Справа № 2а-414/09
21 липня 2009 року Дубровицький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого - судді Сидоренко З.С.,
за участю секретаря Пінчук О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької райдержадміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі в 2007 році та за 2008 рік допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Позивачка ОСОБА_1 звернулась з позовом до відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької райдержадміністрації та просить визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати їй щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 01 липня по 31 грудня 2007 року та 01 січня по 31 грудня 2008 року у розмірі меншому, ніж це визначено в ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Крім того, просить стягнути з відповідача на її користь різницю недоплаченої їй допомогу по догляду за дитиною - донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 01 липня по 31 грудня 2007 року та з 01 січня по 31 грудня 2008 року в сумі 5920,02 грн.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, якою повідомила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить здійснити розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення проти позову, якими повідомив, що позов не визнає і просить здійснити розгляд справи без участі його представника.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що позивачка - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, яка народилася 12.12.2006р.
Дана обставина підтверджена дослідженим у судовому засіданні доказом: копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 від 20.12.2006р. серія 1-ГЮ №040653 (а.с.7).
Згідно частин 1 і 2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Дію статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» зупинено на 2007 рік згідно із Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56, п.7 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто саме з 09.07.2007 року застосуванню підлягає положення ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Вищевказаний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (в редакції чинній до 09.07.2007 р.), передбачений також Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми». Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, і відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта закону, застосуванню підлягають положення закону.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Однак, Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зважаючи на обумовлене, суд, виходив з положень ч.7 ст.9 КАС України, а тому застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 01 квітня 2007 року - 463 грн., а з 01 жовтня 2007 року - 470 грн.
Згідно із довідкою ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації №227 від 20.01.2009р. (а.с.10), позивачці, починаючи з липня по грудень 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачена в розмірі, передбаченому Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (в редакції з 09.07.2007р.).
Загальна сума заборгованості по виплаті позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховується та підлягає до виплати за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 р. і становить 1046,74 грн.
Що ж до позовних вимог за 2008 рік, то вони також підлягають до задоволення частково.
Пунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-VІ виключено ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 відсотками, з 01 січня 2009 року - 75 відсотками, з 01 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Однак, рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, в частині виключення ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Відтак, з 22 травня 2008 року ст.43 вищевказаного закону відновила свою дію і підлягає застосуванню для визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, який має становити не менше розміру прожиткового мінімуму, передбаченого законом.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року N 966-XIV прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. На підставі вищенаведеної норми закону, можна зробити висновок, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має бути не меншою розміру прожиткового мінімуму саме для дітей віком до 6 років.
Стаття 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлює прожитковий мінімум для дітей до 6 років в таких розмірах: з 01.01.2008 р. - 526 грн., з 01.04.2008 р. - 538 грн., з 01.07.2008 - 540 грн., з 01.10.2008р. - 557 грн.
На підставі вищенаведеного та даних довідки №228 від 20.01.2009 року про розмір виплаченої допомоги (а.с.9), загальна сума заборгованості по виплаті позивачці державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року становить 2849,75 грн.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так як законодавством у 2008 році не визначено перелік органів, до повноважень яких належить нарахування та виплата застрахованим особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то суд, на підставі ч.7 ст.9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини. Відповідно до ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 16 січня 2007 р. N32 в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям (далі - субвенція): з 01 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб; у I кварталі - виплачується страхувальниками та робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділеннями (далі - робочі органи Фонду) застрахованим особам, яким вона призначена і виплачувалася в 2006 році. Кошти субвенції перераховуються органами праці та соціального захисту населення на рахунки страхувальників і робочих органів Фонду. У разі неотримання застрахованою особою коштів їх залишок повертається страхувальником або робочим органом Фонду на рахунок відповідного органу праці та соціального захисту населення; у II - IV кварталах - виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. Крім того, суд за аналогією закону застосовує ст.5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» якою встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч.2 ст.4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, як вбачається із змісту вищенаведених норм Постанови КМУ №32 від 16.01.2007р. та ст.5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», до повноважень ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації належить нарахування та виплата позивачці щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
А відтак, дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі, встановленому ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та ст. 58 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року слід визнати протиправними, оскільки такі дії порушують права позивачки, гарантовані названою статтею Закону і ст.ст.21, 22, 46 Конституції України.
Крім того, слід стягнути з відповідача - ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_4 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до перелічених вище норм, в розмірі 3896,49 грн. (три тисячі вісімсот дев'яносто шість гривень 49 копійок), що обчислений з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно, та відповідно до ст. 58 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» за період 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та стягнення з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно з ст. 58 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року до задоволення не підлягають з огляду на таке. В період з 01.01.08 по 21.05.08 р. підпункт 12 п.25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-VІ, яким було виключено ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», неконституційним не визнавався, не скасовувався, а тому підстави для його незастосування в зазначений період відсутні.
Вимоги позивачки про стягнення з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 року є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення.
Заперечення ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації спростовуються викладеним вище та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
За наведених обставин, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Відповідно до абз.2 п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 160-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», з урахуванням встановленого ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» із наступними змінами та доповненнями прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.
Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дубровицької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в сумі 3896,49 грн. (три тисячі вісімсот дев'яносто шість гривень 49 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд, шляхом подання в десятиденний строк, з дня її проголошення, заяви про апеляційне оскарження, з наступним поданням в двадцятиденний строк апеляційної скарги після подачі такої заяви.
Постанова може бути також оскаржена і без подання заяви про апеляційне оскарження у випадку подання апеляційної скарги в десятиденний строк.
Суддя: підпис.
З оригіналом згідно.
Голова Дубровицького
районного суду ОСОБА_5