21 вересня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/1180/16
10 год. 20 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Харик В.Г.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Котруци Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Фізична особа ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - Херсонська ОДПІ, відповідач) щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2015 № 21369-17, яким позивачеві обчислено транспортний податок у сумі 25000,00 грн.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, представник позивача пояснив, що позивач має автомобіль TOYOTA HIGHLANDER, 2010 року випуску, з об'ємом двигуна 5456 куб.см., який було зареєстровано 30.09.2014 р., дата первинної реєстрації транспортного засобу 03.03.2011 р. Транспортний засіб виготовлений у 2010 році і тому не підпадає під оподаткування у 2015 році, оскільки станом на 1.01.2015 року йому було більше 5 років. Позивач звертає увагу суду, що встановлення місцевих податків, утому числі і транспортного податку, віднесено ПК України до компетенції місцевих органів влади, які мають визначити порядок оподаткування цим місцевим податковим до 15 липня року, що передує введенню в дію цього податку. Оскільки транспортний податок було введено в оподаткування у 2015 році, позивач вважає, що він має справлятись з 01.01.2016 року. З цих причин позивач просить скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.
Відповідач проти позову заперечував та пояснив, що для залучення до оподаткування власників транспортних засобів, вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, вирішальним є не дата виготовлення таких транспортних засобів, а дата початку їх експлуатації, тому оподаткування має здійснюватись виходячи з дати реєстрації (видачі свідоцтва про реєстрацію) цього транспортного засобу. Позивачем реєстрація транспортного засобу здійснена у 2011 році, тому він у 2015 році мав сплачувати транспортний податок. Відповідач зазначив, що рішення про введення транспортного податку на території м. Херсона прийняте рішенням Херсонської міськради від 20.02.2015 № 1706, яким встановлено терміни введення цього податку з 01.01.2015 р., тому це рішення є обов'язковим до виконання у 2015 році. Крім того, відповідачем надано лист від 01.10.2015 № 173/ФЩ/21-2210-04-06 про розгляд скарги позивача на спірне податкове повідомлення-рішення. За цим листом позивачеві відмовлено у задоволенні скарги у зв'язку із простроченням термінів оскарження спірного податкового повідомлення-рішення. Враховуючи згадане, відповідач вважає свої дії щодо обчислення позивачеві грошових зобов'язань з транспортного податку на 2015 рік правомірними та просить суд відмовити позивачеві у задоволенні його позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Справляння транспортного податку з фізичних осіб здійснюється відповідно до ст. 267 Податкового кодексу України, відповідно до якої платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль. Транспортний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до Податкового кодексу України оподаткування платників транспортним податком було передбачено шляхом внесення змін до цього Кодексу Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII. За ст. 267 транспортний податок є місцевим податком і тому його справляння визначається місцевими органами влади.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачеві у відповідності із ст. 267 ПК України за спірним податковим повідомленням-рішенням було обчислено транспортний податок у сумі 25000,00 грн. за 2015 рік.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2, автомобіль позивачем було зареєстровано 30.09.2014р., дата первинної реєстрації транспортного засобу 03.03.2011 р., рік випуску транспортного засобу 2010 рік.
Враховуючи положення ст. 267 ПК України суд вважає, що для залучення до оподаткування власників транспортних засобів, середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, головними чинниками, крім їх вартості, є дата виготовлення цих транспортних засобів.
Відповідачем не встановлено повної дати випуску автомобіля і він обмежився тільки датою, відображеною в правовстановлюючих та реєстраційних документах, в яких зазначено тільки рік випуску, без зазначення дати та місяця.
Відповідно до ст. 252, 253, 254 Цивільного Кодексу України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.
Суд вважає, що початок строку з якого слід відраховувати дату випуску автомобіля позивача, при зазначенні в документах рік випуску 2010, необхідно здійснювати з 01.01.2010 року, оскільки іншої дати не встановлено і відповідачем доказів на спростування такої позиції не надано.
Крім того, суд при прийнятті рішення враховує положення ст. 56, п. 56.21 ПК України, відповідно до якої у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платника податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Слід врахувати презумпцію правомірності рішень платника податків, передбачену пп. 4.1.4 п. 4.4 ст. 4 ПК України.
Таким чином, станом на 01.01.2015 року з 01.01.2010 року, тобто випуску транспортного засобу позивача, оподаткованого за спірним податковим повідомленням-рішенням, минуло біль ніж п'ять років, що виключає його оподаткування у 2015 році.
Суд не погоджується з позицією відповідача, а саме щодо відліку строків з моменту реєстрації транспортного засобу, оскільки такі посилання не мають жодного юридичного обґрунтування.
За таких підстав суд задовольняє позовні вимоги позивача та скасовує спірне податкове повідомлення-рішення.
Стосовно встановлення на території м. Херсона місцевого податку - транспортного податку на 2015 рік суд зазначає:
За п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Відповідно до пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 ПК України у разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням мінімальної ставки місцевих податків та зборів.
За даними відповідача транспортний податок на території м. Херсона введений у дію з 01.01.2015 р. рішенням Херсонської міської ради від 20.02.2015 № 1706.
На думку суду, незважаючи на наявність чи відсутність рішень Херсонської міськради про встановлення транспортного податку на 2015 рік за пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 ПК України, передбачалось справляння місцевих податків, у тому числі і транспортного податку, виходячи з положень Податкового кодексу України, які ввели в дію транспортний податок з 01.01.2015 р.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.06.2015 № 21369-17.
Стягнути з Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) суму витрат зі сплати судового збору у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 вересня 2016 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 8.3.6