Постанова від 07.09.2016 по справі 817/121/16

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2016 р.Р і в н еСправа №817/121/16

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі ПРАТ "Дубенське АТП - 15606" про стягнення коштів на відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі (далі - УПФУ в Дубенському районі) звернулося з адміністративним позовом до ПРАТ "Дубенське АТП - 15606" про стягнення коштів на відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період вересень 2015 року - січень 2016 року в сумі 7544,30грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV). Відповідно до вимог п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV встановлено, що після 01.01.2004 зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, який діяв до набрання чинності цим Законом. До 01.01.2004 діяв порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, відповідно до якого бюджетні, громадські, інші установи й організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи відшкодовують Пенсійному фонду 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідно до вимог п.6.4. Інструкції №21-1, УПФУ в Дубенському районі було надіслано поштою ПРАТ "Дубенське АТП - 15606" повідомлення про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за віком, призначених ОСОБА_1 на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV. Відповідач щомісяця до 25-го числа повинен вносити до Пенсійного фонду зазначені в повідомленнях місячні суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Всупереч вимогам п.6.7 Інструкції №21-1 ПРАТ "Дубенське АТП - 15606" в добровільному порядку не внесло до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за вересень 2015 року - січень 2016 року.

У судове засідання позивач не прибув, у поданому суду клопотанні просив розглянути справу за відсутності представника.

Відповідачем, ПРАТ "Дубенське АТП - 15606", позовні вимоги не визнано повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях, які обґрунтовані тим, що відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_1 не повинно проводитись за рахунок відповідача, оскільки зазначений пенсіонер не набув права на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, адже не має необхідної кількості стажу роботи передбаченої п."з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XII). Відтак, УПФУ в Дубенському районі не має правових підстав для стягнення з ПРАТ "Дубенське АТП - 15606" вказаних витрат. Разом з тим, недостовірність інформації в уточнюючій довідці, якою нібито підтверджено трудовий стаж для призначення пенсії ОСОБА_1 є підставою для перевірки позивачем правомірності призначення зазначеній особі пенсії на пільгових умовах, а тому вимога позивача щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій зазначеній у позові особі є безпідставною.

У судове засідання представник відповідача не прибув, у поданій суду заяві просив розглянути справу за його відсутності.

Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні, а тому, відповідно до вимог ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження, на підставі наявних у справі доказів.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що згідно з даними обліку позивача за ПРАТ "Дубенське АТП - 15606" рахується заборгованість у сумі 7544,30грн. з відшкодування фактичних витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій за вересень 2015 року - січень 2016 року, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "з" ст.13 Закону №1788-XII, ОСОБА_1, що вийшов на пенсію на пільгових умовах та до виходу на пенсію працював у відповідача (а.а.с.36-39).

На виконання вимог п.6.4 Інструкції №21-1, УПФУ в Дубенському районі ПРАТ "Дубенське АТП - 15606" 16.03.2015 та 13.01.2016 було надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "з" ст.13 Закону №1788-XII, №1372/02 та №215/04 (а.а.с.5, 7).

Відповідач отримав вищевказані розрахунки 19.03.2015 та 14.01.2016 (а.а.с.6, 8), однак добровільно не відшкодував суми заборгованості, що змусило позивача звернутися до суду.

Правовідносини щодо призначення, перерахунку та виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, регулюються Законом №1058-ІV.

Відповідно до ст.26 Закону №1058-ІV (в редакції, що діяла на момент призначення пенсій застрахованим особам), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

В силу вимог абз.4 ч.1 ст.24 Закону №1058-ІV, до страхового стажу для призначення пенсії за віком, відноситься також стаж роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (абз.10 ч.3 ст.25 Закону №1058-ІV).

Згідно з пунктом "з" ст.13 Закону №1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Таким чином, Законом №1058-ІV чітко визначено, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, до загального страхового стажу враховується стаж роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення саме такої пенсії, тобто стаж роботи із шкідливими умовами дає особі право не тільки на призначення пенсії у пільгових розмірах, а і право на достроковий вихід на пенсію.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працював у ВАТ "Дубенське АТП - 15606", правонаступником якого є ПРАТ "Дубенське АТП - 15606", на посаді "водій міського пасажирського транспорту великовагового автобусу ЛІАЗ 677", та є застрахованою особою в розумінні Закону №1058-ІV із загальним страховим стажем більше 12 років і 6 місяців, що дає йому право на вихід на пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту "з" ст.13 Закону №1788-XII.

Ці обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: протоколом від 07.10.2011 №41744 (а.с.37), уточнюючою довідкою від 09.08.2011 №31 (а.с.39).

При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що зазначений пенсіонер не має необхідної кількості стажу роботи передбаченої п."з" ст.13 Закону №1788-XII, оскільки актом зустрічної звірки від 20.05.2016 №73 встановлено протилежне (а.а.с.108-113).

Крім того, факт набуття ОСОБА_1 необхідної кількості трудового стажу підтверджено в судовому порядку постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 21.05.2015 у справі №817/507/15 (а.а.с.91-95).

Положеннями ч.1 ст.72 та ч.2 ст.255 КАС України визначено, що обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

В силу вимог пп.1 п.8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997 для відповідних платників збору.

Відповідно до п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, вказаним особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-XII, при цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Закон №1058-ІV набрав чинності з 01.01.2004. До вказаного моменту діяв порядок покриття витрат на виплату і доставку вищевказаних пенсій, передбачений нормами Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997 (далі - Закон №400/97-ВР).

Так, згідно з абз.4 п.1 ст.2 Закону №400/97-ВР, фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону №1788-XII до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 №1788-XII, визначені в якості об'єкта оподаткування для усіх суб'єктів, які використовують працю найманих працівників, а згідно з абз.3 п.1 ст.4 цього ж Закону, ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлена на рівні 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Передбачений п.2 "Прикінцевих положень" Закону №1058-ІV порядок відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно, конкретизований в Інструкції №21-1.

Так, згідно з п.6.1 Інструкції №21-1, з роботодавців (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), у яких працювали або працюють пенсіонери на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відшкодуванню підлягають 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз.1 п.2 "Прикінцевих положень" Закону №1058-ІV.

Таким чином, платники, які не перебувають на обліку як платники четвертої групи єдиного податку, зобов'язані відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених для працівників підприємства відповідно до абз.1 п.2 "Прикінцевих положень" Закону №1058-ІV.

Відповідно до п.6.2 Інструкції №21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому, стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Розмір сум до відшкодування, відповідно до п.6.4 Інструкції №21-1, на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону №1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з п.6.7 Інструкції №21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Фактична виплата та доставка пільгових пенсій ОСОБА_1 за вересень 2015 року - січень 2016 року підтверджується довідкою від 09.03.2016 №1672 (а.с.38).

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, в той час як позовні вимоги УПФУ в Дубенському районі підтверджені належними та допустимими доказами, а відтак адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.

Підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ПРАТ "Дубенське АТП - 15606" (код ЄДРПОУ 03118392) на користь Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі (код ЄДРПОУ 21084076) кошти на відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період вересень 2015 року - січень 2016 року в сумі 7544,30грн. (сім тисяч п'ятсот сорок чотири гривні тридцять копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Гломб Ю.О.