Справа № 2-а-96/2009р.
31 серпня 2009 року Сколівський районний суд Львівської області в складі :
головуючого - судді Гуменної Н.М.
при секретарі Петраш Л.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області про виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області про виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 02.03.2008 року вона народила дитину: ОСОБА_2, про що зроблено актовий запис № 1 від 12.03.2008 року в свідоцтві про народження серія I-СГ №111863. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідачем всупереч вимогам даного Закону, допомога виплачувалась у меншому розмірі. Просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 3756 грн. 97 коп. за 2008 рік включно, а також зобов'язати відповідача випачувати їй державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в подальшому у відповідності до чинного законодавства України, а саме не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, стягнути з відповідача витрати на правову допомогу.
В судовому засіданні позивач позов підтримала, дала пояснення аналогічні наведеному. Просить позов задоволити.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області в судове засідання не з'явився, однак подав клопотання про розгляд справи без участі представника та заперечення на позовну заяву, в якому покликається на те, що згідно ст.95 Конституції України, виключно Законом України «Про державний бюджет України» визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Крім того, при визначенні таких обсягів повинні враховуватися вимоги ст.95 Конституції України щодо справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами та збалансованості бюджету України, тобто усі суспільні потреби, які тягнуть за собою видатки з Державного бюджету України, мають бути задоволені виходячи з фінансових можливостей держави. Виходячи з вищевикладеного, відповідними статтями Законів України «Про державний бюджет України» розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку установлюються, виходячи з обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету на відповідний рік. Вважає, що заборгованість по виплаті даної допомоги є лише за 2007 рік, а саме з моменту винесення рішення Конституційним Судом України, яким було визнано неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», щодо розмірів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, і до кінця бюджетного року. Оскільки Рішення Конституційного Суду від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 не має зворотної дії у часі, відтак вимоги ОСОБА_1 вважає безпідставними.
Суд визначив причини неявки представника відповідача неповажними, та, з урахуванням думки позивача, ухвалив проводити розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, заслухавши думку позивача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2008 року - 526 грн.; з 1 квітня 2008 року - 538 грн.; з 1 липня 2008 року - 540 грн.; з 1 жовтня 2008 року - 557 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" дію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.
Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 - положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», яким обмежується дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми” неконституційним не визнавалось.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративний позов містить вимоги про стягнення з відповідача недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з березня 2008 року по 31 грудня 2008 рік в сумі 3756 грн. 97 коп., а також зобов'язання відповідача в подальшому випачувати їй державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у відповідності до чинного законодавства України, а саме не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Відповідно до копії свідоцтва про народження позивач народила дитину ОСОБА_2 02 березня 2008 року.
Оскільки Положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", яким було встановлено розміри виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Конституційним Судом України неконституційним не визнавалось, відтак вимоги позивача про виплату не отриманої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік задоволенню не підлягають.
У відповідності до ч.2 ст.162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача випачувати їй державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в подальшому у відповідності до чинного законодавства України, а саме не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, суд вважає, що задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють фактично порушенні права та інтереси позивача.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 23, 90, 143, 158, 160, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ч.2 ст.8 Конституції України, Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» від 15.02.2009 року, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 01.01.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, Постановою Кабінету Міністрів України № 345 від 19.03.1996 року «Про посвідчення громадянина, який проживає, працює (навчається) на території гірського населеного пункту», суд
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через Сколівський районний суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гуменна Н.М.