Справа 687/994/16-а
2-а/687/22/2016
16 вересня 2016 року
Чемеровецький районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді - Назарчука Р.В.,
з участю секретаря - Мельник Т.Є.,
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Баталінської С.А .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чемерівці цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Городоцького об"єднаного Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії,
13.07.2016 року позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати неправомірні дії Городоцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивує тим, що йому неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії, просить визнати неправомірними дії відповідача та провести перерахунок його пенсії згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-252 від 10.03.2016 року про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 84% місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити різницю між фактично отримуваною та належною для оплати сумою пенсії..
Позивач в судове засідання з»явився, позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача - Баталінська С.А., позовні вимоги не визнала, подала заперечення на позов, в задоволенні позову просить відмовити. Вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 31.10.2010 року перебуває на обліку в Пенсійному фонді України у Чемеровецькому району (на даний час у зв»язку з реформуванням Городоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області), яким призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991 року зі змінами від 12.07.2001 року) в розмірі 84% середньомісячного заробітку.
Згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.08.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме вирішено зобов'язати управління пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" на час звільнення з прокуратури Хмельницької області, а саме 27 грудня 2010 року з розрахунку стажу роботи в органах прокуратури повних 12 років в розмірі 84 %; визнано неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії за вислугу років під час перерахунку розміром 80% від суми місячного заробітку; зобов'язати управління пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 84% від суми місячного заробітку згідно довідки №18/175 вих. від 08.05.2013 року з 28.05.2014 року з урахуванням фактично отриманої суми пенсії.
Пунктом п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» визначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01.12.2015 підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Суд приходить до переконання, що у відповідності до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України у позивача, як у пенсіонера органів прокуратури, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.
Однак відповідно до п.1.7 порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про Загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, днем звернення за призначенням (перерахунком) пенсій вважається день, прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної до заяви.
Встановлено, що ОСОБА_1 14.03.2016 року звернувся до Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії та надав оригінал довідки з прокуратури Хмельницької області області №18-252 вих. 16 від 10.03.2016 року.
Листом управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі №1400/03 від 28.03.2016 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове забезпечення) призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» тому підстави для перерахунку відсутні.
Суд приходить до висновку, що дії Городоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправними, з наступного.
Відповідно до ч.1 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Таким чином з 31.03.2010 року позивачу призначено з урахуванням загального стажу роботи 28 років 7 місяців 1 день, із них стаж роботи на посадах в органах прокуратури 11 років 4 місяці 27 днів.
Гарантовані законом підстави та порядок перерахунку призначених раніше пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії).
Згідно з ч.13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, як на підставу неможливості проведення перерахунку пенсії відповідача, є безпідставними.
Так, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру».
В той же час, зазначені обмеження не стосуються пенсіонерів, які до 02 березня 2015 року вже отримували пенсії і мали гарантоване право на їх перерахунки.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Передбачені п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII норми щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01.06.2015 не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.
З аналізу норм законодавства та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, викладені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
Питання про застосування вищенаведеного Закону у часі регулюється згідно зі ст.ст. 21 та 22 Конституції України, які гарантують людині, що її права і свободи, будучи невідчужуваними та непорушними, не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, ці закони, зміни до законів, не розповсюджуються на вже існуючі права і свободи людини, якщо вони звужують зміст та обсяг цих прав і свобод. Тому зазначена норма не може застосовуватися на раніше призначені пенсії під час їх перерахунку.
З урахуванням викладеного при перерахунку пенсії позивача, як працівнику прокуратури, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії.
Так, у постанові пленуму Верховного суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» за № 9 від 01.11.1996 року зазначено, що відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Крім того Вищий адміністративний суд України відмітив, що враховуючи європейське направлення розвитку України та цілі прийняття Закону України від 18 березня 2004 року № 1629-IV «Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу», а також початку дії Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, правові позиції, сформульовані в рішеннях Європейського суду справедливості, можуть враховуватися адміністративними судами як аргументація відносно гармонійного тлумачення національного законодавства України згідно з загальноприйнятими стандартами правової системи ЄС щодо регулювання відносин стосовно яких виник спір».
Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2,4,7 та 11 до Конвенції"(пункт 1) Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання вимог, які він виводить з цього принципу.
Таким чином, перерахунок пенсії прозивачу повинен був бути здійснений відповідачем на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих позивачем в даному випадку за довідкою про заробітню плату від 10.03.2016 року, виходячи з розрахунку 84% від суми місячного заробітку.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково, оскільки перерахунок пенсії слід здійснити відповідачем - позивачу, не з дня набуття чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а з дня звернення за призначенням (перерахунком) пенсій, прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної до заяви, відповідно до п.1.7 порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про Загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1.
Згідно ст.5 ч.1 п. 8 Закону України "Про судовий збір" - від сплати судового збору звільняються інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;, отже на підставі наданого посвідчення серії НОМЕР_1 21.02.2011 року ОСОБА_1, який є інвалідом ІІІ групи, і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, підлягає звільненню від сплати судового збору.
Враховуючи наведене, керуючись ст.2, 11, 69, 71, 104, 158-159, 162, 163 КАС України, ст.5 ч.1 п. 8 Закону України "Про судовий збір», суд -
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати неправомірні дії управління Пенсійного фонду у Чемеровецькому районі ( на даний час Городоцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Городоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі) перерахувати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з 14.03.2016 року, а саме з моменту звернення до Управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі з відповідною заявою, призначену пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року згідно з вимогами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 12.07.2001 року на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-252 вих. 16 від 10.03.2016 року в розмірі 84% місячного заробітку без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отримуваною і належними до виплати сумами пенсії.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чемеровецький районний суд Хмельницької області.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Назарчук Р.В.