№ 243/6715/16-ц
№ 2/243/3402/2016
16 вересня 2016р. Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Руденко Л.М.,
при секретарі - Дручиніній О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду №9 м. Слов'янську позовну заяву ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Командитне товариство «Товариство з обмеженою відповідальністю «СТРОНГКОМ» - про визнання незаконною бездіяльності Донецької обласної державної адміністрації щодо невжиття у встановленому законом порядку заходів за заявою (клопотанням) про продаж земельної ділянки і неприйняття рішення у формі розпорядження та зобов'язання Донецької обласної державної адміністрації прийняти рішення по заяві (клопотанню), -
17.08.2016р. ОСОБА_1 звернулась до Слов'янського міськрайонного суду з позовною заявою про визнання незаконною бездіяльності Донецької обласної державної адміністрації щодо невжиття у встановленому законом порядку заходів за заявою (клопотанням) про продаж земельної ділянки і неприйняття рішення у формі розпорядження та зобов'язання Донецької обласної державної адміністрації прийняти рішення по заяві (клопотанню), до Донецької обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Командитне товариство «Товариство з обмеженою відповідальністю «СТРОНГКОМ», мотивуючи свої вимоги тим, що 20 червня 2016 року, керуючись статтями 122, 127, 128 Земельного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2009р. №381 «Про затвердження порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», вона звернулася до Донецької обласної державної адміністрації з заявою (клопотанням) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 15,6700 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності на території Краснолиманської міської ради Донецької області з розстроченням платежу на п'ять років для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель, що належать їй на праві власності, розташованих на вказаній земельній ділянці у кількості 6 (шести) штук. До заяви (клопотання) від 20 червня 2016 року у відповідності до ч.2 ст.128 Земельного кодексу України, нею були додані копії документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташовані на цій земельній ділянці та копія паспорту, що посвідчує її особу.
Земельна ділянка їй і її сім'ї необхідна для ведення підприємницької діяльності з метою одержання прибутку, а саме: сортування та пакування піску будівельного.
Відповідач, одержавши заяву (клопотання) від 20 червня 2016 року, повинен був на виконання ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України, яка установлює винятково місячний строк для прийняття рішень про продаж, у місячний строк розглянути заяву (клопотання) і прийняти рішення: про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обгрунтованих причин відмови.
Натомість, відповідач надіслав лист від 18.07.2016 року № вх. 01-04203-17з/01, в якому повідомив, що згідно положень ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, вирішення питання не віднесено до повноважень облдержадміністрації.
Вважає, що дії відповідача суперечать діючому земельному законодавству, а також порушують її конституційні права, свободи і інтереси, як власника нерухомості та як громадянина України, що має право на ведення підприємницької діяльності і одержання прибутку для себе та своєї сім'ї.
Як вбачається із ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 9 квітня 1999 року N 586-ХІУ виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 вказаного Закону України, до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відносяться зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Стаття 17 Земельного кодексу України передбачає, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Згідно з ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Також ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань про використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Аналізуючи земельне законодавство України, Закон України «Про місцеві державні адміністрації», враховуючи, що земельна ділянка, на якій розташовані належні їй на праві власності об'єкти нерухомого майна знаходиться за межами населених пунктів, можливо дійти висновку, що саме відповідач зобов'язаний у місячний термін розглянути заяву і видати розпорядження голови обласної Донецької адміністрації про прийняте рішення про продаж земельної ділянки або про відмову в продажу із зазначенням причин відмови.
Такий самий висновок зроблено у листі від 12.03.2014 року № М-37/0-86/6-14 Головним управлінням Державного агентства земельних ресурсів у Донецькій області (реорганізовано у Головне управління Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгокадастру) у Донецькій області).
Беручи до уваги вищевикладене, а також Інформацію державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з електронного ресурсу http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta про те, що власником земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1), розташованої у Донецькій області на території Краснолиманської міської ради являється Держава в особі Донецької обласної державної адміністрації, вона вважає, що висновки відповідача щодо відсутності у нього повноважень по вирішенню порушеного нею земельного питання та відсутність рішення за результатами розгляду заяви (клопотання) від 20 червня 2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою чи про відмову у продажу вказують на його неправомірні дії, які виражаються у протиправній бездіяльності Донецької обласної адміністрації.
Ця протиправна бездіяльність порушує її права, визначені у ст. 81 Земельного кодексу України, а також створює перепони для реалізації нею її прав, передбачених ст. 90 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» визначено, що спори, які виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи не вирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року N 1559-УІ "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
Згідно з пунктом 10 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Земельний кодекс України є, зокрема, тим актом цивільного законодавства, який передбачає підставою виникнення цивільних прав та обов'язків акти органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
Так, відповідно до частин другої та третьої статті 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Згідно з частиною першою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Просить суд:
●визнати протиправною бездіяльність Донецької обласної державної адміністрації щодо:
- невжиття у встановленому законом порядку заходів за заявою (клопотанням) ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 15,6700 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності, розташованої на території Краснолиманської міської ради Донецької області за межами населених пунктів з розстроченням платежу на п'ять років для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель;
- неприйняття рішення у формі розпорядження;
●зобов'язати Донецьку обласну державну адміністрацію розглянути та прийняти рішення по заяві (клопотанню) ОСОБА_1 від 20 червня 2016 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 15,6700 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності, розташованої на території Краснолиманської міської ради Донецької області за межами
населених пунктів з розстроченням платежу на п'ять років для експлуатації та обслуговування наступних нежитлових будівель:
- нежитлової будівлі складу, розташованої у АДРЕСА_1 (витяг про державну реєстрацію прав № 33581098 від 23.03.2012 р., виданий КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Слов'янськ на підставі договору купівлі - продажу від 13.03.2012р. за реєстр. №1156, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В.);
- нежитлової будівлі, контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_3 (витяг про державну реєстрацію прав № 33967598 від 26.04.2012 р., виданий КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Слов'янськ та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності 16393867 від 20.01.2014 р., видані на підставі договору купівлі - продажу від 20.04.2012р. за реєстр. № 2002, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В.);
- нежитлової будівлі, контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_2 (витяг про державну реєстрацію прав № 33979507 від 27.04.2012 р., виданий КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Слов'янськ та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності 16383168 від 20.01.2014 р., видані на підставі договору купівлі- продажу від 20.04.2012р. за реєстр. № 2003, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В.);
- нежитлової будівлі, контори для обслуговування населення, трансагентство,розташованої у АДРЕСА_4 (витяг про державну реєстрацію прав № 33572773 від 22.03.2012 р., виданий КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Слов'янськ та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності 16396985 від 20.01.2014 р., видані на підставі договору купівлі - продажу від 13.03.2012р. за реєстр. № 1152, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В.);
- нежитлової будівлі, контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_5 (витяг про державну реєстрацію прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 462895 від 13.02.2013р.., виданий приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В. на підставі договору купівлі - продажу, серія та номер: 712 від 13.02.2013р.);
- будівлі, громадського туалету, розташованої у АДРЕСА_6 (витяг про державну реєстрацію прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 463622 від 13.02.2013 р., виданий приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В. на підставі договору купівлі - продажу, серія та номер: 713 від 13.02.2013р.).
●Відшкодувати з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1102,40 грн.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3, вимоги позивача підтримала просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник Донецької обласної державної адміністрації - ОСОБА_4, яка діє за довіреністю, у суді вимоги ОСОБА_1 не визнала та пояснила, що згідно з інформацією міськрайонного управління Держгеокадастру у м. Красному Лимані та Краснолиманському районі Донецької області витребувана позивачем земельна ділянка площею 15,6700 га є частиною земельної ділянки площею 52,7600 га, яка є проінвентаризованою, має кадастровий номер (НОМЕР_1), внесена до Державного земельного кадастру та знаходиться в оренді Командитного товариства «ТОВ «Стронгком».
Відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, надання частини сформованої земельної ділянки можливо тільки після здійснення її поділу на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
Крім того, відповідно до статті 791 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється шляхом поділу раніше сформованих земельних ділянок. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Поділ сформованої земельної ділянки відповідно до Закону України «Про землеустрій» здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок.
Враховуючи вищевикладене, для того, щоб передати Позивачу у власність (шляхом продажу) земельну ділянку площею 15,6700 га, Командитному товариству «ТОВ «Стронгком» необхідно вжити заходів щодо поділу сформованої земельної ділянки відповідно до вимог законодавства.
Після поділу земельної ділянки необхідно внести зміни до договору оренди землі від 05.12.2007 № 118/07 (договір зареєстровано у Краснолиманським районним відділом Донецької регіональної філії ДП «ЦДЗК» 07.12.2007 за № 040715500101), укладеного між Краснолиманською міською радою та Командитним товариством «ТОВ «Стронгком», предметом якого є земельна ділянка площею 52,7600 га, в частині зменшення площі орендованої земельної ділянки.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Так, відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Облдержадміністрація, обласна військово-цивільна адміністрації не є стороною по зазначеному договору оренди земельної ділянки.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача вважаємо не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Слід зазначити, що відповідно до статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Положеннями статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частини другої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає правила предметної підсудності адміністративних справ, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади.
Враховуючи, що відповідно до статті 118 Конституції України, статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» облдержадміністрація є місцевим органом виконавчої влади та входить до системи органів виконавчої влади, ця справа має розглядатись Донецьким окружним адміністративним судом.
Вона не заперечує, що на заяву ОСОБА_1, Донецька обласна державна адміністрація відповіла листом, ніяких рішень по цій заяві вона не приймала з вищевикладених підстав. Просила суд позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Заслухавши пояснення, представників сторін, дослідивши додані сторонами документи: заяву (клопотання) від 20 червня 2016 року; витяг про державну реєстрацію прав № 33581098 від 23.03.2012 р., виданий КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Слов'янськ та договір купівлі - продажу від 13.03.2012р. за реєстрацією №1156, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В.; витяг про державну реєстрацію прав № 33967598 від 26.04.2012 р., виданий КП «Бюро технічної
інвентаризації» м. Слов'янськ; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності 16393867 від
20.01.2014р. та договір купівлі - продажу від 20.04.2012р. за реєстровим №2002, посвідчений приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В.; витяг про державну реєстрацію прав №33979507 від 27.04.2012 р., виданий КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Слов'янськ, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності 16383168 від 20.01.2014р. та договір купівлі - продажу від 20.04.2012р. за реєстр. № 2003, посвідчений приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В.; витяг про державну реєстрацію прав №33572773 від 22.03.2012р., виданий КП «Бюро технічної інвентаризації» м. Слов'янськ, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності 16396985 від 20.01.2014р. та договір купівлі - продажу від 13.03.2012р. за реєстром №1152, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В.; витяг про державну реєстрацію прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №462895 від 13.02.2013 р., виданий приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В. та договір купівлі - продажу, серія та номер 712 від 13.02.2013р.; витяг про державну реєстрацію прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №463622 від 13.02.2013 р., виданий приватним нотаріусом Слов'янського нотаріального округу Панченко А.В. та договір купівлі - продажу, серія та номер 713 від 13.02.2013р.; графічні матеріали місця розташування земельної ділянки; лист від 18.07.2016 року № вх01-04203-17з/01 Донецької ОДА; всебічно і повно з»ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються позовна заява, об»єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду позову по суті, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у суді і підлягають задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Стаття 3 ЦПК України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Стаття 10 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Статтею 213 ЦПК України передбачено, що рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим, ухвалене на основі повно і всебічно з»ясованих обставин на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці данні встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, висновків експертів.
Стаття 58 ЦПК України передбачає, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обгрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Судом встановлено наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до перелічених вище договорів купівлі-продажу, ОСОБА_1 є власником шести нежитлових споруд, які розташовані на земельних ділянках несільськогосподарського призначення загальною площею 15,6700 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності на території Краснолиманської міської ради Донецької області.
20 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Донецької обласної державної адміністрації з заявою (клопотанням) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 15,6700 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності на території Краснолиманської міської ради Донецької області з розстроченням платежу на п'ять років для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель, що належать їй на праві власності, розташованих на вказаній земельній ділянці у кількості 6 (шести) штук,
додавши до своєї заяви (клопотання) копії документів, які посвідчують про її право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташовані на вказаній вище земельній ділянці, а також копія паспорту, ІПН.
Донецька обласна державна адміністрація надіслала ОСОБА_1 лист від 18.07.2016 року вих. № 01-04203-17з/01, в якому повідомив, що згідно положень ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, вирішення питання не віднесено до повноважень облдержадміністрації.
Відповідно до норм ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України, яка установлює винятково місячний строк для прийняття рішень про продаж, Донецька обласна державна адміністрація у місячний строк повинна була розглянути заяву (клопотання) і прийняти одне з таких рішень:
-про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки;
- про відмову в продажу із зазначенням обгрунтованих причин відмови.
Порушуючи вимоги чинного законодавства Донецька обласна державна адміністрація не прийняла рішення по заяві (клопотанню) ОСОБА_1, а лише направила на її адресу листа від 18.07.2016 року вих. № 01-04203-17з/01.
Бездіяльність Донецької обласної державної адміністрації щодо невжиття у встановленому законом порядку заходів за заявою (клопотанням) ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 15,6700га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності, розташованої на території Краснолиманської міської ради Донецької області за межами населених пунктів з розстроченням платежу на п'ять років для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель, а також неприйняття рішення у формі розпорядження, свідчить про порушення Донецькою обласною державною адміністрацією прав ОСОБА_1, визначені у ст. 81 Земельного кодексу України, а також створює перепони для реалізації нею її прав, передбачених ст. 90 Земельного кодексу України, на придбання земельних ділянок, є протиправною з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 9 квітня 1999 року N 586-ХІУ передбачено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 9 квітня 1999р. N586-ХІУ, до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відносяться зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Стаття 17 Земельного кодексу України передбачає, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Згідно з ч. 5 ст. 122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Статтею 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, щодо відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань про використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти того факту, що Донецька обласна державна адміністрація не приймала ніяких рішень щодо заяви (клопотання) ОСОБА_1 від 18.07.2016р.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Донецька обласна державна адміністрація зобов'язана у місячний термін розглянути заяву і видати розпорядження голови обласної Донецької адміністрації про прийняте рішення про продаж земельної ділянки або про відмову в продажу із зазначенням причин відмови, однак такого розпорядження прийнято не було, а тому у даній частині вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження.
Відповідно до частин другої та третьої статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Враховуючи надані ОСОБА_1 заяву (клопотання) від 18.06.2016р. та документи щодо право власності на нежитлову будівлю - склад, розташовану у АДРЕСА_1; нежитлову будівлю - контору для обслуговування населення, трансагентство, розташовану у АДРЕСА_3; нежитлову будівлю - контору для обслуговування населення, трансагентство, розташовану у АДРЕСА_2; нежитлову будівлю - контору для обслуговування населення, трансагентство, розташовану у АДРЕСА_4; нежитлову будівлю - контору для обслуговування населення, трансагентство, розташовану у АДРЕСА_5; нежитлову будівлю - громадський туалет, розташовану у АДРЕСА_6, Донецька обласна державна адміністрація повинна була розглянути дану заяву (клопотання) від 18.06.2016р. відповідно до діючого законодавства.
Суд вважає, що вимога ОСОБА_1 щодо зобов'язання Донецьку обласну державну адміністрацію розглянути та прийняти рішення по її заяві (клопотанню) від 20 червня 2016 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 15,6700га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності, розташованої на території Краснолиманської міської ради Донецької області за межами населених пунктів з розстроченням платежу на п'ять років для експлуатації та обслуговування наступних нежитлових будівель: нежитлової будівлі - складу, розташованої у АДРЕСА_1; нежитлової будівлі - контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_3; нежитлової будівлі - контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_2; нежитлової будівлі - контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_4; нежитлової будівлі - контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_5; нежитлової будівлі - громадського туалету, розташованої у АДРЕСА_6, також підлягають задоволенню.
При подачі позову до суду, ОСОБА_1 сплатила судовий збір у сумі 1102,40 грн., яку просила стягнути з Державного бюджету на її користь.
Суд вважає, що вимога позивача підлягає задоволення шляхом стягнення з відповідача, яким у даній справі є Донецька обласна державна адміністрація, понесених ОСОБА_1 судових витрат у розмірі 1102,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.17, ч.2,3 ст.76, ст.116, ч.5 ст.122, ч.3 ст.128 Земельного кодексу України, ст. ст.1, 6, 13, п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст.3, 10, 11, 57, 58, 60, 62, 64, 209 ч.3, 212-215 ЦПК України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Донецької обласної державної адміністрації. третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Командитне товариство «Товариство з обмеженою відповідальністю «СТРОНГКОМ» про визнання незаконною бездіяльності Донецької обласної державної адміністрації щодо невжиття у встановленому законом порядку заходів за заявою (клопотанням) про продаж земельної ділянки і неприйняття рішення у формі розпорядження та зобов'язання Донецької обласної державної адміністрації прийняти рішення по заяві (клопотанню), задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Донецької обласної державної адміністрації щодо невжиття у встановленому законом порядку заходів за заявою (клопотанням) ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 15,6700га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності, розташованої на території Краснолиманської міської ради Донецької області за межами населених пунктів з розстроченням платежу на п'ять років для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель;
Визнати протиправною бездіяльність Донецької обласної державної адміністрації щодо неприйняття рішення у формі розпорядження.
Зобов'язати Донецьку обласну державну адміністрацію розглянути та прийняти рішення по заяві (клопотанню) ОСОБА_1 від 20 червня 2016 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 15,6700га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності, розташованої на території Краснолиманської міської ради Донецької області за межами населених пунктів з розстроченням платежу на п'ять років для експлуатації та обслуговування наступних нежитлових будівель: нежитлової будівлі - складу, розташованої у АДРЕСА_1; нежитлової будівлі - контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_3; нежитлової будівлі - контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_2; нежитлової будівлі - контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_4; нежитлової будівлі - контори для обслуговування населення, трансагентство, розташованої у АДРЕСА_5; нежитлової будівлі - громадського туалету, розташованої у АДРЕСА_6, які належать на праві приватної власності ОСОБА_1.
Стягнути з Донецької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1102 гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: