Справа № 357/8896/16-а
2-а/357/367/16
16 вересня 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Цуранова А. Ю. ,
при секретарі - Солом'яна Л. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Біла Церква в залі суду № 6 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
В серпні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії.
Вказував, що 28.04.2016 року Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України зроблено висновок № 35 про те, що його захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, а 05.07.2016 року йому встановлено інвалідність другої групи.
Посилаючись на наявність відмови Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради у видачі відповідного посвідчення, позивач просив зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
В судове засідання позивач не з'явився, подав до суду заяву в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив розглядати справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду заперечення на адміністративний позов в яких просив проводити розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 має посвідчення (категорія 4) громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93 р. (а.с. 7).
28.04.2016 року експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 8604 встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (а.с. 5).
Згідно копії довідки обласної спеціалізованої МСЕК, позивачу встановлено з 05.07.2016 року другу групу інвалідності, причина інвалідності пов'язана з впливом аварії на ЧАЕС.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою та пакетом документів щодо визнання його потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Листом від 19.07.2016 року № 5377 Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради надано відповідь про те, що у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виключенням з нього зони посиленого радіоекологічного контролю у виконавчого комітету відсутні правові підстави для посвідчення постраждалої особи внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 14 вказаного Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Стаття 15 Закону визначає підстави для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст. 65 Закону).
Приписами ч. 4 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ № 51 від 20.01.1997 року.
Відповідно до п. 10 вказаного Порядку, видача посвідчень потерпілим від Чорнобильської катастрофи, провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання особам, які постійно проживають або працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 6), а інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачений обов'язок відповідача щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності.
Аналізуючи наведене, а також враховуючи встановлений порядок прийняття документів та видачі посвідчення 1 категорії, суд вважає за необхідне зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи ОСОБА_1 для внесення подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації з метою вирішення питання про видачу вказаного посвідчення.
Разом з цим, визначення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з видачею відповідного посвідчення, відноситься до дискреційних повноважень Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, тому в частині вимог до відповідача у даній справі про зобов'язання видати вказане посвідчення необхідно відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 69-72, 158-163 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи ОСОБА_1 для внесення подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації з метою вирішення питання про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. Ю. Цуранов