Справа № 263/6830/16-а
Провадження № 2-а/263/163/2016
31.08.2016 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючої судді Скрипниченко Т.І., при секретарі Таушан О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Маріуполі справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», зазначивши, що вона не працює та її пенсія нараховується без доплати до прожиткового мінімуму. Вважає, що відповідач проводив індексації її пенсії з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та просила визнати неправомірними бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2015 року виходячи з базового місяця лютого 2008 року та індексу споживчих цін за період з березня 2008 року, та визнати неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя по застосовуванню коефіцієнтів індексації пенсії та розмірів прожиткових мінімумів, які були встановлені у грудні 2014 року з 01.09.2015 року, а також зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя відновити позивачу з 1 січня 2015 року нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця березня 2008 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2008 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.
Позивач у судове засідання не з'явилась, в матеріалах позовної заяви міститься клопотання з проханням розглянути справу за її відсутності. Представник позивача адвокат Орєхов М.В. в судовому засіданні позоні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні, в подальшому надав заяву про розгляд справи за його відсутність.
Представники відповідача Русакова Н.О. та Мітченко О.В. в судовому засіданні заперечували проти позову, надавши суду письмові заперечення, згідно яких ОСОБА_1 зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя як отримувач пенсії. Доплата у сумі 2452,85 грн. виплачена у січні 2014 року. Доплата суми індексації пенсії з 01.03.2011 року по червень 2014 року включно у сумі 6784,60 грн. була виплачена у липні 2014 року. Згідно ухвали Вищого адміністративного суду України індексація пенсії по теперішній час проводиться на базовий місяць березень 2008 року. З 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогодні час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають зареєструватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п9 прикінцевих положень Закону України «про державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними. Бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації. З 01 вересня 2015 року 2015 року згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» підвищено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. До прийняття відповідної постанови Кабінетом Міністрів України про особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсій (щомісячного довічного утримання) у 2015 році застосовуються коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року. Тому проведення індексації пенсії на січень 2015 року використовувався коефіцієнт індексації пенсії, встановлений у грудні 2014 троку - 70,4%, тому сума індексації пенсії у січні 2015 року становить 668,10 грн. Також відповідач зазначив, що пенсія позивача складає за період з 01.01.2014 р. по теперішній час без індексації складає 949,00 грн., сума індексації виплачена в липні 2014 - 552,32 грн., в вересні
2014 573,20 грн., в листопаді 2014 року - 630,14 грн., в грудні 2014 року - 668,10 грн. Посилається на те, що дії відповідача по проведенню індексації пенсії позивача з 01 січня 2015 року в межах фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України є законними та обґрунтованими, а вимоги позивача (на думку управління) в такому випадку не відповідають приписам законодавства. Просить також застосувати ст. 99 КАС України. Просить суд у задоволенні позову відмовити. В подальшому надали заяви про розгляд справи за їх відсутність.
Враховуючи вимоги позивача, заперечення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Судом встановлено, та це не заперечується відповідачем, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).
Згідно ч.1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення -встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації -величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Стаття 3 даного Закону передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, пунктом 1 якого визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 26 грудня 2011 року, по справі №2-а-6623/11/0519 визнано неправомірними дії Управління по проведенню індексації пенсії з 1 березня 2011 року з порушенням Закону №1282-ХІІ та Порядку, без врахування за базовий місяць лютого 2008 року та індексу споживчих цін за період з березня 2008 року; зобов'язано управління здійснити перерахунок та сплату індексації пенсії за період з 1 березня 2011 року з врахуванням за базовий місяць лютий 2008 року та індексу споживчих цін за період з березня 2008 року відповідно до вимог Закону №1282-ХІІ та Порядку, Закону №2050-ІІІ та врахуванням раніше сплачених сум.
Відповідно ухвали Вищого адміністративного суду України від 19.11.2013 скасовано постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2012 року, якою відмовлено у задоволенні позову. Змінено в абзаці 2, 3 постанови Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області формулювання «без врахування за базовий місяць лютого 2008 року» на «без врахування за базовий місяць березня 2008 року»; формулювання «з врахуванням за базовий місяць лютий 2008 року» на «з врахуванням за базовий місяць березень 2008 року»; у решті залишено без змін.
Згідно ухвали Апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2014 року, державний виконавець Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції в Донецькій області Воробйов В.В. звернувся до суду першої інстанції з заявою про роз'яснення рішення Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 26 грудня 2011 року, в якому просив роз'яснити період здійснення перерахунку та індексації пенсії, а саме за період з 01.03.2011 року 26.12.2011 року або за період з 01.03.2011 року та у подальшому.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 15 квітня 2014 року, задоволено заяву державного виконавця Жовтневого відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції в Донецькій області Воробйов В.В. про роз'яснення рішення суду. Суд першої інстанції роз'яснив, що постановою Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 26 грудня 2011 року розуміти як таку, що не обмежується кінцевим терміном та періодом її виконання, зокрема датою ухвалення судом постанови №2-а-6623/11р./19 від 26.12.2011. Ухвалу Жовтневого районного суд м.Маріуполя Донецької області від 15 квітня 2014 р. у справі №2-а6623/11/0519 залишено без змін
Відповідач, на виконання рішень судів по справі №2а-6622/11/0519, проводив індексацію пенсії позивача відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 до 31.12.2014 року включно.
З 01.01.2015 року відповідач додатково нараховує до основного розміру пенсії позивачки суму індексації, виходячи із індексу споживчих цін для визначення суми індексації 70,4 %, та прожиткового мінімуму 949,00грн., які були встановлені у грудні 2014 року під час індексації пенсії позивача.
З метою досудового вирішення спору 09.02.2016 року позивач звернувся до Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України з заявою про перевірку матеріалів пенсійної справи позивача та з вимогою нарахувати та виплатити індексацію пенсії з урахуванням індексу споживчих цін населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця березня 2008 року за період з 01.01.2015 року по теперішній час, а також з наданням відомостей про межі фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на проведення індексації грошових доходів населення (пенсії) на період з 01.01.2014 року по теперішній час та на якій правовій підставі (нормативно-правовий акт або інша підстава роз'яснення або лист компетентного органу), УПФУ застосовує коефіцієнти при проведенні індексації пенсії, які були встановлені для індексації в 2014 та 2015 роках.
Позивач отримав від Пенсійного фонду України Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області лист від 07.04.2016 року № 326-Т-02 де зазначено, зокрема, що правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 року №1078. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101% порогу індексу споживчих цін. Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» визначено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявності фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. На теперішній час для проведення індексації застосовуються коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів, які були встановлені у грудні 2014 року. З січня 2015 по квітень 2016 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб 949 грн., індекс споживчих цін для визначення суми індексації 70,4%, сума індексації 668,10 грн.,розмір призначеної пенсії 2799,54 грн., сума виплати в кожному місяці становить 3467,64 грн.
Отже, відповідач застосовував в період з 01.01.2015 р. по квітень 2016 року коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів, які були встановлені у грудні 2014 року під час індексації пенсії позивача та фактично припинив здійснювати перерахунок та сплату індексації пенсії з врахуванням за базовий місяць березень 2008 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2008 року по 01.01.2015 року. Крім того, відповідач проводить обчислення суми індексації пенсії позивачу застосовуючи розмір прожиткового мінімуму, який діяв в грудні 2014 року, тобто 949,00грн., що суперечить ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, Закону України «Про прожитковий мінімум», відповідних статей Законів України про державний бюджет України на відповідні роки.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2015 року 949 гривень; з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.
Згідно ч. 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Частина перша статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015, які набрали чинності з 01.01.2016 р. передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Згідно ч.ч. 2-4 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно із ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік. {Статтю 5 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 76-VIII від 28.12.2014}
П. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок) передбачає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Абзац другий пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 77 від 11.02.2016 - застосовується з 01.01.2016 р. передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. {Абзац третій пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012}. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.
П. 2 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього ПорядкуАбзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 913 від 11.07.2007; в редакції Постанов КМ № 170 від 12.03.2008, № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015}.
П. 4 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. {Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 913 від 11.07.2007, № 170 від 12.03.2008}. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.
Відповідно п. 5 Порядку в редакції, яка діяла до 30.11.2015 рок у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.{Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 690 від 17.05.2006, № 170 від 12.03.2008, № 36 від 29.01.2014}У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006}У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006; в редакції Постанови КМ № 526 від 13.06.2012}
Відповідно до п. 5 Порядку №1078 зі змінами внесеними Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 р., які застосовуються з 01.12.2015 р. у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і
розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4. {Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015}.
Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад). Відповідач діяв в супереч цього порядку.
Застосовуючи положення Закону України від 28.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень) та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» суд виходить з наступного:
Так п. 9 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачає, зокрема: «Установити, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. {Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 217-VIII від 02.03.2015}.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 202 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік» тапостановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 р. № 67 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік»,постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 р. № 190 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік» не встановлено жодних обмежень в нарахуванні індексації пенсії жодної категорії пенсіонерів, а особливий порядок нарахування індексації пенсі, передбачений Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» також не передбачає обмежень для нарахування індексу споживчих цін та обмежень розміру індексації. ОСОБА_2 від 17.03.3016 року № 1832/К-11 підтверджується, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року); бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.12.2016 р. 103 %.
Згідно із звітів про виконання бюджету 2014, 2015 років ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області, залишок коштів на кінець року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду в сумі:
- 1 767 765 100 грн. (один мільярд сімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят пять тисяч сто гривень) в 2014 р. в ПФУ,
- 147 488 000,20 грн. (сто сорок сім мільйонів чотириста вісімдесят вісім тисяч гривень 20 копійок) в 2014 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області,
- 867 769 400 грн. (вісімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят девять тисяч чотириста гривень) в 2015 р. в ПФУ,
- 10 329 100 грн.(десять мільйонів триста двадцять дев'ять тисяч сто гривень) в 2015 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області.
Згідно із звіту про виконання бюджету 2015 року ПФУ залишок коштів на кінець 2015 р., який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України в сумі 867,8 млн. грн., був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 р.
Отже, посилання відповідача на положення Законів про державний бюджет на відповідний рік та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», щодо проведення позивачки індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік та відповідно до особливого порядку, суперечить відповідному законодавству та фактичним обставинам справи.
Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, Закону України «Про прожитковий мінімум» та постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 26 грудня 2011 року по справі №2а-6623/11/0519.
Згідно із ч.1 ст. 72 КАС України базовий місяць лютий 2008 року та індексу споживчих цін за період з березня 2008 року встановлено рішенням суду і не доказується при розгляді інших справ. З 1 січня 2015 року відповідач не проводить позивачу індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком внаслідок чого нараховування та виплату індексації проводить в заниженому розмірі, а з 01.09.2015 року відповідач неправомірно застосовує розмір прожиткового мінімуму, який діяв в грудні 2014 року.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій та бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.
Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення індексації пенсії та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, застосовуючи розмір прожиткового мінімуму, який діяв в грудні 2014 року, значно зменшено пенсію позивача, що суперечать чинному законодавству.
Аналогічні правові позиції викладені в ухвалах Вищого адміністративного суду (К/9991/57348/12 від 20.02.2014 року, К/9991/9559/12 від 13.02.2014 року, К/800/27925/14 від 27.05.2014 року, К/9991/69509/12 від 05 червня 2014 року, К/800/24928/15 від 08 червня 2015 року, К/800/24866/15 від 05 червня 2015 року, №194/56/15-а (2а/194/10/15) від "15" березня 2016 р., №333/4475/15-а (2-а/333/79/15) від "04" лютого 2016 р. та постанові Донецького адміністративного апеляційного суду від 19.01.2015р. №264/7744/14-а.
Враховуючи те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Тому суди не вправі обмежувати виплату громадянам пенсії, а також передбаченого чинним законодавством підвищення до неї, встановлюючи для цього певні граничні строки її отримання. Правильність цієї правової позиції підтверджено, поміж іншого, і Верховним Судом України у постановах від 23 квітня 2012 року (справа 21-239а11) та 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13), які, відповідно до приписів статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх судів України.
Відповідно до абз. 7 ч. 4 ст. 163 КАС України передбачено, що постанова складається, зокрема, з резолютивної частини із зазначенням: встановленого судом строку для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій (перебіг цього строку починається з дня набрання постановою законної сили або після одержання її копії, якщо постанова виконується негайно).
Водночас статтею 6 Конвенції передбачено право на справедливий суд. Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі «Горнсбі проти Греції» зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обовязкового судового рішення на шкоду одній зі сторін. Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі «Піалопулос та інші проти Греції», пункт 68).
Отже, встановлення судом строку для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій є обовязковим, так як відповідача є суб'єктом владних повноважень, а виконання постанови суду вимагає вчинення певних дій (зокрема, нарахування та виплату пенсії) і абз. 7 ч. 4 ст. 163 КАС України є імперативною нормою.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями ст.ст. 2, 6-12, 17-18, 41, 69-71, 79, 86, 94, 122-128, 158, 162, 163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення позивачу ОСОБА_1 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 1 грудня 2015 року виходячи з базового місяця березня 2008 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2008 року, та визнати неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя по застосовуванню коефіцієнтів індексації пенсії та розмірів прожиткових мінімумів, які були встановлені у грудні 2014 року з 01.09.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області відновити позивачу ОСОБА_1 з 1 грудня 2015 року нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця березня 2008 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2008 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078,з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області у місячний строк з моменту набрання постанови по справі законної сили подати до Жовтневого районного суду міста Маріуполя звіт про виконання судового рішення.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: