Постанова від 16.08.2011 по справі 2-а-1838/11

Справа № 2-а-1838/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 серпня 2011 року

Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Седун Ф. В. ,розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду смт. Брусилів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними , стягнення та нарахування недоплаченої щомісячної державної допомоги дітям війни

ВСТАНОВИВ:

01.08.2011 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом , посилаючись на те що вона є пенсіонеркою , має статус " дитина війни " і згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач виплачує їй надбавку до пенсії в меншому, ніж визначеному Законом розмірі , а саме в розмірі 49 грн.80 коп. . ЇЇ заяву щодо проведення їй перерахунку підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до діючого законодавства , отримала відмову. Просить визнати протиправними дії відповідача і зобов”язати відповідача нарахувати та виплатити їй щомісячне підвищення до пенсії за період з 01.01.2011 року по 20.06.2011 року в розмірах , передбачених ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “- 30 % мінімальної пенсії за віком .

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 4.08.2011 року , в установлений строк письмового заперечення на позов не подав.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.

Позов подано до суду 1.08.2011 року. Ухвалою від 16.08.2011 року позов в частині вимог , що стосуються періоду з 1.01.2011 року до 1.02.2011 року залишено без розгляду.

В іншій частині розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у

відповідності до ст. 183-2 КАС України , без проведення судового засідання та виклику осіб , які беруть участь у справі .

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження , оцінивши повідомлені сторонами обставини , вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено , що позивачка є пенсіонеркою , є дитиною війни , що підтверджується наданими письмовими документами .

Основним законом , яким регулюються дані спірні відносини є Закон України “ Про соціальний захист дітей війни “ . Зокрема ст. 6 вказаного Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте Законом України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ текст ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено з новій редакції , згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищувались у розмірі , встановленому для учасників війни , який є меншим ніж був визначений в попередній редакції цієї статті .

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року по справі № 1-28/2008 були визнані неконституційними положення п. 41 розділу 11 “ Внесення змін до деяких законодавчих актів України “ Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , яким дію ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено в новій редакції , а отже з цього часу відновлено дію ст. 6 Закону в повному обсязі. Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , визнаних неконституційними.

Судом встановлено , що всупереч рішенню Конституційного Суду України відповідачем ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Брусилівському районі вказана надбавка позивачці як дитині війни , в повному розмірі не виплачувалась і не виплачується по даний час , заява позивачки з цього питання відповідачем залишена без задоволення , про що свідчить відповідь відповідача від 19.07.2011 року № 1879/ К- 08 , з якої слідує що позивачка отримувала підвищення до пенсії як дитина війни в розмірі 49 грн. 80 коп. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530. Тобто, з даної відповіді слідує , що надбавка до пенсії позивачці виплачується в розмірі меншому , ніж встановленим ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.

За таких обставин суд вважає , що право позивачки порушене , так як вона має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.

Оскільки в даному випадку йдеться про підвищення пенсії , належним відповідачем є ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області де позивачка перебуває на обліку як пенсіонер.

Відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ від 09.07. 2003 року № 1058-1У з наступними змінами та доповненнями мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 , а у жінок -20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом.

Визначаючи розмір мінімальної пенсії за віком , з якого необхідно розраховувати позивачці підвищення до пенсії , суд виходить з того , що ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ встановлено , що основні державні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень . До числа основних державних гарантій включається і мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії , які є основним джерелом існування , не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом. Статтею 19 вказаного Закону передбачено , що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим Законом , крім Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ мінімальний розмір пенсії не визначений , тому суд вважає за можливе на підставі ст. 9 КАС України застосувати дане в цьому Законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру підвищення до пенсії дітям війни за аналогією закону , і який не може бути нижчим від прожиткового мінімуму , встановленого законом.

Судом встановлено , що згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни" позивачці повинна була бути нарахована і виплачена надбавка до пенсії в розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб , фактично їй була нарахована та виплачувалась надбавка до пенсії в розмірі 49 грн.80 коп. визначеному п. 8 Постанови Кабінету Міністрів Україн № 530 від 28.05.2008 року , а тому дії відповідача щодо не нарахування та невиплаті позивачці надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії -є неправомірними.Так як визнані неконституційними положення Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення , тому у відповідності з ст.. 11 ч. 2 та ч. 2 ст.99 КАС України позов підлягає задоволенню в межах заявлених вимог та в межах строку позовної давності , перерахунку і виплаті підлягає заборгованість по недоплаченому підвищенню до пенсії за період з 1.02.2011 року по 20.06.2011 року .

Прожитковий мінімум на особу , яка втратила працездатність становить : з 1.01.2011 року по 1.04.2011 року - 750 грн., з 1.04.2011 року - 764 грн. згідно Закону України " Про державний бюджет України на 2011 рік ".

Відмову відповідача у проведенні перерахунку надбавки до пенсії позивачці як дитині війни з посиланням , що надбавка до пенсії позивачці виплачена згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.02.2008 року в порядку і розмірах встановлених даною постановою у відповідності до Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ суд рахує необґрунтованою , так як Конституція України не допускає звуження існуючих прав при прийнятті нових законів або внесенні змін до існуючих. Положення розділу 2 п. 24-34 Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України по справі № 10-рп від 22.05.2008 року , а тому втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення.

Керуючись ст. ст. 6 -12, 17, 18 , 20, 69, 87 , 94 , 99ч. 2 , 158-163, 186 , 256 КАС України ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 1-28/2008 , ст. ст. 17,19 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ , ч. 1 ст. 28 Закону України

“ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ від 09.07. 2003 року № 1058-1У, Законом України " Про державний бюджет України на 2011 рік " суд ,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області щодо не нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно зі ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ за період з 01 лютого 2011 року по 20 червня 2011 року.

Зобов”язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії за період з 1 лютого 2011 року по 20 червня 2011 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , яка визначається встановленим Законом України “ Про державний бюджет України на 2011 рік “ прожитковим мінімумом для осіб , які втратили працездатність , з урахуванням фактично отриманих сум .

Постанову в частині зобов”язання проведення перерахунку та виплати недоотриманої надбавки позивачці допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Брусилівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Седун Ф. В.