Справа № 819/840/16
26 вересня 2016 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, в якому просив зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про його народження №30, складеного 13.07.1944 року в с. Токи Підволочиського району Тернопільської області, а саме змінити відомості про національність батька дитини ОСОБА_2, вписавши слово "чех".
09.09.2016 року, подавши заяву про уточнення позовних вимог, позивач просить зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про його народження №30, складеного 13.07.1944 року в с. Токи Підволочиського району Тернопільської області, зареєстрованого в реєстрі 02.09.2016 року № 00133190354, а саме доповнити відомості про батька ОСОБА_2 графою національність, вказавши в графі національність батька - "чех".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що батько позивача - ОСОБА_2 за національністю був чехом, дотримувався культурних і релігійних традицій, етнічних особливостей чехів, спілкувався чеською мовою. Позивач також виховувався в дусі чеських традицій. Даний факт може бути підтверджений довідкою Токівської сільської ради № 359 від 27.05.2016 року.
Однак, у свідоцтві про народження ОСОБА_1 у графі національність батька проставлено прочерк, актовий запис про народження ОСОБА_1 не містить графи національність, в якій вказується національність батька дитини.
З метою відновлення свого етнічного походження, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про внесення вищевказаних змін в актовий запис про його народження №30 від 13.07.1944 року, але йому було відмовлено, що стало підставою для звернення до суду.
Позивач в судове засідання не прибув, від представника поступила до суду заява про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіславши на адресу суду клопотання, в якому просить розглядати справу без участі їхнього представника.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області із відповідною заявою про внесення змін до актового запису про його народження №30, складеного 13.07.1944 року в с. Токи Підволочиського району Тернопільської області шляхом доповнення відомостей про батька ОСОБА_2 графою національність, вказавши в графі національність батька - "чех".
За результатами розгляду заяви відповідачем було надано роз'яснення щодо зміни національності від 20.07.2016 року № 849/09-03-07, яким відмовлено у задоволенні клопотання заявника у внесенні вищевказаних змін до актового запису у зв'язку з тим, що зміна національності відділами державної реєстрації актів цивільного стану чинним законодавством не передбачена (Указ Президента України від 31.12.1991 року "Про порядок зміни громадянами України національності" втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27.01.1999 року № 70/99).
Не погодившись з відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Згідно з пунктом 7 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень КАС України після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29-32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року), розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).
Відповідно до статті 6 Закону № 2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно зі статтею 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону № 2398-VІ).
Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі -Правила).
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 2.5 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис.
Відповідно до пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2, згідно пункту 2.12 Правил.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку (пункт 1.1 Правил).
Відповідно до пункту 2.13.2 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно з пунктом 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Згідно положень статей 1, 3 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує громадянам республіки незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. До національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Згідно з приписами частини другої статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Дослідивши належні та допустимі докази у справі, судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Токи Підволочиського району Тернопільської області, про що свідчить копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 10.03.2000 року та копія паспорта серії НОМЕР_2, виданого Тернопільським МУ УМВС України в Тернопільській області 18 березня 1997 року.
В актовому записі про народження ОСОБА_3, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року №30, складеного 13.07.1944 року в с. Токи Підволочиського району Тернопільської області в частині відомості про батька відсутня графа національність, що підтверджується копією Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження позивача, сформованого 06 вересня 2016 року.
У свідоцтві про народження позивача ОСОБА_3 у відомостях про національність батька дитини проставлено прочерк.
Як вбачається з пояснень свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5, допитаних 31.08.2016 року у судовому засіданні, батько позивача ОСОБА_2 був чехом за національністю, знав чеську мову, мав метрику, заповнену чеською мовою.
Суд звертає увагу, що відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України від 07.07.1995 року "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" при розгляді справ про встановлення неправильності в актовому записі про народження суди мають враховувати, що він зокрема повинен містити відомості про національність і громадянство батьків, а якщо їх не було внесено - актовий запис має бути доповнено.
Відповідно до статей 11,71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У зв'язку з тим, що в судовому засіданні здобуто достатньо доказів, які підтверджують, що батько позивача - ОСОБА_2 за національністю є "чех", суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2,6,7,11,72,86,122,160-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Тернопільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 №30, складеного 13.07.1944 року в с. Токи Підволочиського району Тернопільської області, зареєстрованого в реєстрі 02.09.2016 року № 00133190354, а саме доповнити відомості про батька ОСОБА_2 графою національність, вказавши в графі національність батька - "чех".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.