07 вересня 2016 р.Р і в н е 817/911/16
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації
про зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (далі - Департамент СЗН Рівненської ОДА) про зобов'язання повторно розглянути заяву щодо визначення розрахункової залишкової вартості легкового автомобіля "Славута" марки "ЗАЗ" моделі "110308-44" типу "Хетчбек легковий-В", д.р.н. НОМЕР_2 (номер кузова НОМЕР_1), 2010 року випуску, та надання довідки-рахунку для викупу даного автомобіля, як таку, що подана у строк, встановлений Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем неправомірно відмовлено у наданні дозволу щодо переоформлення автомобіля, який був безкоштовно переданий Головним управлінням праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації покійному ОСОБА_2, як інваліду війни І групи. У зв'язку зі смертю ОСОБА_2 позивач звернувся до Департаменту СЗН Рівненської ОДА із заявою щодо визначення розрахункової залишкової вартості легкового автомобіля "Славута" марки "ЗАЗ" моделі "110308" типу "Хетчбек легковий-В", д.р.н. НОМЕР_2 (номер кузова НОМЕР_1), 2010 року випуску, та надання довідки-рахунку для викупу даного автомобіля. Проте, позивачу відмовлено у переоформленні вищевказаного автомобіля та повідомлено, що автомобіль, строк експлуатації якого менше 10 років, може бути залишений членам сім'ї померлого інваліда у разі сплати до державного бюджету протягом 6 місяців з дня його смерті відповідних сум податків і зборів. Вважає, що саме на відповідача покладений обов'язок незалежно від звернення особи визначити розрахункову суму для викупу автомобіля та скласти довідку-рахунок. Однак, зазначених дій відповідач не виконав і в такий спосіб позбавив позивача права викупу автомобіля у строк, а тому вказана відмова є необґрунтованою і неправомірною.
Позивач у судове засідання не прибув, у поданому суду клопотанні позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, у поданій суду заяві просив розглянути справу на розсуд суду та за відсутності представника.
Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні, а тому, відповідно до вимог ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження, на підставі наявних у справі доказів.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, 1924 року народження, як інвалід війни І групи, згідно з наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 18.10.2010 №84, був забезпечений автомобілем "Славута" марки "ЗАЗ" моделі "110308" (а.а.с.7-9)).
22.10.2010 автомобіль "Славута" марки "ЗАЗ" моделі "110308-44" типу "Хетчбек легковий-В", д.р.н. НОМЕР_2 (номер кузова НОМЕР_1), 2010 року випуску, з об'ємом двигуна 1197см.куб., був зареєстрований за ОСОБА_2 без права продажу і дарування іншій особі, з видачею свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (а.с.12).
Згідно зі Свідоцтвом про смерть від 26.01.2011 серії НОМЕР_4, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 85 років (а.с.13).
04.11.2015 позивач, як член сім'ї покійного ОСОБА_2, звернувся із заявою до Департаменту СЗН Рівненської ОДА щодо надання дозволу для перереєстрації автомобіля "Славута" марки "ЗАЗ" моделі "110308-44" типу "Хетчбек легковий-В", д.р.н. НОМЕР_2 (а.с.10).
Листом від 18.12.2015 №01-18-06/2527 Департамент СЗН Рівненської ОДА відмовив ОСОБА_1 у наданні такого дозволу, обґрунтовуючи це тим, що автомобіль, строк експлуатації якого менше 10 років, може бути залишений членам сім'ї померлого інваліда у разі сплати до державного бюджету протягом 6 місяців з дня його смерті відповідних сум податків і зборів. Оскільки у встановлений строк відповідні платежі позивачем не сплачені, то у відповідача відсутні підстави для надання довідки-рахунку щодо викупу вказаного автомобіля чи надання зазначеного дозволу (а.с.11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 №875-XII, після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999 затверджено Порядок забезпечення інвалідів автомобілями (далі - Порядок №999), який на час смерті ОСОБА_2 діяв в редакції від 17.09.2010.
Відповідно до абз.9 п.3 Порядку №999, до членів сім'ї інваліда належать особи, які проживають разом з ним, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, 1971 року народження, був членом сім'ї померлого інваліда війни І групи ОСОБА_2, та на день його смерті з 12.05.1999 проживав разом з ним по АДРЕСА_1 (а.а.с.5, 14).
Пунктом 16 Порядку №999 встановлено, що іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом. Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики. Автомобіль, отриманий інвалідом, законним представником недієздатного інваліда, дитини-інваліда, вилучається відповідними органами державної виконавчої служби за рішенням суду за поданням головного управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.
Системний аналіз даної норми свідчить про те, що на відповідача покладено обов'язок складання довідки-рахунку щодо розрахункової суми для викупу автомобіля, наданого в безоплатне користування інваліду та строк експлуатації якого менший ніж 10 років, не залежно від того чи звертається член сім'ї померлого інваліда з відповідною заявою, та у разі, якщо такий член сім'ї не звернувся з відповідною заявою, обов'язок звертатися до суду з позовом про вилучення автомобіля, зареєстрованого за померлим інвалідом.
З матеріалів справи судом встановлено, що Департаментом СЗН Рівненської ОДА не складалася довідка-рахунок щодо розрахункової суми для викупу автомобіля "Славута" марки "ЗАЗ" моделі "110308-44" типу "Хетчбек легковий-В", д.р.н. НОМЕР_2 (номер кузова НОМЕР_1), 2010 року випуску, з об'ємом двигуна 1197см.куб., на адресу ОСОБА_1 не надсилався лист щодо вирішення питання залишення транспортного засобу у користуванні членів сім'ї померлого інваліда ОСОБА_2, та на час звернення позивача із заявою щодо надання дозволу для перереєстрації даного автомобіля відсутнє рішення суду щодо його вилучення.
Відтак, викладене свідчить про поважність пропуску позивачем шестимісячного терміну сплати відповідних сум податків і зборів, та про протиправність дій з боку Департамента СЗН Рівненської ОДА щодо відмови у наданні дозволу щодо переоформлення зазначеного автомобіля.
Згідно з ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вище викладене, та на те, що відповідачем жодним чином не спростовано позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, суд присуджує на користь позивача понесені судові витрати.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.11.2015 щодо визначення розрахункової залишкової вартості легкового автомобіля "Славута" марки "ЗАЗ" моделі "110308-44" типу "Хетчбек легковий-В", д.р.н. НОМЕР_2 (номер кузова НОМЕР_1), 2010 року випуску, та надання довідки-рахунку для викупу даного автомобіля, як таку, що подана у строк, встановлений Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999.
Присудити на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації судовий збір в сумі 551,21грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривні двадцять одна копійка).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Гломб Ю.О.