Постанова від 16.09.2016 по справі 821/886/16

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/886/16

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря до Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" про застосування заходів реагування,

встановив:

Державна екологічна інспекція Північно - Західно регіону Чорного моря (далі - позивач) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Херсонський морський торговельний порт» (далі-відповідач), в якому просить, з урахуванням уточнень до позовної заяви, винести постанову про застосування заходів реагування до Державного підприємства «Херсонський морський торговельний порт», а саме призупинити виконання робіт, надання послуг Державним підприємством «Херсонський морський торговельний порт» в результаті яких утворюються відходи, до моменту одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Позов мотивований тим, що позивачем з метою виконання пункту 2120 Плану комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2016 р., затвердженого наказом Мінекономрозвитку України від 30.11.2016 р. №1553, зі змінами внесеними наказом Мінекономрозвитку України від 01.02.2016 р. №141 та п.2 Плану заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції на ІІ квартал 2016 р., затвердженого наказом Держекоінспекції України №32, згідно до наказу Держекоінспекції України від 31 травня 2016 р. №58 та направлення від 31.05.2016 р. №24 у період з 06.06.2016 р. по 09.06.2016 р., проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України суб'єктом господарювання Державним підприємством «Херсонський морський торговельний порт». В ході перевірки встановлення факт провадження господарської діяльності без дозволу одержання якого передбачено законодавством, а саме без дозволу на здійснення операції у сфері поводження з відходами, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про відходи». На відповідальну особу, виконуючого обов'язки директора ДП «ХМТП» ОСОБА_1 складено Протокол про адміністративне правопорушення від 09.06.2016 р. №100996 за встановлене правопорушення. Вважаючи за необхідне застосувати заходи реагування до Державного підприємства «Херсонський морський торговельний порт», а саме призупинити виконання робіт, надання послуг Державним підприємством «Херсонський морський торговельний порт» в результаті яких утворюються відходи, до моменту одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, позивач звернувся до суду.

Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд даної справи без його участі. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, проти задоволення позову заперечив з підстав викладених в таких письмових запереченнях. Просив в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши адміністративний позов та дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

Як вже зазначалося вище, у період з 06.06.2016 р. по 09.06.2016 р. Державною екологічною інспекцією Північно - Західно регіону Чорного моря проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним Підприємством « Херсонський морський торгівельний порт».

За результатами даної перевірки складено Акт Перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ДП «Херсонський морський торговельний порт» та Протокол про адміністративне порушення №100990 від09.06.2016 р.

Також, 17.06.2016 р. Державною екологічною інспекцією Північно - Західно регіону Чорного моря складено Припис №2/2-3.

Підставою для звернення позивача до суду з вимогою про винесення постанови про застосування заходів реагування до ДП «Херсонський морський торговельний порт», а саме: призупинити виконання робіт, надання послуг Державним підприємством «Херсонський морський торговельний порт» в результаті яких утворюються відходи, до моменту одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами є відсутність дозволу у відповідача на здійснення операцій у сфері поводження з відходами (п. 11 Припису від 17.06.2016 р. №2/2-3).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

26 квітня 2014 року набрав чинності Закон України від 09.04.2014 р. №1193-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру».

Зазначений закон скасовує ліцензію на провадження господарської діяльності із збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини (згідно з переліками, що визначаються Кабінетом Міністрів України), а також, такі документи дозвільного характеру: дозвіл на розміщення відходів; погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів; дозвіл на зберігання та видалення відходів; спеціальний дозвіл на змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія; дозвіл на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; дозвіл на будівництво або реконструкцію об'єкта поводження з відходами; дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами; дозвіл на використання залишків пестицидів і агрохімікатів, термін реєстрації яких закінчився; погодження місць розміщення підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної, небезпечної продукції.

Пунктом 40 «Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», затвердженого Законом України від 19.05.2011 р. №3392- VI, визначено необхідність отримання суб'єктами господарювання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Порядок надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, відповідно до п. «д» частини першої ст.. 17 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та пункту «д» частини першої ст.. 17 Закону України «Про відходи», встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що на момент складання Акту перевірки та протоколу про адміністративне правопорушення ні на момент розгляду справи, нормативно - правові акти про затвердження порядку надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами Кабінетом міністрів України не приймалися, тому у суб'єктів господарювання відсутня можливість отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Вказані обставини, також, підтверджуються інформацією розміщеною на офіційному сайті Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації за адресою:http/ecology.ks/ua.(додається).

Крім цього, суд звертає увагу на те, що відповідно до п.11 Припису №2/2-3 від 17.06.2016р. Державною екологічною інспекцією Північно - Західно регіону Чорного моря зобов'язано ДП «ХМТП» отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами та зазначено термін його виконання: «Після врегулювання питання видачі дозволу на законодавчому рівні».

Суд зазначає, що враховуючи п. 11 Припису, позивачем підтверджується факт неможливості одержання відповідного дозволу у зв'язку з відсутністю порядку щодо його отримання.

Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є безпідставним та необґрунтованим, а тому його слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 128, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Войтович І.І.

кат. 5.1.2