6.2.1
Іменем України
21 вересня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/953/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області, Городищенської загальноосвітньої школи I-III ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Городищенська сільська рада Біловодського району Луганської області, Відділ Держгеокадастру у ОСОБА_1 районі Луганської області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язати вчинити певні дії,
16 серпня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області, Городищенської загальноосвітньої школи I-III ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Городищенська сільська рада Біловодського району Луганської області, Відділ Держгеокадастру у ОСОБА_1 районі Луганської області, в якому позивач просив визнати незаконною бездіяльність відповідачів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області та зобов'язати відповідачів вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області площею 3,5 га в межах населеного пункту села Городище Біловодського району Луганської області.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, що під час вивчення ОСОБА_1 відділом Старобільської місцевої прокуратури стану додержання земельного законодавства встановлено відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області, яка розташована за адресою: 92835, Луганська область, Біловодський район, с. Городище, вул. Покровська, буд. 1. Зазначений факт підтверджується листами ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області від 07.07.2016 № 22-15/1238, Городищенської сільської ради Біловодського району від 29.07.2016 № 101 та ОСОБА_1 районної ради Луганської області від 06.07.2016 № 17-9/129.
Відповідно до інформації, наданої третіми особами, площа земельної ділянки під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області складає 3,5 га, кадастровий номер відсутній, та знаходиться в межах населеного пункту села Городище Біловодського району Луганської області. Відповідно до вимог чинного законодавства зазначена земельна ділянка повинна бути оформлена на праві постійного користування з обов'язковою державною реєстрацією цього права.
Бездіяльність відповідачів підтверджується листами ОСОБА_1 районної адміністрації від 28.07.2016 № 22-15/1333, ОСОБА_1 районної ради від 28.07.2016 № 17-9/145.
У судове засідання представники відповідачів та третіх осіб не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Від відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області надійшла заява про визнання позовних вимог та про розгляд справи за відсутності представника.
Від Городищенської загальноосвітньої школи I-III ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області надійшла заява про визнання позовних вимог та про розгляд справи за відсутності представника.
Від відділу Держгеокадастру у ОСОБА_1 районі Луганської області надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника та вирішення справи на розсуд суду.
Від Городищенської сільської ради Біловодського району Луганської області надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника та вирішення справи на розсуд суду.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом "а" частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Судом установлено, що перший відповідач - відділ освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області зареєстрований як юридична особа, відповідно до пункту 3, 18 Положення про відділ освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 09.01.2014 № 5 відділ підпорядкований голові райдержадміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації, а також має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки (а.с.12-17).
Згідно з вищезазначеним Положенням відділ відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює керівництво і контролює діяльність навчальних закладів району, здійснює керівництво, контролює діяльність і координує роботу навчальних закладів, виконавчих комітетів селищної та сільських рад районного значення у межах делегованих повноважень.
Другий відповідач - Городищенська загальноосвітня школа I-III ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області, зареєстрований в якості юридичної особи, відповідно до пункту 1.3 Статуту має, печатку, штамп, ідентифікаційний номер (а.с.18-38).
Згідно з пунктом 5.1, 5.3, 5.5, 5.6 Статуту матеріально - технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі навчального закладу. Навчальний заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони. Для забезпечення навчально - вихованого процесу база закладу освіти складається із навчальних кабінетів, майстерні, а також спортивного, актового залів, бібліотеки, комп'ютерного кабінету, їдальні, приміщення для інженерно-технічного та навчально-допоміжного персоналу. Відповідно до рішення 8 сесії Городищенської сільської ради від 12.09.2002 № 5/8 навчальний заклад має земельну ділянку у розмірі 3,5 га, де розміщуються шкільні будівлі, спортивна зона та зона відпочинку.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 1 статті 50 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до частини 3 вказаної статті, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Згідно з частинами 3 та 6 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Судом установлено, що відповідно до листа відділу Держгеокадастру у ОСОБА_1 районі Луганської області від 08.08.2016 № 0-28-0.1-569/2-16 Городищенська загальноосвітня школа I-III ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області розміщена на земельній ділянці загальною площею 3,50 га, правовстановлюючі документи на ділянку не виготовлялися, кадастровий номер земельної ділянки відсутній (а.с. 40).
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-VI (далі - Закон № 1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
ОСОБА_1 відділом Старобільської місцевої прокуратури Луганської області перевірено стан належного оформлення земельної ділянки під Городищенською загальноосвітньою школою I-III ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області, направлено відповідні запити до Городищенської сільської ради Біловодського району Луганської області, ОСОБА_1 районної ради Луганської області та ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області.
Згідно листа Городищенської сільської ради Біловодського району Луганської області від 29.07.2016 № 101 встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою I-III ступенів не оформлені. На сесії Городищенської сільської ради питання оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під загальноосвітніми та дошкільними навчальними закладами, що знаходяться на території сільради не розглядалось. Зазначене питання на сесію ради не виносилося. Земельна ділянка під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів знаходиться в межах населеного пункту с. Городище (а.с. 39).
ОСОБА_1 районної ради Луганської області від 28.07.2016 № 17-9/145 підтверджується, що питання розроблення детального плану територій населених пунктів та плану зонування населених пунктів району на сесію ОСОБА_1 районної ради не виносилися, питання оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під загальноосвітніми та дошкільними навчальними закладами району на сесіях районної ради не розглядались (а.с.42).
Відповідно до листа ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області від 28.07.2016 № 22-15/1333 встановлено, що перед ОСОБА_1 районною радою питання оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під загальноосвітніми та дошкільними навчальними закладами Біловодського району до 01 січня 2015 року та протягом 2015-2016 років не порушувалося (а.с.43).
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження № 802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов'язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
Таким чином, необхідність оформлення відповідачами правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області було прямо передбачено Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
Відповідачами не надано доказів вжиття ними заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому позовні вимоги про визнання незаконною бездіяльності відповідачів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області підлягають задоволенню.
Також, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідачів вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області площею 3,5 га в межах населеного пункту села Городище Біловодського району Луганської області, оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають обов'язковій державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», і відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відповідачі визнали позовні вимоги у повному обсязі.
В силу ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Згідно ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Питання по судовому збору не вирішується оскільки, відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області задовольнити повністю.
Визнати незаконною бездіяльність Відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області та Городищенської загальноосвітньої школи I-III ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області площею 3,5 га в межах населеного пункту села Городище Біловодського району Луганської області.
Зобов'язати Відділ освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації Луганської області та Городищенську загальноосвітню школу I-III ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Городищенською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 районної ради Луганської області площею 3,5 га в межах населеного пункту села Городище Біловодського району Луганської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_3