Постанова від 22.08.2011 по справі 2-а-1864/11

Справа № 2-а-1864/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 серпня 2011 року

Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Седун Ф. В. , розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду смт. Брусилів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов"язання проведення перерахунку ,

ВСТАНОВИВ:

25.07. 2011 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом , посилаючись на те що він є дитиною війни і згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ має право на надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач виплачує йому надбавку до пенсії в меншому, ніж визначеному Законом розмірі , а саме у розмірі передбаченому п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.02.2008 року. Просить визнати такі дії відповідача протиправними і зобов”язати відповідача виплатити йому недоотриману ним надбавку за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року.

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 8.08.2011 року та не подав в установлений строк письмове заперечення на позов .

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.

Позов подано до суду 25.07.2011 року. Ухвалою від 22.08.2011 року позов в частині вимог , що стосуються періоду з 1.01.2011 року по25.01.2011 року залишено без розгляду.

В іншій частині розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у

відповідності до ст. 183-2 КАС України , без проведення судового засідання та виклику осіб , які беруть участь у справі .

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження , оцінивши повідомлені сторонами обставини , вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено , що відповідно до наданих документів позивач є пенсіонером , є дитиною війни .

Основним законом , яким регулюються дані спірні відносини є Закон України “ Про соціальний захист дітей війни “ . Зокрема ст. 6 вказаного Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте Законом України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ текст ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено з новій редакції , згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищувались у розмірі , встановленому для учасників війни , який є меншим ніж був визначений в попередній редакції цієї статті .

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року по справі № 1-28/2008 були визнані неконституційними положення п. 41 розділу 11 “ Внесення змін до деяких законодавчих актів України “ Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , яким дію ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено в новій редакції , а отже з цього часу відновлено дію ст. 6 Закону в повному обсязі. Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , визнаних неконституційними.

Відповідно до відповіді відповідача на звернення позивача від 19.07.2011 року № 1866/ К-08 , позивач отримує підвищення до пенсії як дитина війни , на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2008 року № 530 в розмірі 48 грн. 10 коп. з 22.05.2008 року; в розмірі 48 грн.20 коп. з 1.07. 2008 р. ; в розмірі 49 грн. 80 коп. з 01 жовтня 2008 року по даний час. Тобто, з даної відповіді слідує що надбавка до пенсії позивачу виплачується в розмірі меншому , ніж встановленим ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни”.

Судом встановлено , що всупереч рішенню Конституційного Суду України відповідачем ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Брусилівському районі вказана надбавка позивачу, як дитині війни , в повному розмірі не виплачувалась і не виплачується по даний час .

За таких обставин суд вважає , що право позивача порушене , так як він має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.

Оскільки в даному випадку йдеться про підвищення пенсії , належним відповідачем є ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області де позивач перебуває на обліку як пенсіонер.

Відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове

державне пенсійне страхування “ від 09.07. 2003 року № 1058-1У з наступними змінами та доповненнями мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 , а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом.

Визначаючи розмір мінімальної пенсії за віком , з якого необхідно розраховувати позивачу підвищення до пенсії , суд виходить з того , що ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ встановлено , що основні державні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних гарантій включається і мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії , які є основним джерелом існування , не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом. Статтею 19 вказаного Закону передбачено , що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим Законом , крім Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ мінімальний розмір пенсії не визначений , тому суд вважає за можливе на підставі ст. 9 КАС України застосувати дане в цьому Законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру підвищення до пенсії дітям війни за аналогією закону , і який не може бути нижчим від прожиткового мінімуму , встановленого законом.

Судом встановлено , що згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ позивачу повинна була бути нарахована і виплачена надбавка до пенсії в розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб , фактично йому була нарахована та виплачувалась надбавка до пенсії в значно меншому розмірі , заява позивача щодо проведення перерахунку залишена відповідачем без задоволення , а тому такі дії відповідача є протиправними і вимога позивача в цій частині підлягає задоволенню . Так як визнані неконституційними положення Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення , тому позов підлягає задоволенню і виплаті підлягає заборгованість по недоплаченому підвищенню до пенсії в межах шестимісячного строку та в межах заявленого позову , тобто за період з 25січня 2011 року по 30 червня 2011 року, оскільки з моменту набрання чинності Закону України від 14.06.2001 року № 3491-У1 « Про внесення змін до Закону України « Про Державний бюджет України на 2011 рік » ( діє з 19.06.2011 року ) до моменту набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року ( діє з 23.07.2011 року ) , прийнятою на виконання вимог п. 4 Прикінцевих положень Закону України « Про державний бюджет України на 2011 рік » дія положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни » не зупинялась.

Прожитковий мінімум на особу , яка втратила працездатність визначений Законом України “ Про державний бюджет України на 2011 рік “ і становить : з 1.01.2011 року по 1.04.2011 року - 750 грн., з 1.04.2011 року - 764 грн..

Відмову відповідача на звернення позивача суд вважає неправомірною з вищенаведених підстав.

Керуючись ст. ст. 6 -12, 17, 18 , 20, 69, 87 , 94 , 99ч. 2 , 158-163, 256 ч. 1 п. 1 КАС України , ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 1-28/2008 , ст. ст. 17,19 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ , ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ від 09.07. 2003 року № 1058-1У , Законом України « Про державний бюджет України на 2011 рік » суд ,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_1 , як дитині війни , надбавки до пенсії у розмірі , передбаченому ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ - 30 % від розміру мінімальної пенсії за віком за період з 25 січня 2011 року по 30 червня 2011 року.

Зобов”язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок надбавки до пенсії ї , як дитині війни , в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , яка визначається встановленим Законом України “ Про державний бюджет України на 2011 рік” прожитковим мінімумом для осіб , які втратили працездатність, за період з 25 січня 2011 року по 30 червня 2011 року та виплатити ОСОБА_1 недоотриману надбавку до пенсії за вказаний період.

Постанову в частині зобов”язання проведення перерахунку та виплати недоотриманої надбавки позивачу допустити до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Брусилівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Седун Ф. В.