20 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 509/2991/16-а
Головуючий І інстанції: Кочко В.К.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
за участю секретаря - Іович М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, Громадської організації «Альтернативна реальність», на постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 09 вересня 2016 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому пред'явлено вимоги Таїровській селищній виборчій комісії Овідіопольського району, а саме визнання протиправним та скасування: постанови №6 від 16.08.16 року «Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови»; постанови №7 від 16.08.16 року «Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови та початок виборчого процесу».
Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 09 вересня 2016 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням Таїровською селищною виборчою комісією Овідіопольського району та Громадською організацією «Альтернативна реальність» подано апеляційні скарги, з яких вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Вимоги скарги Таїровської селищної виборчої комісії обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції не відповідає вимогам законодавства, так як оспорювані постанови прийняті у відповідності до вимог ст.89 ЗУ «Про місцеві вибори», оскільки на час оприлюднення 6.11.15 року результатів виборів ОСОБА_1 значиться: у карткі платника податків фізичною особою-підприємцем; керівником та підписантом у Громадсьій організації «Овідіопольська районна федерація футболу»; керівником та підписантом у ТОВ «МАХ»; засновком у ТОВ «МИР 2015».
Тому відсутність документів складених у відповідності до законодаства, які підтверджують відмову ОСОБА_1 від вказаних посад, не давало підстав Таїровській СВК приймати постанову № 46 від 06.11.15 року про реєстрацію ОСОБА_1 Таїровським селищним головою, а тому такі обставини є підставою для прийняття оспорюваних постанов.
Скарга Громадської організації «Альтернативна реальність» обґрунтована тим, що судом першої інстанції здійснено судовий розгляд справи з порушенням норм процесуального права, а саме ст.172 КАСУ, ст.12 ЗУ «Про місцеві вибори», так як позивач є фізичною особою яка проживає в місті Одеса, а оскаржуються дії Таїровської селищної виборчої комісії, тому позовну заяву подано особою, яка не має адміністративно-процесуальної дієздатності.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою №46 Таїровської селищної виборчої комісії від 06.11.2015 року ОСОБА_1 обрано головою Таїровської селищної ради. Рішенням Таїровської селищної ради №1 від 06.11.2015 року обрано Таїровським селищним головою - ОСОБА_1. У цей же день він склав присягу, що підтверджується копією присяги та копією трудової книжки.
Вищий Адміністративний Суд України розглядаючи справу за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року, у справі за позовом ОСОБА_2 до Таїровської селищної виборчої комісії, третя особа - ОСОБА_1, про визнання противоправними дій та противоправною бездіяльність, своєю ухвалою від 10.03.2016 року встановив, позовні вимоги про визнання противоправною бездіяльності ТСВК щодо неприйняття рішення про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови та не призначення повторних виборів селищного голови не підлягають задоволенню, оскільки станом на 26 листопада 2015 року у Таїровської селищної виборчої комісії для прийняття такого рішення відсутні підстави.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, що Таїровська селищна виборча комісія після реєстрації ОСОБА_1 селищним головою та набуття ним повноважень селищного голови не мала права приймати оскаржувані постанови. Також, у Таїровської селищної виборчої комісії відсутні повноваження на скасування своєї ж постанови винесеної раніше, у відповідності до ст.25 Закону України «Про місцеві вибори». Тому, повноваження ОСОБА_1 після реєстрації селищним головою і набуття повноважень, на посаді якій він працює понад вісім місяців, можуть бути припинені на підставі ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування».
З таким висновком погоджується судова колегія виходячи з наступного.
Згідно ч.4 ст.14 ЗУ «Про місцеві вибори», повторні вибори сільського, селищного, міського голови, старости призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою, такою, яка відмовилася від посади сільського, селищного, міського голови, старости.
Частиною 2 ст.15 цього Закону передбачено, що рішення про призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови, старости приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи, обраної сільським, селищним, міським головою, старостою, такою, яка відмовилася від посади.
У відповідності до ст.88 Закону встановлено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати місцевих виборів шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.
У повідомленні про результати виборів та обраного сільського, селищного, міського голову, старосту зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, відомості про освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання та назву місцевої організації партії, від якої обрано відповідного сільського, селищного, міського голову, старосту (або позначка "Висунутий шляхом самовисування").
Відповідно до ст. 89 Закону, особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости.
У п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости.
У разі невиконання без поважних причин та у строки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, особою, обраною на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання особи такою, що відмовилася відповідно від посади сільського, селищного, міського голови, старости, та призначає повторні вибори відповідно сільського, селищного, міського голови, старости.
Також статтею 91 Закону передбачено, що рішення про призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови, старости приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи такою, яка відмовилася від посади відповідно сільського, селищного, міського голови, старости.
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у справі є правомірність рішень Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району викладених у постановах №6 від 16.08.16 року «Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови» та №7 від 16.08.16 року «Про призначення повторних виборів Таїровського селищного голови та початок виборчого процесу».
Оцінюючи правомірність таких дій судова колегія вважає, що у відповідності до вищезазначених норм та загальних норм виборчого законодавства визначено основні складові виборчого спору, за якими спір повинен виникнути під час виборчого процесу, та правовідносини, в яких виник цей спір, повинні бути пов'язані з виборчим процесом.
Під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів або через законодавчо встановлений строк після цього оприлюднення.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Однак із зібраних у справі доказів встановлено, що за результатами чергових місцевих виборів, які відбулися 25.10.15 року, на посаду Таїровського селищного голови обрано ОСОБА_1, що підтверджується: постановою Таїровської селищної виборчої комісії №46 від 06.11.2015 року; протоколом комісії № 21 від 06.11.2015 року; протоколом першої сесії Таїровської селищної ради від 06.11.15 року; рішення Таїровської селищної ради №1-V11 від 06.11.15 року «Про обрання Таїровського селищного голови та депутатів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області»; витягом з газети «Наддніпрянська правда» № 48 (5457) від 06.11.15 року, в якому надруковано оголошення про обрання Таїровським селищним головою ОСОБА_1; присягою посадової особи органів місцевого самоврядування від 06.11.2015 року; копією трудової книжки.
Тому, з моменту офіційного оприлюднення результатів виборів на посаду Таїровського селищного голови від 06.11.15 року виборчий процес закінчився, а тому Таїровська селищна виборча комісія позбавлена права приймати будь-які рішення щодо результатів виборів.
Припинення повноважень селищного голови, як вірно визначив суд першої інстанції, регулюється ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування».
При цьому, у відповідності до вимог ст.89 ЗУ «Про місцеві вибори», якою керується апелянт при прийнятті спірних постанов, передбачено порядок та строки прийняття виборчою комісією рішення щодо визнання особи такою, що відмовилася відповідно від посади сільського, селищного, міського голови, старости, та призначення повторних виборів, а саме з моменту оприлюднення результатів виборів обрана особа, протягом 20 днів, подає виборчої комісії встановлені законом документи про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою селищного голови, а остання в свою чергу протягом п'яти днів приймає рішення щодо реєстрації селищного голови.
Вказані порядок та строки є абсолютними, а тому зміна останніх та поновлення строку не допускається, однак виборча комісія в порушення вищезазначених норм прийняла оспорювані рішення, за межами виборчого процесу.
Посилання апелянтів, як на підстави правомірності прийняття оспорюваних постанов, а саме: нікчемність постанови ТВК №46 від 06.11.2015 року; наявність чинної постанови ТВК №5 від 16.08.16 року щодо скасування постанови ТВК №46 від 06.11.2015 року; незаконність реєстрації ОСОБА_1 селищним головою; наявність протиріч у виборчих документах відносно назви посади; наявність доказів зайняття ОСОБА_1 інших посад не сумісних з перебуванням на службі в органах місцевого самоврядування, судова колегія вважає безпідставними, з обставин викладених вище.
В даному випадку можливість застосування виборчою комісією певних підстав для прийняття рішень, якими змінюється встановлений та оприлюднений результат виборів, за межами виборчого процесу, є суб'єктивним трактуванням норм виборчого законодавства з боку апелянтів.
При цьому, обставинам щодо бездіяльності ТСВК відносно неприйняття рішення про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Таїровського селищного голови та не призначення повторних виборів, надано оцінку Вищим Адміністративним Судом України, в межах справи за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року, у справі за позовом ОСОБА_2 до Таїровської селищної виборчої комісії, третя особа - ОСОБА_1, про визнання противоправними дій та бездіяльності.
Також, доводи апелянтів щодо відсутності у позивача права оскарження прийнятих виборчою комісією рішень є безпідставними, так як, у відповідності до ст.2, 17 КАСУ, ст.6 п.1 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, юрисдикція адміністративних судів поширюється на дані правовідносини, так як останні є оскарженням рішень суб'єкта владних повноважень, в межах виконання владних функцій передбачених ЗУ «Про місцеві вибори».
Колегія зазначає, що дані правовідносини у справі не набули статусу виборчого спору, так як протиправні рішення виборчої комісії прийняті поза межами виборчого процесу і дають право позивачу на оскарження останніх, так як безпосередньо стосуються індивідуальних прав ОСОБА_1
Висновки судової колегії узгоджуються з правовою позицією Вищого Адміністративного Суду України викладених у постанові Пленуму № 15 від 01.11.2013 року «Про практику застосування адміністративними судами положень КАСУ під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом».
Враховуючи вищевикладене колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211 КАСУ, судова колегія апеляційного суду,-
Апеляційні скарги Таїровської селищної виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області, Громадської організації «Альтернативна реальність» залишити без задоволення, а постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 09 вересня 2016 року - без змін.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційних скарг покласти на Таїровську селищну виборчу комісію Овідіопольського району Одеської області та Громадську організацію «Альтернативна реальність».
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанову у повному обсязі, відповідно до ст.160 КАСУ.
Повний текст постанови виготовлено 22 вересня 2016 року.
Головуючий О.В. Яковлєв
судді А.В. Бойко
Т.М. Танасогло