м. Вінниця
16 вересня 2016 р. Справа № 802/451/16-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Господарського суду Вінницької області, третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державна судова адміністрація України про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Господарського суду Вінницької області в частині ненарахування та невиплати їй заробітної плати за період з 26.10.2014 року по 28.03.2015 року включно відповідно до статті 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції від 26.10.2014 року) та за період з 29.03.2015 року по 08.09.2015 року включно відповідно до статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд");
- зобов'язати Господарський суд Вінницької області здійснити позивачу перерахунок та виплату заробітної плати за період з 26.10.2014 року по 28.03.2015 року включно відповідно до статті 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції від 26.10.2014 року) та за період з 29.03.2015 року по 08.09.2015 року включно відповідно до статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд") в повному обсязі з урахуванням усіх надбавок, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу (місячна премія, надбавка за високі досягнення, надбавка за вислугу років, тощо)
- зобов'язати Господарський суд Вінницької області нарахувати і виплатити позивачу компенсацію, передбачену Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати" за період з 26.10.2014 року по 08.09.2015 року включно.
11.05.2016 року до суду надійшло письмове клопотання позивача про залучення до участі у цій справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області як органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Сторони на виклик суду не з'явились та просять розглядати справу за їх відсутності.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, що однак не перешкоджає розгляду справи без його участі.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене та враховуючи достатність наявних у справі доказів суд вважає можливим провести розгляд клопотання позивача за відсутності сторін та третьої особи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та надавши оцінку доводам позивача суд доходить висновку про відсутність підстав для залучення Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області до участі у цій справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
В силу положень ч. 1, 2 ст. 145 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Видатки загального фонду Державного бюджету України на утримання судів належать до захищених статей видатків Державного бюджету України.
Функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснює:
Конституційний Суд України, Верховний Суд України, вищі спеціалізовані суди - щодо фінансового забезпечення діяльності цих органів;
Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів загальної юрисдикції, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України та Державної судової адміністрації України.
Відповідно до ст. 146 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суди загальної юрисдикції фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, передбачених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Згідно з пп. 2, 3 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою КМУ №215 від 15.04.2015 року, казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду тощо.
Предмет спору у цій адміністративній справі стосується наявності підстав для здійснення перерахунку та виплати заробітної плати ОСОБА_1 за період з 26.10.2014 року по 28.03.2015 року включно відповідно до статті 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції від 26.10.2014 року) та за період з 29.03.2015 року по 08.09.2015 року включно відповідно до статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд") з урахуванням усіх надбавок, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу.
При цьому нарахування та виплата заробітної плати позивача здійснюється безпосередньо її роботодавцем - Господарським судом Вінницької області, який і нестиме відповідальність за виконання судового рішення у випадку задоволення адміністративного позову. Водночас Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області лише забезпечує казначейське обслуговування необхідних для цього бюджетних коштів.
З огляду на викладене та беручи до уваги те, що рішення у даній справі безпосередньо не впливає на права, інтереси та обов'язки Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області, суд не вбачає достатніх правових підстав для залучення його до участі у справі як третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Керуючись ст.ст. 53, 122, 128, 165, 186, 254 КАС України, суд
у задоволенні клопотання позивача про залучення третьої особи у справі відмовити
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду за результатами розгляду справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 254 КАС України ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна