22 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 507/1023/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гнатюк В.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Лук'янчук О.В.,
судді -Градовського Ю.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Любашівського районного суду Одеської області від 12 серпня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В липні 2016 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (надалі - відповідач, УПФ) в якому просив:
- визнати дії посадових осіб УПФ щодо обмеження його прав при перерахунку пенсії неправомірними, а розпорядження про відмову йому в проведенні перерахунку пенсії - незаконним;
- зобов'язати УПФ здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від суми, вказаної в довідці Любашівської районної державної адміністрації Одеської області від 07.07.2016 року, починаючи з 12.07.2016 року без обмеження максимального розміру зі збереженням фіксованої індексації.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що відмовляючи в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії державного службовця, посадовими особами УПФ були порушені права позивача, оскільки ст.37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, а відповідно до ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Постановою Любашівського районного суду Одеської області від 12.08.2016 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач працював начальником загального відділу Любашівської районної державної адміністрації Одеської області.
З 10.10.1999 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію згідно з законом України «Про державну службу».
У зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям позивач отримав довідку з Любашівської районної державної адміністрації про заробітну плату від 07.07.2016 року, відповідно до якої з 01.05.2015 року його заробітна плата складала б 4721,50 грн..
12.07.2016 року позивач звернувся до УПФ з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям.
Листом УПФ від 22.07.2016 року №598/03 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року, згідно якого з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів скасовано Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.
Колегія суддів погоджується з цим висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 та 5 ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом №3108-IV від 17.11.2005 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Таким чином, законодавством було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та було визначено умови і порядок здійснення такого перерахунку.
Але, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII текст ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом №3108-IV від 17.11.2005 року) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України», зміни набрали чинності 01.01.2015 року.
Отже, з 01.01.2015 року, тобто на час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії, норми ст.37-1 Закону України «Про державну службу», які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, були фактично скасовані.
Також пунктом 5 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Отже, з 01.06.2015 року норми Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, скасовано на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Зазначені законодавчі зміни не були визнані неконституційними Конституційним Судом України.
З 01.05.2016 року Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року взагалі втратив чинність на підставі нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року.
Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року було встановлено мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям.
Але разом з цим, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не передбачає ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати.
Дана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності одночасно із Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який також не передбачає перерахунок пенсій державного службовця.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що відмова УПФ у перерахунку пенсії позивачу як державному службовцю є обґрунтованою та правомірною, оскільки згідно наведених норм діючого законодавства скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.
Враховуючи все вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч.10 ст.1832, ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення, а постанову Любашівського районного суду Одеської області від 12 серпня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної чинності негайно, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:К.В. Кравченко
Суддя: Суддя: О.В. Лук'янчук Ю.М. Градовський