Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/2336/16-а
22 вересня 2016 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Креденець О. А.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку , -
31.08.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом та просить визнати відмову Овруцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити їй пенсію за віком з 29 липня 2016 року, на умовах, визначених статтею 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 6 років, як особі яка постійно проживала у зоні гарантованого і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше 3-х років. Свої вимоги мотивує тим, що вона є громадянином, яка постійно проживає на території зони гарантованого добровільного відселення, а тому відмову відповідача у призначенні їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 6 років вважає протиправною.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала.
Відповідач надав заперечення проти позову та просить відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених у запереченні, справу розглядати у їх відсутності.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та його представника, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. На час звернення їй виповнилося 53 роки 5 місяців, що підтверджується копією її паспорта серії ВМ №710414.
З листа Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3590/02 від 01.08.2016 року видно, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що згідно довідки Гладковицької сільської ради від 06.06.2016 року №1084 з 26.04.1986 року по 26.01.1987 року, з 24.03.1992 року по 17.06.1994 року, з 09.01.2002 року по даний час проживає в с. Гладковичі Овруцького району. Даний населений пункт згідно постанови КМУ № 106 від 23.07.1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Однак, станом на 01.01.1993 року підтверджено лише 02 роки 06 місяців 09 днів проживання в зоні гарантованого добровільного відселення. Що не дає права на призначення пенсії зі знижкою пенсійного віку на 6 років.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно пункту 2 ч.3 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
З довідки Гладковицької сільської ради №1626 від 06.06.2016 року видно, що позивач з 26.04.1986 року по 26.01.1987 року, з 24.03.1992 року по 17.06.1994 року, з 09.01.2002 року по даний час проживає в с. Гладковичі Овруцького району. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 року №106 село Гладковичі після аварії на Чорнобильській АЕС відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Крім того, до матеріалів справи долучено копію посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, виданого на ім'я позивача серії НОМЕР_1
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Відповідно до п. п. «ґ» п. 7 вищезазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.12.1994 року отримала посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 (категорія 3). Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Судом встановлено, що належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно абз.3 п.3 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 року прожив або відпрацював у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку 3 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 3 роки, як такий, що станом на 1 січня 1993 року прожив у зоні гарантовано добровільного відселення не менше 3 років.
Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 6 років, то позивач отримала це право, оскільки з 26.04.1986 року по 26.01.1987 року, з 24.03.1992 року по 17.06.1994 року, з 09.01.2002 року по даний час проживає в с. Гладковичі Овруцького району, що підтверджується довідкою Гладковицької сільської ради Овруцького району №1084 від 06.06.2016 року. Крім того, у судовому засіданні свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтвердили, що ОСОБА_1 з 1988 року проживає в с. Гладковичі і нікуди не виїзжала. Згідно Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, с. Гладковичі відноситься до зони гарантованого добровільного відселення .
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач, у відповідності до п.2 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 6 років.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Оскільки позивач звернулася за призначенням пенсії 29.07.2016 року, то й вона підлягає призначенню саме з вказаної дати.
Позовні вимоги заявлені в межах строку позовної давності, встановленого ст.99 КАС України, оскільки лист Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3590/02 їй було надіслано 01.08.2016 року, а позов було подано до суду 31.08.2016 року.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп..
Ч.1 ст.94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати відмову Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні пенсії протиправною.
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію як потерпілому від аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії із зниженням пенсійного віку на 6 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 29 липня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду Житомирської області 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я. В. Кулініч