Справа № 2-а-1861/11
Іменем України
22 серпня 2011 року
Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Седун Ф. В. ,розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду смт. Брусилів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Брусилівському районі про визнання бездіяльності протиправною , стягнення та нарахування додаткової пенсії потерпілої 2 категорії ,
27 липня 2011 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом , посилаючись на те , що вона є пенсіонеркою , є потерпілою 2 категорії осіб , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи . Вона отримує пенсію та додаткову пенсію за шкоду , заподіяну здоров”ю , як потерпіла 2 категорії в розмірі 114 грн. 60 коп. , розмір якої не відповідає вимогам ст. 51 ч.1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “. Згідно ч. 1 ст. 51 цього закону особам , віднесеним до категорії 2 , щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров”ю , призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. ЇЇ звернення до відповідача з приводу проведення перерахунку додаткової пенсії залишено без задоволення. Просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов”язати його нарахувати та виплатити їй щомісячну додаткову пенсію як особі , віднесеній до 2 категорії постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст.ст. 49,51 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 1 квітня 2011 по 19 червня 2011 року.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 8.08.2011 року та не подав у встановлений строк письмове заперечення на позов.
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 183-2 КАС України , без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі.
Згідно ст.. 99 ч. 2 КАС України строк позовної давності позивачкою не пропущений.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини та дослідивши докази суддя вважає що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності , втрати годувальника , безробіття з незалежних від них обставин , а також у старості та в інших випадках , передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , на охорону їхнього життя і здоров”я , соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.
З наданих суду письмових доказів вбачається що , що позивачка є пенсіонеркою , є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 2.
Відповідно до ст.ст. 49, 51 ч. 1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ особам , віднесеним до другої категорії , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров”ю в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком .
Зі змісту вказаної статті випливає , що за основу нарахування щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю береться мінімальна пенсія за віком , розмір якої згідно чинного законодавства визначається лише за правилами , передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “, яка визначає , що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом.
Ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ встановлено , що основні державні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень . До числа основних державних гарантій включається і мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії , які є основним джерелом існування , не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом. Ст.19 вказаного Закону передбачено , що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим Законом , крім Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ мінімальний розмір пенсії не визначений , тому суд вважає за можливе застосувати за аналогією закону дане в цьому Законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , що передбачено ст.ст. 49,51 ч. 1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.
На час розгляду справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленому для осіб що втратили працездатність.
Відповідно до Закону України “ Про державний бюджет України на 2011 рік “ прожитковий мінімум для осіб , які втратили працездатність становить з 1.01.2011 року по 01.04.2011 року - 750 грн.00 коп. , 1.04.2011 року - 764 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , визначеного законом , підвищується , визначений відповідно до ст. 51 ч.1 цього Закону , розмір додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , особам , віднесеним до 1,2,3 категорій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Пунктом 28 розділу 11 Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ дію ст.51 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” було обмежено , розмір пенсії було визначено у меншому , ніж передбаченому названим Законом розмірі .
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року по справі № 10-рп були визнані неконституційними положення п. 24-34 розділу 11 “ Внесення змін до деяких законодавчих актів України “ Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , яким дію ст. ст. 51 Закону України
“ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ було викладено в новій редакції , а отже з цього часу відновлено дію ст. ст. 51 вказаного Закону в повному обсязі.
Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ визнаних неконституційними.
Частиною 4 ст. 9 КАС України визначено , що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , Закону України , міжнародному договору , згода на обов”язковість якого надана Верховною Радою України , або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин суд вважає , що виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, право позивача як постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи другої категорії при визначенні розміру щомісячної додаткової пенсії -порушене , так як вона має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст.49,51 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .
Так як в даному випадку йдеться про перерахування пенсії , належним відповідачем є Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області де позивачка перебуває на обліку як пенсіонер.
Відповідач при здійсненні нарахувань та виплат державної та додаткової пенсії позивачці передбачених ст. 51 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ діяв всупереч Закону , заяву позивачки щодо проведення їй перерахунку додаткової пенсії згідно ст. 51 вказаного Закону залишив без задоволення , про що свідчить письмова відповідь відповідача за № 1826/ С-08 від 19.07.2011 року , в якій він зазначив що додаткова пенсія виплачується позивачці згідно Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року в розмірі 15 % від прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність. Тому вимоги позивачки щодо визнання дії відповідача протиправною та про зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити їй щомісячної додаткової пенсії підлягають задоволенню в межах заявлених позовних вимог з 1.04.2011 року по 19.06.2011 року. Суд вважає що перерахунку підлягає щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров”ю у розмірі , визначеному ст. 51 ч. 1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “- у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.04. 2011 року по 19 червня 2011 року оскільки з моменту набрання чинності Закону України від 14.06.2001 року № 3491-У1 « Про внесення змін до Закону України « Про Державний бюджет України на 2011 рік » ( діє з 19.06.2011 року ) до моменту набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року ( діє з 23.07.2011 року ) , прийнятою на виконання вимог п. 4 Прикінцевих положень Закону України « Про державний бюджет України на 2011 рік » дія положень ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » не зупинялась.
Відмову відповідача на звернення позивачки суд рахує необґрунтованими з вищенаведених підстав.
Керуючись ст. ст. 8-11,17,18, 21,71,99 ч. 2, 159-163,183-2 ,256 ч.1п.1 КАС України , ст. 46 Конституції України , ст.ст. 49,51 ч. 1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року , ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , ст.ст. 17 , 19 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ , Законом України " Про державний бюджет України на 2011 рік " суд ,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області щодо не нарахування ОСОБА_1 , як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , згідно зі ст.ст. 49,51 ч.1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01 квітня 2011 року по 19 червня 2011 року.
Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2 щомісячну додаткову пенсію за шкоду , заподіяну здоров”ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст.ст. 49, 51ч .1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , яка визначається встановленим Законом України “ Про державний бюджет України на 2011 рік “ прожитковим мінімумом для осіб , які втратили працездатність , за період з 01 квітня 2011 року по 19 червня 2011 року з урахуванням фактично виплачених коштів .
Судові витрати прийняти на рахунок держави.
Постанова в частині проведення перерахунку та виплати надбавки до пенсії підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Брусилівський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Седун Ф. В.