04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"05" вересня 2016 р. Справа№ 905/1241/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Зеленіна В.О.
суддів: Ткаченка Б.О.
Зубець Л.П.
при секретарі Волуйко Т.В.
представники сторін:
прокуратури: не з'явився;
позивача 1: Полтєв Є.О. - довіреність № 220/833/д від 30.12.2015;
позивача 2: не з'явився;
відповідача 1: не з'явився;
відповідача 2: Петрушеня І.В. - довіреність б/н від 26.08.2016;
відповідача 3: Пуленець А.С. - довіреність № 53699/1-22-16 від 25.07.2016;
третьої особи: Петрушеня І.В. - довіреність № 836/08 від 29.01.2016;
розглянувши апеляційну скаргу Міністерства оборони України
на рішення господарського суду міста Києва від 01.02.2016
у справі № 905/1241/15 (головуючий суддя: Цюкало Ю.В., судді Карабань Я.А., Мельник В.І.)
За позовом військового прокурора Донецького гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (позивач 1) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (позивач 2)
до Першотравневої районної ради Донецької області (нова назва - Мангушська районна рада) (відповідач 1), Управління Пенсійного фонду Першотравневого району Донецької області (відповідач 2), Кабінету Міністрів України (відповідач 3)
третя особа, яка не має самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання незаконним рішень органів місцевого самоврядування та розпорядження Кабінету Міністрів України, визнання незаконним свідоцтв про право власності та відновлення правового становища
У вересні 2015 року військовий прокурор Донецького гарнізону звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави, в особі Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просив:
- визнати незаконними рішення Першотравневої районної ради Донецької області від 15.12.2003 року № 4/13-160 та розпорядження Кабінету міністрів України № 461-р від 28.04.2009 року;
- визнати незаконним та скасувати рішення Мангушської селищної ради від 12.11.2008 року № 126 "Про присвоєння юридичної адреси", рішення Мангушської селищної ради від 10.06.2009 року № 51 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна";
- визнати незаконним рішення Мангушської селищної ради від 08.10.2008 року № 115 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна";
- визнати незаконним рішення Першотравневої районної ради від 20.11.2008 року № 5/22-307 "Про передачу будівлі по вул. Тітова, 72а, у смт. Мангуш з власності територіальної громади району у державну власність";
- визнати незаконним Свідоцтво про право власності від 13.10.2008 року НОМЕР_1 ;
- визнати незаконним Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 04.08.2009 року № САВ № 506481;
- відновити правове становище, яке існувало у Міністерства оборони України щодо будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 до моменту видання вказаних актів.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 01.02.2016 у справі №905/1241/15 в частині позовних вимог про визнання незаконним рішення Першотравневої районної ради Донецької області від 15.12.2003 року № 4/13-160 - провадження у справі № 905/1241/15 припинено на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України. В частині позовних вимог про визнання незаконними: розпорядження Кабінету міністрів України № 461-р від 28.04.2009 року; рішення Мангушської селищної ради від 12.11.2008 року № 126 "Про присвоєння юридичної адреси"; рішення Мангушської селищної ради від 10.06.2009 року № 51 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна"; рішення Мангушської селищної ради від 08.10.2008 року № 115 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна"; рішення Першотравневої районної ради від 20.11.2008 року № 5/22-307 "Про передачу будівлі по вул. Тітова, 72а, у смт. Мангуш з власності територіальної громади району у державну власність" - провадження у справі № 905/1241/15 припинено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України. В іншій частині позовних вимог відмовлено повністю.
Не погодившись із вказаним рішенням Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги прокурора.
Скарга мотивована тим, що висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки будівля, яка передавалась за спірними рішеннями, ще за часів Радянського Союзу була закріплена за військовою частиною (установою), є військовим майном, та знаходилась на земельній ділянці, наданій райвійськкомату, при цьому Міністерство оборони України, як орган уповноважений здійснювати управління державним майном, будь-яких рішень щодо відчуження об'єкта нерухомого майна не приймало.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 11.07.2016 апеляційну скаргу прийнято до провадження. Розгляд справи призначено на 05.09.2016.
22.08.2016 відповідачем 1 - Мангушською районною радою (перейменована з Першотравневої районної ради відповідно до рішення від 30.06.2016 №7/10/97) подано відзив на апеляційну скаргу, у якому заперечує проти її задоволення та просить залишити оскаржуване рішення без змін, посилаючись на те, що позивачами не надано відповідного державного акту, який би посвідчував їх право на користування землею, прокурором та позивачами не було надано жодних належних доказів стосовно належності права власності на спірний об'єкт, повноваження щодо вирішення питань стосовно вилучення і передачі державного майна належить до компетенції Кабінету Міністрів України.
22.08.2016 відповідачем 1 подано клопотання про розгляд справи без участі його представника.
29.08.2016 третьою особою - ГУ ПФУ в Донецькій області подано відзив на апеляційну скаргу, у якому заперечує проти її задоволення та просить залишити оскаржуване рішення без змін, посилаючись на те, що спори про визнання недійсними розпорядження КМУ та рішень районної и селищної рад є публічно-правовими спорами і не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства. Щодо відновлення становища та визнання незаконними свідоцтв про право власності, то позивачами не надано доказів виникнення у Міністерства оборони України майнових прав щодо спірної будівлі, а свідоцтва видані на підставі чинних рішень органів місцевого самоврядування.
05.09.2016 відповідачем 2 - УПФУ в Першотравневому районі в Донецькій області подано відзив на апеляційну на апеляційну скаргу, у якому заперечує проти її задоволення та просить залишити оскаржуване рішення без змін, посилаючись на те, що пред'явлення позову щодо повернення майна може бути пред'явлено лише власником цього мана, однак позивачами не надано жодних доказів щодо наявності у Міністерства оборони України права власності на спірний об'єкт нерухомості. При цьому вимоги про визнання недійсними розпорядження КМУ та рішень районної и селищної рад є публічно-правовими і не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
Прокурор та представник позивача 2 у судове засідання не з'явились, не повідомивши про причини, хоча були належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.
З метою не порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку, керуючись ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів вважає за можливе здійснити перевірку рішення суду першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку за наявними в справі документами та за відсутності представників прокуратури, позивача 2 та відповідача 1.
Представник позивача 1 (апелянта) у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, скасувати оскаржуване рішення та задовольнити позов.
Представники відповідачів 2, 3 та третьої особи у судовому засіданні заперечили проти задоволення апеляційної скарги, просили залишити оскаржуване рішення без змін.
Заслухавши пояснення присутніх представників сторін, дослідивши наявні в справі матеріали, розглянувши апеляційну скаргу, Київським апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Першотравневої районної ради депутатів трудящих від 06.07.1977 року № 195 "Про дозвіл проектування і будівництва будівель райвійськкомату і народного суду" вирішено дозволити проектування і будівництво будівлі райвійськкомату по вул. Тітова в сел. Першотравневе; вилучити земельну ділянку площею 0,16 га із землекористування Першотравневого Держбанку і виділити його від будівництво будівлі райвійськкомату.
Згідно Техноробочого проекту прив'язки будівлі райвійськкомату в сел.Першотравневе Донецької області замовником було ОКС Волновахського райвиконкому.
Рішенням Першотравневої районної ради від 15.12.2003 року № 4/13-160 "Про прийняття будівлі, гаражів, які знаходяться в управлінні ІНФОРМАЦІЯ_2 в спільну власність територіальних громад сіл, селищ, які знаходяться в управлінні районної ради", прийнято в спільну власність територіальних громад сіл, селищ, які знаходяться в управлінні районної ради, будівлю, гаражі, що знаходяться за адресою: вул. Тітова, 75а, смт. Мангуш, Першотравневий район. Вирішено зареєструвати право власності Першотравневої районної ради на вказані об'єкти.
Рішенням Першотравневого районного суду Донецької області від 29.06.2004 року у справі № 2-297-04 за заявою прокурора Першотравневого району Донецької області про визнання незаконним рішення Першотравневої районної ради Донецької області № 4/13-160 від 15.12.2003 року рішення Першотравневої районної ради № 4/13-160 від 15.12.2003 року про прийняття будівлі, гаражів, які знаходяться в управлінні ІНФОРМАЦІЯ_2 в загальну власність територіальних громад сіл, селищ, які знаходяться в управлінні районної ради скасовано.
Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 21.09.2004 року рішення Першотравневого районного суду Донецької області від 29.06.2004 року скасовано, заяву прокурора залишено без розгляду.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.10.2006 року ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 21.09.2004 року скасовано, рішення Першотравневого районного суду Донецької області від 29.06.2004 року залишено в силі.
Рішенням Першотравневої районної ради від 29.08.2008 року № 5/20-284 вирішено прийняти з 06.10.2008 року на баланс районної ради будівлю і гаражі, які розташовані за адресою; смт. Мангуш, вул. Тітова, 75 а.
Постановою Першотравневого районного суду Донецької області від 25.04.2012 року у справі № 2-а-11/12 визнано протиправною та скасовано рішення сесії Першотравневої районної ради № 5/20-284 від 29.08.2008 року "Про прийняття на баланс районної ради будівлі та гаражів, розташованих у смт. Мангуш Першотравневого району Донецької області по вул. Тітова, 75а".
Відповідно до довідки № 267 від 30.01.2008 року виконавчого комітету Мангушської селищної ради Першотравневий районний військовий комісаріат знаходиться за адресою: смт. Мангуш, вул. Тітова, 75а.
Згідно із свідоцтвом про право власності на нерухоме майно № 506216 від 13.10.2008 року нежитлова будівля та гараж загальною площею 871,7 кв.м. за адресою: Донецька область, Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 75а знаходиться у власності територіальної громади Першотравневого району в особі Першотравневої районної ради.
Рішенням виконавчого комітету Мангушської селищної ради № 126 від 12.11.2008 року у зв'язку із подальшою передачею у державну власність частки майнового комплексу Першотравневої районної ради, присвоєно нежитловій будівлі окрему юридичну адресу: смт. Мангуш, вул. Тітова, 72а.
Рішенням Першотравневої районної ради № 5/22-307 від 20.11.2008 року передано будівлю загальною площею 871,7 кв.м., розташовану за адресою: Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 72а з власності територіальної громади району у державну власність з віднесенням до сфери управління Пенсійного фонду України для розміщення управління у Першотравневому районі.
Розпорядженням № 461-р від 28.04.2009 року про передачу будівель в Донецькій області в державну власність Кабінету Міністрів України прийнято пропозицію Пенсійного фонду України, Димитровської міської ради і Першотравневої районної ради (Донецька область) щодо передачі будівель у м. Димитрові по вул. Артема, 13 та у смт. Мангуш Першотравневого району по вул. Тітова, 72а в державну власність та управління зазначеного фонду.
Рішенням № 51 від 10.06.2009 року виконавчого комітету Мангушської селищної ради вирішено оформити право власності держави в особі Пенсійного фонду України на нежитлову будівлю, яка знаходиться в оперативному управлінні пенсійного фонду України в Першотравневому районі за адресою: смт. Мангуш, вул. Тітова, 72а.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 506481 від 04.08.2009 року нежитлова будівля за адресою: Донецька область, Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 72а загальною площею 871,7 кв.м. знаходиться у власності Держави в особі Пенсійного фонду України в оперативному управлінні Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області.
Згідно із довідкою № 270 від 16.11.2008 року Державного комунального підприємства "Першотравневе бюро технічної інвентаризації" нежитлова будівля загальною площею 871,7 кв.м., за адресою: смт. Мангуш, вул. Тітова, 72а, яка рішенням Першотравневої районної ради № 5/22-307 від 20.11.2008 року передана у державну власність для розміщення Управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі, на дату прийняття рішення належало до комунальної власності територіальної громади району.
Звертаючись до суду із позовом прокурор посилався на те, що Першотравневий районний військовий комісаріат знаходився в будівлі за адресою: Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 75а. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991 року "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", будівля райвійськкомату не була віднесена до об'єктів, які передаються у комунальну власність та зазначена будівля рішенням Міністерства оборони України в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 1282 від 29.08.2002 року "Про затвердження Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних Сил" у комунальну власність не передавалась. Крім того, рішення Першотравневої районної ради від 29.08.2008 року № 5/20-284, якою прийнято з 06.10.2008 року на баланс районної ради будівлю і гаражі, які розташовані за адресою; смт. Мангуш, вул. Тітова, 75а, скасовано постановою Першотравневого районного суду Донецької області від 25.04.2012 року у справі № 2-а-11/12.
За наслідками розгляду справи місцевий господарський суд прийшов до висновку щодо необхідності припинення провадження у справі в частині вимог про визнання недійсними спірних рішень Кабінету Міністрів України та органів місцевого самоврядування, а також про відмову у задоволенні позовних про визнання незаконними свідоцтва про право власності від 13.10.2008 року САВ № 506216, свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 04.08.2009 року № САВ № 506481 та про відновлення правового становища, яке існувало у Міністерства оборони України щодо спірної будівлі.
Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Частиною 1 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно з ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Законом України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" регулюється правовий режим майна, закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, і повноваження органів військового управління та посадових осіб щодо управління цим майном регулюється.
Так, згідно зі ст. 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних Сил України, в тому числі у разі їх розформування.
Статтею 3 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" визначено, що військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Суд першої інстанції вірно встановив, що прокурором та позивачами не надано належних доказів того, що у Міністерства оборони України коли-небудь виникали будь-які майнові права стосовно будівлі за адресою: Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 75а.
Наявні у матеріалах справи докази, а саме: довідка № 267 від 30.01.2008 року виконавчого комітету Мангушської селищної ради, з якої вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 знаходиться за адресою: смт. Мангуш, вул. Тітова, 75а, рішення виконавчого комітету Першотравневої районної ради депутатів трудящих № 195 від 06.07.1977 року про дозвіл проектування і будівництва будівель райвійськкомату і народного суду в сел. Першотравневе та матеріали інвентаризаційної справи будівлі Першотравневого районного військового комісаріату самі по собі не встановлюють підстав виникнення майнових прав у Міністерства оборони України на будівлю за адресою: Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 75а та не підтверджують факту їх існування. При цьому, замовником проекту будівництва спірної будівлі та забудовником був ОКС Волновахського райвиконкому.
Отже, є вірним висновок місцевого господарського суду про те, що оскільки прокурором та позивачами не доведено належними та допустимими доказами, що у позивачів, зокрема, Міністерства оборони України, виникло право власності або будь-яке інше майнове право стосовно спірної будівлі, позовна вимога про відновлення правового становища, яке існувало у Міністерства оборони України щодо спірної будівлі та позовні вимоги про визнання незаконними свідоцтва про право власності від 13.10.2008 року САВ № 506216 та свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 04.08.2009 року № САВ № 506481 не підлягає до задоволення.
Щодо позовних вимог в частини визнання незаконними: розпорядження Кабінету міністрів України № 461-р від 28.04.2009 року; рішення Мангушської селищної ради від 12.11.2008 року № 126 "Про присвоєння юридичної адреси"; рішення Мангушської селищної ради від 10.06.2009 року № 51 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна"; рішення Мангушської селищної ради від 08.10.2008 року № 115 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна"; рішення Першотравневої районної ради від 20.11.2008 року № 5/22-307 "Про передачу будівлі по вул. Тітова, 72а, у смт. Мангуш з власності територіальної громади району у державну власність", то суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що вказані вимоги є публічно-правовим спором із суб'єктами владних повноважень, а тому припинив провадження в частині цих вимог на підставі п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
Також місцевим господарським судом обґрунтовано припинено провадження на підставі п. 1-1 ч. 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України в частині вимог про визнання незаконним рішення Першотравневої районної ради Донецької області № 4/13-160 від 15.12.2003 року, оскільки вказане рішення скасовано рішенням Першотравневого районного суду Донецької області від 29.06.2004 року у справі № 2-297-04.
В процесі розгляду справи у суді першої інстанції позивачем 1 було подано клопотання про вихід за межі позовних вимог, яке вірно відхилено місцевим господарським судом, оскільки існування майнових прав Міністерства оборони України на будівлю за адресою: Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Тітова, 75а доведено не було, тому відсутні підстави для виходу за межі позовних вимог в порядку п. 2 ч. 1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України.
Окрім цього, місцевим господарським судом обґрунтовано відхилена заява відповідача 2 про застосування позовної давності, оскільки факт порушення права позивача відсутній, отже позовна давність не може бути застосована.
Відповідно до ч. 1 статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 ГПК України встановлено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, наведене вище та докази, які містяться в матеріалах справи, спростовують доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі.
За таких обставин висновки суду першої інстанції про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, а тому рішення господарського суду міста Києва від 01.02.2016 у справі № 905/1241/15 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи, прийнято без порушення норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а рішення господарського суду міста Києва від 01.02.2016 у справі № 905/1241/15 - без змін.
2. Матеріали справи № 905/1241/15 повернути до господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя В.О. Зеленін
Судді Б.О. Ткаченко
Л.П. Зубець