Постанова від 22.08.2011 по справі 2-а-1835/11

Справа № 2-а-1835/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 серпня 2011 року

Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Седун Ф. В. ,розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду смт. Брусилів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Брусилівському районі про визнання дії протиправною , стягнення та нарахування додаткової пенсії потерпілій 2 категорії ,

ВСТАНОВИВ:

26 липня 2011 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом , посилаючись на те що він є пенсіонером , є потерпілим 2 категорії осіб , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи . Він отримує пенсію та додаткову пенсію за шкоду , заподіяну здоров”ю , як потерпілий 2 категорії в розмірі 114 грн. 60 коп. , розмір якої не відповідає вимогам ст. 51 ч.1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “. Згідно ч. 1 ст. 51 цього закону особам , віднесеним до категорії 2 , щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров”ю , призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Його звернення до відповідача з приводу проведення перерахунку додаткової пенсії залишено без задоволення. Просить суд визнати протиправними дії відповідача та зобов”язати його нарахувати та виплатити йому щомісячну додаткову пенсію як особі , віднесеній до 2 категорії постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст.ст. 49,51 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 1 січня 2011 по 20 червня 2011 року.

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 8.08.2011 року та не подав у встановлений строк письмове заперечення на позов .

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.

Позов подано до суду 26.07.2011 року. Ухвалою від 22.08.2011 року позов в частині вимог , що стосуються періоду з 1.01.2011 року до 26.01.2011 року залишено без розгляду.

В іншій частині розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 183-2 КАС України , без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження , оцінивши повідомлені сторонами обставини , вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності , втрати годувальника , безробіття з незалежних від них обставин , а також у старості та в інших випадках , передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , на охорону їхнього життя і здоров”я , соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.

З наданих суду письмових доказів вбачається що , що позивач є пенсіонером , є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 2.

Відповідно до ст.ст. 49, 51 ч. 1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ особам , віднесеним до другої категорії , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров”ю в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком .

Зі змісту вказаної статті випливає , що за основу нарахування щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю береться мінімальна пенсія за віком , розмір якої згідно чинного законодавства визначається лише за правилами , передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “, яка визначає , що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом.

Ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ встановлено , що основні державні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень . До числа основних державних гарантій включається і мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії , які є основним джерелом існування , не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом. Ст.19 вказаного Закону передбачено , що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим Законом , крім Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ мінімальний розмір пенсії не визначений , тому суд вважає за можливе застосувати за аналогією закону дане в цьому Законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , що передбачено ст.ст. 49,51 ч. 1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.

На час розгляду справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленому для осіб що втратили працездатність.

Відповідно до Закону України “ Про державний бюджет України на 2011 рік “ прожитковий мінімум для осіб , які втратили працездатність становить з 01.01.2011 року по 01.04.2011 року - 750 грн.00 коп. , 1.04.2011 року - 764 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , визначеного законом , підвищується , визначений відповідно до ст. 51 ч.1 цього Закону , розмір додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , особам , віднесеним до 1,2,3 категорій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Пунктом 28 розділу 11 Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ дію ст.51 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” було обмежено , розмір пенсії було визначено у меншому , ніж передбаченому названим Законом розмірі .

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року по справі № 10-рп були визнані неконституційними положення п. 24-34 розділу 11 “ Внесення змін до деяких законодавчих актів України “ Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , яким дію ст. ст. 51 Закону України

“ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ було викладено в новій редакції , а отже з цього часу відновлено дію ст. ст. 51 вказаного Закону в повному обсязі.

Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ визнаних неконституційними.

Частиною 4 ст. 9 КАС України визначено , що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , Закону України , міжнародному договору , згода на обов”язковість якого надана Верховною Радою України , або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин суд вважає , що виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, право позивача як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи другої категорії при визначенні розміру щомісячної додаткової пенсії -порушене , так як він має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст.49,51 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .

Так як в даному випадку йдеться про перерахування пенсії , належним відповідачем є Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області де позивач перебуває на обліку як пенсіонер.

Відповідач при здійсненні нарахувань та виплат державної та додаткової пенсії позивачу передбачених ст. 51 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ діяв всупереч Закону , заяву позивача щодо проведення йому перерахунку додаткової пенсії згідно ст. 51 вказаного Закону залишив без задоволення , про що свідчить письмова відповідь відповідача за № 1873/ С-08 від 15.07.2011 року , в якій він зазначив що додаткова пенсія виплачується позивачу згідно Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року в розмірі 15 % від прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність. Тому вимоги позивача щодо визнання дій відповідача протиправними та про зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити йому щомісячну додаткову пенсію підлягають задоволенню відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України в межах шестимісячного строку позовної давності та в межах заявленого позову. Суд вважає що перерахунку підлягає щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров”ю у розмірі , визначеному ст. 51 ч. 1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “- у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 26 січня 2011 року по 20 червня 2011 року , оскільки з моменту набрання чинності Закону України від 14.06.2001 року № 3491-У1 « Про внесення змін до Закону України « Про Державний бюджет України на 2011 рік » ( діє з 19.06.2011 року ) до моменту набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року ( діє з 23.07.2011 року ) , прийнятою на виконання вимог п. 4 Прикінцевих положень Закону України « Про державний бюджет України на 2011 рік » дія положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни » не зупинялась.

Відмову відповідача на звернення позивача суд рахує необґрунтованою з вище наведених підстав.

Керуючись ст. ст. 8-11,17,18, 21,71,99 ч. 2, 159-163,183-2 ,267 КАС України , ст. 46 Конституції України , ст.ст. 49,51 ч. 1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року , ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , ст.ст. 17 , 19 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ , Законом України “ Про Державний бюджет України на 2011 рік “ , суд ,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області щодо не нарахування ОСОБА_1 , як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , згідно зі ст.ст. 49,51 ч.1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 26 січня 2011 року по 20 червня 2011 року.

Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2 щомісячну додаткову пенсію за шкоду , заподіяну здоров”ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст.ст. 49, 51ч .1 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , яка визначається встановленим Законом України " Про державний бюджет України на 2011 рік " прожитковим мінімумом для осіб , які втратили працездатність , за період з 26 січня 2011 року по 20 червня 2011 року з урахуванням фактично виплачених коштів .

Судові витрати прийняти на рахунок держави.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Брусилівський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Суддя Седун Ф. В.