ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
15 вересня 2016 року справа № 813/2754/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Єдинак Г.Б.
за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Львівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить зобов'язати відповідача внести зміни до графи «національність» батька в актовому записі про народження ОСОБА_1 № 3545 від 17.07.1997 року, складеного Львівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, вказавши національність батька ОСОБА_2 - поляк та надати витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Львівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області відмовлено в у внесенні змін у державний реєстр відомостей про національність батька ОСОБА_2 на поляк. На підтвердження факту, що батько є поляком до заяви було долучено копію рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 28.03.2014 року. по справі № 466/1172/14-ц про встановлення факту того, що національність ОСОБА_2 - поляк. Листом від 20.05.2016 року відповідач відмовив у внесенні змін в державний реєстр, а тому просить суд зобов'язати відповідача внести зміни до графи «національність» батька в актовому записі про народження ОСОБА_1 та надати витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позові, просив задоволити.
Відповідач не забезпечили явки представника в судове засідання, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Заслухавши пояснення позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
ОСОБА_1 звернувся до Львівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Львівській області з заявою від 13.05.2016 року, в якій просить видати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України ОСОБА_1 на виконання рішення Шевченківського районного суду м.Львова по справі № 466/1172/14-ц від 18.03.2014 року, яке вступило в законну силу. Крім цього, просить внести до державного реєстру відомості про національність батька ОСОБА_2 - «поляк».
Львівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Львівській області листом від 20.05.2016 року № В-18 повідомив позивача про те, що відповідно до порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2007 року № 1064, витяг видається фізичній чи юридичній особі реєстратором шляхом безпосереднього доступу до державного Реєстру. Для отримання витягу з реєстру реєстраторові необхідно подати відповідну заяву до якої додається документ про внесення плати за видачу витягу в повному обсязі. Крім цього, відповідач повідомив, що рішення Шевченківського районного суду м.Львова по справі № 466/1172/14-ц від 18.03.2014 року є виконане у повному обсязі та зміни внесені у відповідний актовий запис.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи зі змісту ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до вимог ст.6 КАС України, до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Згідно з п.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.16, 2.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану, у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку. Отже, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно з п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995р. №12 "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", в тому числі внесення змін про національність, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку.
Відповідно до п.1.5. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Так, пунктом 2.6 вказаних Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України, додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п.2.7 Правил).
В той же час, згідно з п.2.11 Правил, факти, зазначені у заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Згідно рішення Шевченківського районного суду м.Львова по справі № 466/1172/14-ц від 18.03.2014 року встановлено факт, того що національність батька позивача - ОСОБА_2, який народився 28 січня 1967 року у м.Львові - поляк.
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Беручи до уваги, що рішенням Шевченківського районного суду м.Львова по справі № 466/1172/14-ц від 18.03.2014 року, встановлено факт національності батька позивача - ОСОБА_2 - поляк, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання внести зміни до графи «національність» батька в актовому записі про народження ОСОБА_1 № 3545 від 17.07.1997 року, вказавши національність батька ОСОБА_2 - поляк підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.06.2007 року № 1064 для отримання витягу з Реєстру реєстраторові подається заява, у якій зазначається одна з таких відомостей про фізичну особу, щодо відомостей про яку видається витяг з Реєстру:
прізвище, ім'я та по батькові, дата та місце народження особи, щодо відомостей про яку отримано запит;
серія і номер свідоцтва про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану, дата його видачі;
реєстраційний номер, за яким зареєстровано внесення відомостей про акт цивільного стану.
До заяви додається документ про внесення плати за видачу витягу з Реєстру.
Беручи до уваги, те що позивачем не подавалась реєстраторові заява для отримання витягу з Реєстру разом з документом про внесення плати за видачу витягу з Реєстру суд приходить до висновку, що позовні вимоги надати витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивачем при поданні до суду позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 551 грн. 21 коп. Позивачем в судовому засіданні збільшено позовні вимоги, за які йому необхідно було доплатити 551 грн. 21 коп., що ним не було зроблено. Оскільки, позивачем сплачено лише половину розміру судового збору, суд приходить до висновку що судові витрати в розмірі 551 грн. 21 коп. з Львівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Львівській області не підлягають стягненню в користь позивача.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Львівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис № 3545 від 17 липня 1977 р. про народження ОСОБА_1 вказавши національність батька - ОСОБА_2 «поляк»
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 20.09.2016 року.