Справа № 745/543/16-а
Провадження № 2-а/745/75/2016
26.09.2016 Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді - Смаль І.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії та просить суд: 1. Визнати неправомірним рішення Сосницького об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії. 2. Зобов'язати Сосницьке об»єднане управління Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок та виплату її пенсії з 01 грудня 2015 року без встановлення будь якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, з розрахунку 90% суми заробітної плати на посаді провідного казначея Управління Державної казначейської служби України у Сосницькому районі Чернігівської області з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад - 1 723,00 грн., надбавка за ранг (11) - 70,00 грн., доплата за вислугу років (40%) - 717,20 грн., надбавка згідно постанови КМУ №268 (50%) - 1255,10 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 1378,00 грн., згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Свій позов мотивує тим, що вона працювала на державній службі і має стаж державної служби 36 років. У відповідності до Закону України «Про Державну службу» управлінням Пенсійного фонду України в Сосницькому районі Чернігівської області їй довічно призначена пенсія державного службовця в розмірі 90% заробітної плати. 30.08.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. Однак відповідач прийняв рішення, яким відмовив у перерахунку пенсії. Від представника відповідача надійшли письмові заперечення заперечення на позов, з яких вбачається, що з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-\ЧІ1 ( надалі - Закон № 76), згідно з пунктом 2 частини 11 якого текст статті 37-1 Закону № 3723 викладений у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України." У Прикінцевих положеннях Закону № 76 зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити, зокрема, прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. Таким чином з 01.01.2015 року законодавець не пов'язує виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723, зі зростанням заробітної плати працюючих державних службовців. Отже, з 1 січня 2015 року вже не проводиться перерахунок спеціальних пенсій щоразу під час зростання заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки немає законних підстав для такого перерахунку. Згідно постанови КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013 виключено пункт 4 а пункт 5 і 6 викладений в іншій редакції постанови КМУ від 13 травня 2000 року № 865 ''Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Зміни до постанови Кабінету Міністрів України застосовуються з 01.12.2015 року. Таким чином, довідка про розмір заробітної плати не є дійсною та не може бути доказом у судовому розгляді. В пункті п'ятому постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 №865 (зі змінами з 01.12.2015) зазначено, що форма довідки про заробітну плату, що подасться для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. В пункті шостому зазначено, що у всіх випадках призначення пенсій заробіток для призначення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на момент призначення пенсій, що свідчить про відсутність права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Враховуючи наведене, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного. Ухвалою Сосницького районного суду від 05.09.2016 року позовну заяву в частині позовних вимог про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії з 01.12.2015 року по 04.03.2016 року залишено без розгляду. Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Частиною 1 ст.2 КАС України передбачено, що «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень». Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію державного службовця відповідно до ЗУ "Про державну службу" в Сосницькому об"єднаному управлінні пенсійного фонду України. Розмір пенсії позивача складає 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця (довідки відповідача №387 від 23.09.2016 року, розпорядження 111354 від 26.09.2016 року та копія пенсіного посвідчення позивача). Згідно п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%. 30.08.2016 року позивач звернулася до Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України з письмовою заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року з більшого заробітку.
Відповідно до довідки про заробітну плату за посадою з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року становить 5122,10 грн.
Відповідно до копії трудової книжки позивача, до виходу на пенсію, позивач працювала на посаді провідного казначея відділу розмежування та оперативно-аналітичного обліку Управління Державної казначейської служби України у Сосницькому районі Чернігівської області.
Відповідно до письмової відповіді відповідача від 31.08.2016 року № 1181/04, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213 в статті 37-1 Порядку і умов перерахунку пенсій державним службовцям зазначено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Також визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про державну службу" і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку:
2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Враховуючи те, що позивач звернувся за перерахунком пенсії 30 серпня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійсюватися з 01 вересня 2016 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції,що була чинна після призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.09.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця з 01.09.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та зобов"язати здійснити такий перерахунок з 01.09.2016 року.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст.94 КАС України стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України 1102,40 грн сплачених нею судових витрат.
Керуючись ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42,45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158 - 163 КАС України, суд - ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України від від 31.08.2016 року № 1181/04 в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Сосницьке об"єднане управління пенсійного фонду України провести з 01.09.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на посаді провідного казначея Управління Державної казначейської служби України у Сосницькому районі Чернігівської області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 01.01-49/494 від 30.08.2016 року виданої Управлінням Державної казначейської служби України у Сосницькому районі Чернігівської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького об"єднаного управління пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 1102,40 грн сплаченого судового збору. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Сосницький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя І.А.Смаль