КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 25006, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 40 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
про залишення подання без розгляду
08 вересня 2016 року справа № П/811/1058/16
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Жук Р.В., розглянувши матеріали подання у справі
за заявою Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області
доФізичної особи - підприємця ОСОБА_1
пропідтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, -
Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Кіровоградській області звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з поданням до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1).
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суд керується наступним.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 183-3 КАС України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів зокрема щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.
Згідно з частиною 3 статті 183-3 КАС України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Вбачається, що предметом подання є підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.
Як обставину, яка зумовила звернення до суду з даним поданням, заявник визначає винесення рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 17.08.2016 року прийнятого внаслідок недопущення посадових осіб податкового органу до фактичної перевірки.
Відповідно, подання органу доходів і зборів про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна у порядку, передбаченому статтею 183-3 КАС України може бути внесено протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Строк у 24 години, протягом яких згідно з частиною 3 статті 183-3 КАС України до суду може бути внесено подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту, починає перебіг з нуля годин дня, наступного за тим, у який винесено рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Як вбачається з матеріалів подання, рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків прийнято 17.08.2016 року.
Відтак, строк у 24 години, протягом яких згідно з частиною 3 статті 183-3 КАС України до суду повинно бути внесено подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, розпочався з нуля годин 18.08.2016 року.
Відповідно до ч.9 ст.103 КАС України, строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Проте, відповідно до ч.11 ст. 183-3 КАС України зазначено, що на обчислення строків, установлених цією статтею, не поширюються правила статті 103 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що, відповідно до конверту дане подання було подано на відправлення 18.08.2016 р., згідно зі штампом реєстрації вхідної кореспонденції дане подання надійшло до Кіровоградського окружного адміністративного суду 19.08.2016 року, тобто з пропущенням строку, встановленого частиною 3 статті 183-3 КАС України.
Стаття 183-3 КАС України не передбачає спеціальних наслідків пропущення строків звернення до суду, визначених цією нормою.
Тому, недотримання заявником строків звернення до суду, визначених статтею 183-3 КАС України, тягне за собою застосування приписів статті 100 КАС України, якою передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З огляду на те, що заявник звернувся до адміністративного суду з даним поданням після закінчення строків, установлених законом, доказів поважності причин пропуску цього строку не надав, суд прийшов до висновку про необхідність залишення подання без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 107, 100, 160, 165, 167, 183-3, 186, 254 КАС України, суддя, -
Подання Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Кіровоградській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна - залишити без розгляду.
Копію ухвали надіслати заявникові разом із поданням та усіма доданими до нього матеріалами.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.В. Жук