Постанова від 16.09.2016 по справі 674/1136/16-а

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Справа № 674/1136/16-а

Провадження № 2-а/674/34/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2016 року Дунаєвецький районний суд

Хмельницької області

в складі головуючого-судді Шклярука В.М

при секретарі Проценко Л.В

з участю представника позивача ОСОБА_1

з участю представника відповідача Яворського І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дунаївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення перерахунку пенсії,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся в суд з даним позовом, мотивуючи тим, що йому було призначено пенсію за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» в розмірі 90 % суми його зарплати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

12.05.1996 року ОСОБА_3 звільнився з органів прокуратури.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» з 01.12.2015 р. збільшено заробітну плату працівникам прокуратури, що є підставою для перерахунку їй пенсії і не визначає відсотки заробітку з якого призначається пенсія, а визначає розмір заробітної плати.

18.07.2016 року ним було подано до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі заяву щодо перерахунку раніше призначеної пенсії в розмірі 90% та у відповідності до довідки прокуратури Хмельницької області № 18-350 вих. 16 від 12.07.2016р. без обмеження граничного розміру пенсії .

Листом управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі було відмовлено у перерахунку пенсії із обґрунтуванням відмови тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року, у разі не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України « Про прокуратуру». У зв'язку із цим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії вважає протиправними, оскільки вони суперечать положенням Конституції України, вимогам Закону України « Про прокуратуру» у редакції, що діяв на час призначення їй пенсії, та рішенням Конституційного суду України.

Представник відповідача позов не визнав і пояснив суду, що позивачу у перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону України « Про прокуратуру », було відмовлено

правомірно.

З 01.06.2015 року згідно п. 5 прикінцевих положень Закону України « Про винесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», « Про судоустрій та статус суддів» та деяких інших спеціальних законів, втратили чинність.

У період з 01.01. 2016 року до 31.12.2016 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремих категорій осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

У зв'язку з чим, вимоги позивача про перерахунок пенсії вважає безпідставними.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та відповідача, вважає що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі і йому призначено пенсію за вислугою років, відповідно до вимог ст. 50- 1 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року у редакції № 1789 -ХІІ, в розмірі 90 % суми йому заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

12.05.1996 року позивача було звільнено з органів прокуратури.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 « Про упорядкування структури, заробітної плати, особливості проведення індексації, та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року збільшено заробітну плату працівникам прокуратури, що є підставою для перерахунку пенсії позивачу і не визначає відсотки заробітку з якого призначається пенсія, а визначає розмір заробітної плати.

У зв'язку з цим, 18.07.2016 року позивачем було подано до Управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі заяву щодо перерахунку раніше призначеної пенсії в розмірі 90% у відповідності до довідки прокуратури Хмельницької області № 18-350 вих.16 від 12.07.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.

За результатами розгляду заяви, відповідач своїм листом від 27.07.2016 року № 34/ч-10 позивачу відмовив у перерахунку пенсії посилаюсь на те, що з 01.06.2015 року згідно пункту 5 Прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» «Про судоустрій та статус суддів» та деяких інших спеціальних законів, втратили чинність.

Одночасно листом повідомлено, що тимчасово у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремих категорій осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

У зв'язку з чим, відповідач зазначив про неможливість перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі заробітної плати, зазначеної у поданій позивачем довідці.

Дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі щодо відмови перерахунку пенсії позивачу, суд вважає протиправними.

Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (стаття 1, частини перша

статті 8 Основного Закону України).

Згідно з Конституцією України права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів

державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частина друга статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра соціальної політики України, а також Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, та організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією.

Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є підвідомчими органами Фонду та разом утворюють систему органів Фонду. Спеціальним законом, який визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України є Закон «Про прокуратуру».

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» (у редакції чинній на момент призначення пенсії).

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до частини дванадцятої статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» у редакції № 1789-ХІІ (у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» у редакції № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно з абзацом першим пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Оскільки пенсія позивачу була призначена 12 травня 1996 року, то при здійсненні перерахунку пенсії у цій справі має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі № 21-348а13.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» у

редакції № 1789-ХП, які змін у зв'язку із прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Таким чином, сутність соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, враховуючи наведене, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію з 01 грудня 2015 року, згідно довідки прокуратури Хмельницької області від 12.07.2016 року, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії.

А тому, вимоги позивача обґрунтовані.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159-163 КАС України, ст.ст. 1, 8, 19, 22 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року №178912-XІІ, рішеннями Конституційного суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 та від 20.03.2002 року №5-рп/2002, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 90% від розміру заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі здійснити з 1 грудня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати в розмірі, зазначеному у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-350 вих.16 від 12 липня 2016 року, без обмеження граничного розміру пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 551 грн. 20 коп. з Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий/підпис/

Вірно:

Голова Дунаєвецького райсудуВ. М. Шклярук