про залишення позовної заяви без розгляду
07 вересня 2016 року № 810/2799/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві адміністративний позов гр. ОСОБА_1 до Богуславської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправним та скасування наказу,-
До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр.. ОСОБА_1 з позовом до Богуславської районної державної адміністрації Київської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ від 29.04.2016 № 2016 №3-аг «Про винесення догани ОСОБА_1.».
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Строки звернення до адміністративного суду визначені ст. 99 КАС України.
Згідно частин 1 - 3 цієї статті адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Зі змісту позовних вимог слідує, що позивач звернувся до суду з метою оскарження протиправного, на його думку, наказу Богуславської районної державної адміністрації Київської області від 29.04.2016 № 2016 №3-аг про оголошення йому догани.
Оскільки оскаржуваний наказ стосується проходження позивачем публічної служби, відповідно, строк звернення до суду з позовом про його оскарження становить один місяць з дня, коли позивач ознайомився з його змістом.
Зі змісту адміністративного позову слідує, що з оскаржуваним наказом гр. ОСОБА_1 ознайомився 05.05.2016, відповідно, саме з цієї дати почався перебіг строку для звернення до суду з позовом про його оскарження.
Отже, строк звернення до суду з даним позовом закінчився найпізніше 06.06.2016.
У той же час до суду позивач звернувся 01.09.2016, що підтверджується відбитком підприємства поштового зв'язку на конверті, яким позов надіслано до Київського окружного адміністративного суду, отже, з пропущенням місячного терміну, визначеного законом.
Статтею 100 КАС України визначено наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду, відповідно до якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
При зверненні до суду з даним адміністративним позовом гр. ОСОБА_1 просить суд поновити строк звернення та на обґрунтування поважності причин його пропуску посилається на те, що 12.05.2016 він звернувся до Богуславського районного суду з позовом про оскарження вказаного Наказу. Ухвалою Богуславського районного суду від 16.05.2016 позовну заяву йому повернуто у зв'язку з її непідсудністю місцевому загальному суду як адміністративному (справа № 358/647/16-а).
У подальшому вказану ухвалу позивачем оскаржено в апеляційному порядку.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.08.2016 ухвалу Богуславського районного суду від 16.05.2016 залишено без змін.
Як стверджує позивач, зазначену ухвалу суду апеляційної інстанції ним отримано лише 29.08.2016.
У той же час, пропуск строку звернення до суду з позовом про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у зв'язку з невірним визначення предметної підсудності адміністративної справи не може вважатись поважною підставою для його поновлення, оскільки поважними визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій. Такими обставинами є ті, що унеможливлюють вчасне звернення до суду з позовом.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що вказані позивачем підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду не є поважними.
Оскільки позивач звернувся до суду з пропущенням строків звернення, будь-яких інших доказів поважності обставин, які зумовили пропуск строку, суду не надав, про наявність будь-яких підстав для початку перебігу такого строку з іншої дати, ніж 05.05.2016, суд не повідомив, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 107, 160, 165 КАС України, суд, -
Позовну заяву гр. ОСОБА_1 до Богуславської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправним та скасування наказу - залишити без розгляду.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, - надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Лапій С.М.