Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22 вересня 2016 року Справа № П/811/837/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянувши адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області, 25006, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84
про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,
за участю:
секретаря судового засідання - Черної О.Ю.,
позивача - не з'явився
представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про:
- визнання протиправною відмови Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки площею 1,80 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Михайлівської сільської ради, про яку вказано у листі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 21.04.2016 року за №3-1363/0-1320/6-16;
- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1, зареєстровану Центром надання адміністративних послуг Олександрійської районної державної адміністрації 06.08.2014 року, щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,80 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Михайлівської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що 06.08.2014 року позивач звернулася через центр надання адміністративних послуг в Олександрійському районі до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки площею 1,80 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Михайлівської сільської ради. Листами Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області від 27.02.2015 року та 30.09.2015 року їй було відмовлено у наданні дозволу з посиланням на віднесення земельної ділянки до земельного масиву, передбаченого для подальшої передачі у власність учасникам антитерористичної операції.
В порядку досудового врегулювання спору позивач звернулася до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру для вирішення свого питання. Натомість отримала лист із повідомленням про компетенцію в цьому саме управління Держземагенства у Кіровоградській області та можливістю отримати іншу земельну ділянку.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час і місце судового засідання, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.41).
Також, представником відповідача 20.09.2016 року через канцелярію суду подано клопотання про залишення позовної зави без розгляду, відповідно до ст. 99 КАС України, оскільки Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області розглянуто заяву позивача ще 27.02.2015 року (а.с.42).
Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
06.08.2014 року ОСОБА_1 через Центр надання адміністративних послуг в Олександрійському районі подала до Держгеокадастру у Кіровоградської області заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою передачі у власність земельної ділянки площею 1,80 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Михайлівської сільської ради (а.с.10, 45).
Листом від 06.11.2014 року №3-582/3 Олександрійська районна державна адміністрація Кіровоградської області повідомила, що станом на 06.11.2014 року жодної відповіді з управління Держземагенства у Кіровоградській області відносно надання дозволу позивачці щодо відведення земельної ділянки не надходило (а.с.9).
Листом від 27.02.2015 року №31-11-0.2-4058/2-15 управління Держземагентства у Кіровоградській області за результатами розгляду заяви від 06.08.2014 р. щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8 га для ведення особистого селянського господарства повідомлено, що не можливе надання земельної ділянки у власність у зв'язку з тим, що запропонована позивачкою земельна ділянка віднесена до земельного масиву, передбаченого для подальшої передачі у власність учасникам антитерористичної операції (а.с.8).
Також листом від 30.09.2015 року управління Держгеокадастру у Кіровоградській області за результатами розгляду заяви від 06.08.2014 року повідомило ОСОБА_1, що їй необхідно звернутися до Центру надання адміністративних послуг в Олександрійському районі, а також подати всі необхідні документи, передбачені земельним законодавством (а.с.7).
Листом від 21.04.2016 року №3-1363/0-1320/6-16 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру за результатами розгляду скарги позивача від 12.03.2016 р. в порядку досудового врегулювання спору стосовно ситуації, що виникла, повідомила, що підставою відмови управління Держгеокадастру у Кіровоградській області позивачу стало віднесення земельної ділянки до земельного масиву, передбаченого для подальшої передачі у власність учасникам антитерористичної операції (а.с.6).
Позивач вважає протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області у наданні земельної ділянки з цих підстав та просить суд зобов'язати його повторно розглянути звернення.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як описано вище, в порядку досудового врегулювання спору, ОСОБА_1 зверталася зі скаргою на відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Однак, позитивного результату за скаргою від Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру позивач не отримала, а тому вимушена оскаржувати таку відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до суду.
Таким чином, що позивач скористалася передбаченою можливістю досудового порядку вирішення спору, а тому шестимісячний строк звернення до суду обчислюється з дня, коли позивачка дізналася про остаточне рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду її заяви. В даному випадку позивач дізналася про таке рішення з моменту отримання листа 21.04.2016 року Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру - повідомлення за результатами розгляду її скарги. Позов же подано 08.07.2016 року, тобто в межах строку звернення до суду.
З огляду на викладене, суд вважає відсутніми підстави для залишення позову без розгляду, а тому у задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.ч.6,7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
На підставі п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Відповідно до п.7 зазначеного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 р. №20 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Тобто у даному випадку суб'єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Судом встановлено, що позивачем разом з заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,8 га для ведення особистого селянського господарства на території Олександрійського району Кіровоградської області 06.08.2014 року надано викопіровку земельної ділянки та висновок Михайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (а.с.45-47). Відповідачем даний факт не заперечувався.
Зважаючи на зміст ч.2 ст.19 Конституції України Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області зобов'язане діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За ч.7 статті 118 Земельного кодексу України судом встановлено, що зазначена норма визначає вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме - підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Однак, як у відмові позивачу відповідачем (лист від 27.02.2015 року №31-11-0.2-4058/2-15), так і в листі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 21.04.2016 року за №3-1363/0-1320/6-16, підстави, визначені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України - відсутні. Натомість причиною відмови відповідачем позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки стало посилання на віднесення земельної ділянки до земельного масиву передбаченого для подальшої передачі у власність учасникам антитерористичної операції.
Частиною 1 статті 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Підпунктом 14 частини 1 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 р. №3551-ХІІ встановлені пільги учасникам бойових дій, зокрема, пільги на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Норми про першочергове відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства відсутні.
Відповідачем не надано суду будь-яких доказів того, що спірна земельна ділянка віднесена до переліку земельних ділянок, що призначаються для учасників АТО. Окрім того, Михайлівська сільська рада у своєму висновку №8 від 20.05.2014 року не заперечила проти надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 1,80 га ріллі із земель резервного фонду Михайлівської сільської ради (а.с.47).
Суд вважає, що за відсутності факту відведення земельної ділянки площею 1,80 га, що розташована на території Михайлівської сільської ради для учасників АТО, відмова Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, викладена у листі від 27.02.2015 року №31-11-0.2-4058/2-15, позивачу у наданні земельної ділянки з таких підстав є необґрунтованою та протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
З огляду на те, що наявність законних підстав, що вказані відповідачем в якості відмови в наданні земельної ділянки, не доведена відповідачем, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 серпня 2014 року у встановленому порядку.
Відповідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1102,40 грн. підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі у власність земельної ділянки площею 1,8 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Михайлівської сільської ради, викладену у листі від 27 лютого 2015 року №31-11-0.2-4058/2-15.
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1, зареєстровану Центром надання адміністративних послуг Олександрійської районної державної адміністрації 06.08.2014 року, щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,80 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Михайлівської сільської ради.
Присудити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 1102,40 грн. (одна тисяча сто дві грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова