про зупинення провадження у адміністративній справі
15 вересня 2016 рокум. Ужгород№ 807/1015/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Меренич І.А.,
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_1 - представник ОСОБА_2 ,
відповідача 1: Рахівський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області - представник в судове засідання не з"явився ,
відповідача 2: Головне територіальне управління юстиції у Закарпатській області - представник Дербак М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Рахівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
10 серпня 2016 року, позивач - ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Рахівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області (далі - відповідач 1), Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області (далі - відповідач 2), якою просить: 1) визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Рахівського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про відкриття виконавчого провадження від 17.03.2016 року у виконавчому провадженні за № 50522530; 2) зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Закарпатській області відмовити Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання постанови Управління Державного архітектурно-будівельного контролю у Закарпатській області від 21.01.20106 року за № 10/1007, якою на ОСОБА_1 накладено штраф.
29 серпня 2016 року, представником позивача заявлено подано до канцелярії Закарпатського окружного адміністративного суду клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням по справі за № 807/1000/16.
15 вересня 2016 року, у судовому засіданні представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача 1 у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
У судовому засіданні представник відповідача 2 не заперечував проти заявленого представником позивача клопотання про зупинення провадження у справі.
Розглянувши клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі, заслухавши з цього приводу думку представника позивача та представника відповідача 2, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення такого та зупинення провадження по даній справі.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, Закарпатським окружним адміністративним судом 22 серпня 2016 року відкрито провадження та призначено адміністративну справу за № 807/1000/16 до попереднього судового засідання. По справі за № 807/1000/16 до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області, яким просив: 1) визнати протиправними і скасувати: припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 01-П/1007 від 11.01.2016 року; постанову про адміністративне правопорушення № 10/1007 від 21.01.2016 року складені головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління ДАБІ у Закарпатській області Клементєвим Я.В. відносно ОСОБА_1; 2) визнати протиправними дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління ДАБІ у Закарпатській області Клементєва Ярослава Васильовича щодо проведення 6 та 11 січня 2016 року позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил зі складанням акту № 07/1007 від 06.11.2016 року та від 11.01.2016 року".
Згідно вимог пункту 3 частини 1 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Так як, постанова Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області від 21.01.2016 року, яка є виконавчим документом, оскаржується у справі за № 807/1000/16, а саме: на підставі цієї постанови було винесено оскаржувану в даній справі постанову про відкриття виконавчого провадження, то існує часова і підставна залежність спорів у зв'язку з тим, що постанова від 21.01.2016 року була підставою для винесення постанови органу ДВС від 17.03.2016 року. Отже, враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника позивача, як результат - зупинення провадження у справі 807/1015/16 за позовом ОСОБА_1 до Рахівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 807/1000/16.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст.156, ст. ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Клопотання представника позивача - задоволити.
2. Зупинити провадження у справі 807/1015/16 за позовом ОСОБА_1 до Рахівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 807/1000/16.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч.3 ст. 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.
Суддя Скраль Т.В.