Постанова від 13.09.2016 по справі 484/1283/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 484/1283/16-а

Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Паньков Д.А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

Судді доповідача - Потапчука В.О.

суддів - Жука С.І.

- Семенюка Г.В.

При секретарі - Алексєєвої Н.М.

За участю представника Міністерства оборони України - Саламатіна О.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2016 року позивач звернувся до суду першої інстанції із даним позовом, в якому просив визнати протиправним рішення Міністерства оборони України щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 2-ї групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з 02.02.2015 року, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 12.02.2016 року, зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат підготувати висновок щодо можливості виплати позивачу вищевказаної одноразової грошової допомоги з 02.02.2015 року в розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних на дату встановлення інвалідності, згідно з заявою від 17.03.2016 року та зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги з 02.02.2015 року в розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних на дату встановлення інвалідності, згідно з заявою від 17.03.2016 року, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975.

Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 22 червня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з серпня 1970 року проходив військову службу та був звільнений в запас за станом здоров'я 14 березня 1996 року наказом заступника Міністра оборони України №036. 29 березня 2013 року Миколаївською обласною медико-соціальною експертною комісією позивачу була встановлена 3-тя група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби.

Постановою Первомайського міськрайоного суду Миколаївської області від 18.03.2014 року, яка набрала законної сили 29 вересня 2015 року, визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання висновку про можливість виплати одноразової грошової допомоги позивача до Міністерства оборони України згідно поданої ним заяви та зобов'язано Міністерство оборони України виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у розмірі 27-місячного грошового забезпечення за останньою посадою на день звільнення у запас.

Рішенням Миколаївської обласної медико-соціальної експертної комісії від 02.02.2015 року позивачу була встановлена інвалідність 2 групи, безстроково, у зв'язку із захворюванням пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

10 грудня 2015 року позивач подав заяву на ім'я Миколаївського обласного військового комісара, з усіма належними додатками, в якій просив, згідно з діючим законодавством на день встановлення інвалідності 2 групи, виплатити йому одноразову грошову допомогу в розмірі 200 неоподаткованих прожиткових мінімумів для працездатних осіб, який на день встановлення інвалідності 2 групи складав 1218 гривень.

Проте, протоколом № 9 від 12 лютого 2016 року засідання комісії з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби позивачу була призначена одноразова грошова допомога у розмірі 27- місячного грошового забезпечення визначеного на день звільнення з військової служби в сумі 6189 грн. 75 коп.

Таке рішення позивач вважає незаконним, а тому звернувся до суду із даним позовом.

При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача.

Колегія судді не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Статею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено такий вид гарантованої державою виплати, як «Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

Приписами пунктів 6 та 9 статті 16.3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві -резервістами. При цьому, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації своїх повноважень, Кабінетом Міністрів України Постановою від 25 грудня 2013 року №975 було затверджено «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служб у військовому резерві, затвердженого (далі - Порядок № 975).

Пунктом 1 Порядку №975 передбачено, що цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі -одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

Відповідно до пунктів 11-15 Порядку №975, особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності, подають до уповноваженого органу відповідний перелік документів, копії яких засвідчуються в установленому порядку керівником уповноваженого органу. Керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються відповідні документи. Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.

Колегія суддів зазначає, що висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, позивачу, як інваліду II групи, з доданими документами, які визначені в пункті 11 Порядку №975 від уповноваженого органу (Миколаївського ОВК), на адресу головного розпорядника бюджетних коштів (Міністерства оборони України) не надходили і відповідно не могли бути розглянуті.

Як вбачається з витягу з протоколу №9 від 12 лютого 2016 року, комісією з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби (далі Комісія), розглядалися документи щодо виплати позивачу грошової допомоги в зв'язку з набранням законної сили рішенням Первомайським міськрайонним судом Миколаївської області від 18.03.2015 року у справі №484/126/14-а. Вказаним судовим рішенням було зобов'язано Міністерство оборони України виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у розмірі 27-місячного грошового забезпечення за останньою посадою на день звільнення у запас. Що і було зроблено, вказані кошти в розмірі 6189,75 грн.. були перераховані на рахунок позивача у банку.

Оскільки відповідач не розглянув звернення про виплату одноразової грошової допомоги та відповідного рішення не прийняв, то суд повинен був зобов'язати його розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення зазначеного питання.

Отже, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, судова колегія, діючи в межах доводів апеляційної скарги, з урахуванням ст.ст.11,162 КАС України та на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України, вважає, що постановлене рішення підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог позивача.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 202,207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - задовольнити частково.

Постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,- скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобовязати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення йому одноразової допомоги у зв'язку зі встановленням 2ї групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з 02.02.2015 року

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Повний текст складено 14 вересня 2016 року

Суддя-доповідач: Потапчук В.О.

Судді: Жук С.І.

Семенюк Г.В.