Копія
Справа № 822/1702/16
15 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретаріГнидюк І.А.
за участі:позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_4 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії, -
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_4, звернулась у Хмельницький окружний адміністративний суд із позовом до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (далі - Хмельницький МВ ДРАЦС), в якому просить: визнати протиправними дії Хмельницького МВ ДРАЦС та зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису №1760 від 05.07.1979 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом виправлення відомостей про матір, зазначивши: в графі "Національність матері" з "українка" на "полька".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в серпні 2016 року звернулася до Хмельницького МВ ДРАЦС із заявою про внесення відповідних змін, проте висновком №364 відповідача їй відмовлено у внесенні вказаних змін в зв'язку з відсутністю на те достатніх підстав.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд задовольнити позов із підстав, що вказані в позовній заяві.
Хмельницький МВ ДРАЦС, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання повноважного представника не направив, причини неявки суду не повідомив, на адресу суду 12.09.2016 року подав заперечення проти позову, в яких вказав, що при прийнятті висновку №364 від 30.08.2016 року відповідачем не було порушено вимог законодавства, в яких просив проводити розгляд справи без участі представника Хмельницького МВ ДРАЦС.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, хоча повідомлена судом про дату, час та місце розгляду справи. Надала суду письмове клопотання про розгляд справи у її відсутність, просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Заслухавши пояснення позивача, оцінивши доводи позовної заяви, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793, зміни до актового запису цивільного стану вносяться ВДРАЦС за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.(п.1.7)
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до ВДРАЦС за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до ВДРАЦС за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа (2.1).
Суд встановив, що ОСОБА_3 в серпні 2016 року звернулась до Хмельницького МВ ДРАЦС із заявою про внесення змін до актового запису №1760 від 05.07.1979 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом виправлення відомостей про матір, зазначивши: в графі "Національність матері" з "українка" на "полька".
Висновком №364 від 30.08.2016 року відповідач відмовив у внесенні вищевказаних змін в зв'язку з відсутністю на те достатніх підстав.
Суд встановив, що в актовому записі про народження ОСОБА_3, №1760 від 05.07.1979 року, складеного Хмельницьким МВ ДРАЦС, національність матері позивача зазначена як "українка". Аналогічні відомості містить і повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України.
Згідно актового запису про народження матері позивача - ОСОБА_4, №10 від 28.02.1947 року, складеного виконавчим комітетом Сутковецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області та повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, національність бабусі позивача - ОСОБА_5 - полька.
Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб дідуся та бабусі позивача - ОСОБА_6 та ОСОБА_5, №119 від 20.11.1945 року, складеного ВДРАЦС Ярмолинецького РУЮ у Хмельницькій області, також підтверджується польська національність ОСОБА_5.
З урахуванням викладеного вище, суд звертає увагу сторін на те, що відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року №2398-VI (далі - Закон).
Частиною 3 ст.9 Закону передбачено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону, внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Згідно ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами.
Пунктом 1.1 Правил визначено, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до пп.2.13.2 п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
За п.2.16. Правил зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
В той же час суд звертає увагу на те, що згідно з ч.2 ст.300 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року №435-IV, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25.06.1992 року № 2494-XII, до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.
Громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається (ст.11 Закону).
Відповідно до ст.3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09.12.1997 року №703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими.
При цьому, наявними в матеріалах справи доказами (зазначеними вище) підтверджено, що мати позивача за національністю полька.
Зважаючи на викладене суд вважає, що позивач має право на збереження своєї національної самобутності та відновлення своєї національності шляхом внесення відповідних змін у актовий запис, а тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги про визнання протиправними дій Хмельницького МВ ДРАЦС, суд зауважує позивачу наступне.
Згідно п.2.12. Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 до цих Правил.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Таким чином суд вважає, що дії відповідача щодо прийняття висновку №364 від 30.08.2016 року не є протиправними, оскільки вказаний висновок не є належним розпорядчим документом відповідача, а відтак не може вважатись рішенням щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження №1760 від 05.07.1979 року, а тому в цій частині позовні вимоги ОСОБА_3 необхідно залишити без задоволення.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно із ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 щодо зобов'язання внесення змін до актових записів є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, та підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1, 3 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Суд встановив, відповідно до квитанції №0.0.610596401.1 від 02.09.2016 року, за подання до суду позовної заяви позивач сплатила 1102,40 грн. В зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького МВ ДРАЦС підлягає сума судових витрат в розмірі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ст.ст.11, 71, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3, №1760 від 05.07.1979 року, шляхом зміни національності матері дитини з "українка" на "полька".
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 19 вересня 2016 року 10:11.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук
"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук