Постанова від 19.09.2016 по справі 806/1377/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2016 року м.Житомир справа № 806/1377/16

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

за участю: секретар судового засідання Маленька Ю.О.,

представник позивача ОСОБА_1,

представник відповідача Савченко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Олевської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся з позовом до Олевської районної державної адміністрації про визнання протиправної бездіяльності щодо відмови в оформленні подання до Житомирської обласної державної адміністрації про видачу посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та зобов'язання направити вказане подання.

В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі і пояснила, що Позивач являється потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії. 26.05.2015року Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ України та МНС України Позивачу встановлено захворювання та причинний зв'язок з впливом аварії на ЧАЕС, а з 06.05.2015року встановлена перша група інвалідності у зв'язку із таким захворюванням.

Представник Позивача зазначила, що 14.07.2016 року Позивач звернувся до Олевської РДА із заявою про направлення матеріалів (відповідного подання) до Житомирської обласної державної адміністрації про видачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Листом від 14.07.2016року Управління праці та соціального захисту Олевської РДА Позивачу протиправно відмовлено у направленні матеріалів до Житомирської ОДА.

В судовому засіданні представник Олевської районної державної адміністрації проти позову заперечила і пояснила, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N76-VIII з 01.01.2015року внесено зміни до цілого ряду законодавчих актів, відповідно до яких зона посиленого радіоекологічного контролю, як частина території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, виключена. На думку представника Відповідача, з 01.01.2015року Позивач не вважається особою, що проживає на території радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому не може визнаватися особою постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Розглянувши подані Позивачем документи та матеріали, заслухавши пояснення представника Позивача, заперечення представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку розгляду матеріалів про визначення статусу потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, регулюються правовими нормами Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51 (надалі - Порядок N 51), що були чинні на день виникнення спору.

В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що 14.07.2016року ОСОБА_3, Позивач по даній справі, дійсно звертався до Олевської районної державної адміністрації із заявою про направлення матеріалів (відповідного подання) до Житомирської обласної державної адміністрації про видачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Листом від 14.07.2016року Управління праці та соціального захисту Олевської РДА Позивачу відмовлено у направленні матеріалів до Житомирської ОДА (а.с.8).

Таке рішення Відповідача як суб'єкта владних повноважень не ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

За приписами абзацу третього пункту 10 Порядку N 51 видача посвідчень потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесено до повноважень обласних державних адміністрацій за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

В абзаці дев'ятнадцятому пункту 10 Порядку N 51 прямо зазначено, що рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Таким чином, прийняття рішення про видачу або відмову у видачі Позивачу посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, віднесено до повноважень Житомирської обласної державної адміністрації, а не до повноважень Олевської районної державної адміністрації чи його структурних підрозділів, в тому числі Управління праці та соціального захисту Олевської РДА.

В розумінні вимог абзацу третього пункту 10 Порядку N 51 до повноважень Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, як місцевого органу виконавчої влади за місцем проживання Позивача, належить направлення відповідних матеріалів (подання) до Житомирської обласної державної адміністрації для розгляду по суті щодо наявності чи відсутності підстав для видачі відповідних посвідчень таким особам.

Таким чином, рішення Відповідача за результатами розгляду звернення Позивача, викладене в листі від 14.07.2016року Управління праці та соціального захисту Олевської РДА, прийнято не на підставі вимог чинного законодавства та поза межами повноважень вказаного суб'єкта владних повноважень. Таке рішення за своєю суттю є нікчемним і не може породжувати для Позивача жодних правових наслідків, а лише свідчить про протиправну бездіяльність Олевської районної державної адміністрації щодо відмови в оформленні подання до Житомирської обласної державної адміністрації для вирішення питання про видачу ОСОБА_3 посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Порушене право Позивача на розгляд матеріалів у відповідності до вимог чинного законодавства підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Олевську районну державну адміністрацію оформити та направити до Житомирської обласної державної адміністрації матеріали (подання) щодо видачі ОСОБА_3 посвідчення особи постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до вимог Постанови КМ України № 51 від 20.01.1997року.

Судові витрати по даній справі, які відповідно до вимог ст.94 КАС України підлягали відшкодуванню або стягненню, відсутні.

Керуючись статтями 2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити, визнати протиправну бездіяльність Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови в оформленні подання до Житомирської обласної державної адміністрації для вирішення питання про видачу ОСОБА_3 посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії та зобов'язати Олевську районну державну адміністрацію оформити та направити вказане подання відповідно до вимог Постанови КМ України № 51 від 20.01.1997року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 20 вересня 2016 р.