Постанова від 20.09.2016 по справі 818/1046/16

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2016 р. справа №818/1046/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Косагової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1046/16

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій т.в.о. військового комісара Сумського МВК Євтушенко М.В. щодо ненадання інформації за запитом, викладеним у заяві №240 від 18.08.2016 року та зобов"язання розглянути заяву №240. Свої вимогти мотивує тим, що 18 серпня 2016 року він звернувся до Сумського міського військового комісаріату із заявою №240, у якій просив назвати кількість перевізників, які надавали у 2015 році Сумському МВК автобуси для перевезення військовозобов"язаних з Сумського МВК до міст дислокації і останню дату цих перевезень у 2015 році. Також просив повідомити про те, чи виготовлявся та чи зареєстрований в журналі вихідної кореспонденції Сумського МВК за 2015 рік лист, адресований перевізнику ФОП ОСОБА_2 із подякою про надання автобуса та перевезення військовозобов"язаних у 2015 році, а якщо такий лист не надсилав, просив повідомити чому. Відповідач листом від 22.08.2015 №2/5239 не надав запитуваної інформації з посиланням на її обмежений доступ. На думку позивача, запитувана інформація не є інформацією з обмеженим доступом, а тому відповідач порушив його право на інформацію.

Сумський міський військовий комісаріат, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що Сумський МВК в установлений законом термін, не порушуючи прав запитувача, відмовив у задоволенні запиту із зазначенням підстав відмови (а.с.12-15).

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача Косагова Л.В. позов не визнала з підстав, викладених в письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 18.08.2016 ОСОБА_1 звернувся до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою №240, у якій просив назвати кількість перевізників, які надавали у 2015 році Сумському ОМВК автобуси для перевезення військовозобов"язаних з Сумського МВК до міст дислокації, а також вказати останню дату таких перевезень у 2015 році. Також просив повідомити про те, чи виготовлявся та чи зареєстрований в журналі вихідної кореспонденції Сумського ОМВК за 2015 рік лист, адресований перевізнику ФОП ОСОБА_2 із подякою про надання автобуса та перевезення військовозобов"язаних у 2015 році, а якщо такий лист не надсилав, просив повідомити причини (а.с.16).

Розглянувши вказану заяву, листом від 22.08.2016 №2/5239 за підписом т.в.о. військового комісара Сумського МВК ОСОБА_3 було повідомлено ОСОБА_1 про відмову у наданні запитуваної інформації (а.с.5).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі по тексту - Закон).

За приписами статті 1 Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 4 Закону визначено, що доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до ст.5 Закону доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 6 Закону передбачено випадки обмеження доступу до публічної інформації.

Пунктом 3 частини 1 статті 6 Закону встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є, зокрема, службова інформація.

За приписами статті 9 Закону відповідно до вимог частини 2 статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація: що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці. Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону. Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.

Відповідно до підпункту 9 пункту 2 Указу Президента України від 05.05.2011 №547/2011 "Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації" Кабінету Міністрів України, центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській, Севастопольській міським, районним державним адміністраціям надані повноваження щодо затвердження переліків відомостей, що становлять службову інформацію.

Наказом Міністерства оборони України від 26.06.2012 №48 затверджений перелік відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, пунктом 5 якого визначено, що до відомостей, що становлять службову інформацію відносяться, зокрема, організаційно-мобілізаційні питання, військове будівництво, комплектування військ і кадрові питання.

Також, суд звертає увагу, що наказом Міністерства економіки України від 18.05.2007 №140 затверджено Перелік відомостей з питань мобілізаційної підготовки національної економіки, які містять службову інформацію.

Відповідно до даного переліку, зокрема відомості щодо мобілізаційних завдань із замовлення на виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг в особливий період та щодо кількості автотранспортної, дорожньо-будівельної, підіймально-транспортної техніки, повітряних, морських та річкових суден, залізничного рухомого складу, які підлягають передачі до складу Збройних сил України в місцевому органі виконавчої влади, органів місцевого самоврядування містять службову інформацію.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України №15/2015 від 14.01.2015 «Про часткову мобілізацію» було постановлено оголосити та провести протягом 2015 року часткову мобілізацію у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом, та у п. 9 визначено, що цей Указ набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 15.01.2015 було затверджено Указ Президента України №15/2015 від 14.01.2015 року «Про часткову мобілізацію».

Отже, в України було оголошено мобілізацію, і тим самим відбулося настання особливого періоду.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме із заяви від 18.08.2016 №2540, ОСОБА_4 просив Сумський МВК надати інформацію щодо кількості перевізників, дат перевезення військовозобов"язаних до міст дислокації, що стосується мобілізаційних завдань із замовленням надання послуг у 2015 році, тобто під час дії особливого періоду.

Стосовно запиту ОСОБА_1 про перевізника ОСОБА_2 , то вказана інформація також стосується перевезень військовослужбовців у 2015 році під час мобілізації в особливий період.

Тому, запитувана позивачем інформація відноситься до інформації з обмеженим доступом з грифом "для службового користування".

Оскільки запитувана позивачем інформація відноситься до інформації для службового користування, суд вважає дії відповідача правомірними, а позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій т.в.о. військового комісара Сумського МВК Євтушенко М.В. щодо ненадання інформації за запитом, викладеним у заяві №240 від 18.08.2016 року та зобов"язання розглянути заяву №240.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій т.в.о. військового комісара Сумського МВК Євтушенко М.В. щодо ненадання інформації за запитом, викладеним у заяві №240 від 18.08.2016 року та зобов"язання розглянути заяву №240 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя C.О. Бондар

Повний текст постанови складено 23 вересня 2016 року.