ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
12 вересня 2016 року № 813/1440/16
о 17 год., 23 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 813/1440/16 за адміністративним
позовом ОСОБА_1, представник - не прибув
до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській област, представник - не прибув
про скасування висновку, зобов'язання внести зміни до актових записів
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом у якому позивач просила:
1. визнати неправомірним та скасувати висновок № 28/021/05.06.04 Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області;
2. зобов'язати Відділ РАЦС Бориславського міського управління юстиції у Львівській області внести зміни:
- до актового запису про народження № 04 від 15.01.1950 року, складеного виконавчим комітетом Дублянської селищної ради Самбірського району Львівської області на ім'я ОСОБА_2, а саме: виправити в графі «відомості про матір» ОСОБА_3 п. «національність матері» з «українка» на «полька»;
- в актовому записі про шлюб № 311 від 17.11.1970 року на подружжя ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (до одруження ОСОБА_3), складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області, а саме виправити в графі «наречена» п. «національність» з «українка»на «полька».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно незадоволив заяву позивача про внесення змін до актового запису про народження, посилаючись на те, що факт національності «полька» документально не підтверджений, оскільки на думку позивача нею подані всі належні документи, що підтверджують її приналежність до польської народності.
Позивач в судове засідання не прибула, подала через канцелярію суду 09.09.2016 року заяву, в якій просила справу розглянути без її участі.
Відповідач прибуття повноважного представника в судове засідання не забезпечив, подав через канцелярію суду клопотання 09.09.2016 року, в якому позовні вимоги визнав в повному обсязі, просив справу розглянути без участі представника відповідача.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
Висновком Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області № 28/021/05.06.04 від 17.11.2015 року, клопотання заявниці гр. ОСОБА_1 про внесення змін до:
1) запису акта про народження № 04 від 15.01.1950 року, складеного виконавчим комітетом Дублянської селищної ради Самбірського району Львівської області на ім'я ОСОБА_2, а саме: виправити в графі «відомості про матір» ОСОБА_3 п. «національність матері» з «українка» на «полька»;
2) в актовому записі про шлюб № 311 від 17.11.1970 року на подружжя ОСОБА_6 та ОСОБА_5 (до одруження ОСОБА_3), складений по Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області, а саме виправити в графі «наречена» п. національність» з «українка»на «полька» задоволенню не підлягає, оскільки факт національності «полька» документально не підтверджений.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про національні меншини в Україні» № 2494-XII від 25.06.1992 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 року із змінами і доповненнями, Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства.
Згідно ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 6 цього ж Закону, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Згідно ст. 9 цього ж Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 22 цього ж Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно п. 1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (на час виникнення спірних правовідносин), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно п. 2.6. цих же Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:
свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;
інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Згідно п. 2.7. цих же Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно п. 2.15. цих же Правил, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: якщо актовим записом про народження передбачені, але в ньому відсутні прізвище, власне ім'я, по батькові або громадянство батьків; якщо прізвище, власне ім'я та по батькові зазначено без урахування національних традицій; якщо при державній реєстрації народження дитині присвоєне прізвище або власне ім'я без урахування побажань батьків або одного з них; якщо дитина має власне ім'я, відмінне від того, яке зазначено в актовому записі про народження, і цього вимагають інтереси дитини; при необхідності зміни прізвища, власного імені, по батькові у зв'язку із зміною статі; при впізнанні особи, смерть якої була зареєстрована як невідомої (за наявності протоколу впізнання трупа); при зміні громадянства; при зміні батьком або матір'ю прізвища відповідно до статті 53 СК України та необхідності внесення змін до актового запису про народження їх дитини (висновок складається з урахуванням вимог, зазначених у статті 148 СК України); якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості); в інших окремих випадках, що не суперечать вимогам чинного законодавства.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Позивач в обґрунтування позовних вимог надала суду копії:
- свідоцтва про народження позивача ОСОБА_2, ОСОБА_7 І-СГ № 350212;
- архівної довідки ЦДІАЛ № Я-18 від 30.05.2012 року;
- свідоцтва шкільного;
- довідки з Дрогобицької ОДПІ у Львівській області;
- рішення Бориславської міської ради Львівської області від 28.09.2004 року № 408 Про встановлення опікунства над недієздатною ОСОБА_7;
- рішення Бориславської міської ради Львівської області від 30.08.2005 року № 324 Про встановлення опіки над малолітньою ОСОБА_8;
- рішення Бориславської міської ради Львівської області від 24.05.2007 року № 228 Про встановлення опіки над малолітнім ОСОБА_9
- постанови Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 26.11.2013 року;
- дезиції Генерального консульства м. Львова від 04.02.2014 року № 317-35785-2014;
- карти поляка № КАВ531295;
- пенсійного посвідчення від 25.07.2005 року № 8449448.
Судом встановлено:
- згідно відомостей витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00010711457 від 04.12.2012 року на ім'я матері позивачки, ОСОБА_3 народилася 05.07.1922 року в с. Залужани, Самбірського району, Львівської області, батьком якої є ОСОБА_10, матір'ю - ОСОБА_11.
- згідно відомостей повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 00013237274 від 25.12.2013 року на ім'я бабусі позивачки, у відомостях про нареченого ОСОБА_11 Ілько Івановича в графі «національність» зазначено - поляк. У відомостях про наречену ОСОБА_11 в графі «національність» зазначено - полька.
- згідно шкільного свідоцтва ОСОБА_3 № 31 Трикласної громадської загальної школи ім. св. Ядвіги в Дублянах зазначено віросповідання римо-католицьке.
Судом враховуються вказані докази та обґрунтування позовних вимог позивача, оскільки відповідачем при прийнятті спірної відмови не обґрунтовано неврахування відомостей повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб № 00013237274 від 25.12.2013 року на ім'я бабусі позивачки, у відомостях про нареченого ОСОБА_3 Ілько Івановича в графі «національність» зазначено - поляк. У відомостях про наречену ОСОБА_11 в графі «національність» зазначено - полька.
Крім цього, судом враховується і те, що відповідач визнав позовні вимоги позивача, що не суперечить закону і не порушує чиї-небуть права, свободи або інтереси, відтак висновок відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану № 28/021/05.06.04 від 17.11.2015 року є протиправним підлягає скасуванню.
З цих же підстав судом, враховуються обґрунтування позовних позивача про зобов'язання відповідача внести зміни та виправлення до актового запису.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують в обґрунтованості позовних вимог .
Згідно ст. ст. 49, 70, 71 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області про скасування висновку, зобов'язання внести зміни до актових записів, підлягають задоволенні повністю.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати висновок № 28/021/05.06.04 Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області про внесення змін до актового запису цивільного стану.
3. Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області внести зміни до актового запису про народження № 04 від 15.01.1950 року, складеного виконавчим комітетом Дублянської селищної ради Самбірського району Львівської області на ім'я ОСОБА_2, а саме: виправити в графі «відомості про матір» ОСОБА_3 п. «національність матері» з «українка» на «полька».
4. Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовому записі про шлюб № 311 від 17.11.1970 року на подружжя ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (до одруження ОСОБА_3), складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Бориславського міського управління юстиції у Львівській області, а саме: виправити в графі «наречена» п. «національність» з «українка»на «полька».
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 19.09.2016 року.
Суддя Гавдик З.В.