Постанова від 15.09.2016 по справі 822/1523/16

Копія

Справа № 822/1523/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіМайстер П.М.

при секретаріНетичай Ю.В.

за участі:позивача: ОСОБА_3, представника позивача: ОСОБА_4, представника відповідача: Зозулі В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними, скасування висновку і наказу та поновлення на посаді, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати висновок атестаційної комісії від 31 травня 2016 року про визнання лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 таким, що не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №142-о від 31.05.2016 року про звільнення лейтенанта податкової міліції, оперуповноваженого відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області ОСОБА_3 зі служби в податковій міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області за пп. "д" п.64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ;

- поновити ОСОБА_3 на посаді оперуповноваженого відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що наказом начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 30.09.2013 року №226-о "Про призначення співробітників податкової міліції", його лейтенанта податкової міліції призначено на посаду оперуповноваженого відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області.

На підставі рішення атестаційної комісії по роботі з особовим складом податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 31.05.2016 року, в.о. начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області Марценюк А.А. наказом №142-о від 31.05.2016 року звільнив його зі служби в податковій міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області за пп. "д" п.64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Наказ вважає протиправним, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.

Позивач, представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, свідка, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що позивач - ОСОБА_3 працював в органах податкової міліції ДФС у Хмельницькій області з 30.09.2013 року по 31.05.2016 року.

Зокрема, на підставі рапорту позивача, начальник Головного управління ДФС у Хмельницькій області Михалчич В.М. наказом від 30.09.2013 року №226-о "Про призначення співробітників податкової міліції", призначив лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 на посаду оперуповноваженого відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області.

Наказом в.о. начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області Марценюка А.А. від 07.04.2016 року №162 "Про результати роботи підрозділів податкової міліції оперативного управління ГУ ДФС у Хмельницькій області у січні-грудні 2015 року", керівництву оперативного управління ГУ ДФС у Хмельницькій області наказано заслухати на атестаційній комісії оперативного управління ГУ ДФС у Хмельницькій області оперуповноваженого відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС в області лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 щодо низької виконавської та службової дисципліни, відсутності результатів в оперативно - службовій діяльності, неодноразовому притягненню до дисциплінарної відповідальності за період проходження служби в органах податкової міліції.

За результатами заслуховування на підставі норм Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року №3460-IV, вирішити питання щодо доцільності подальшого проходження служби в органах податкової міліції ГУ ДФС у Хмельницькій області оперуповноваженим відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС в області лейтенантом податкової міліції ОСОБА_3

Підстава: рішення підсумкової наради оперативного управління, слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Хмельницькій області та оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому від 23.02.2016, висновок службового розслідування оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області від 22.03.2016, пояснення ОСОБА_3 від 14.03.2016, подання оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області від 01.04.2016.

Наказом в.о. начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області Марценюка А.А. від 21.04.2016 року №196 "Про атестаційну комісію по роботі з працівниками податкової міліції Головного управління ДФС в області" затверджено персональний склад атестаційної комісії по роботі з працівниками податкової міліції Головного управління ДФС в області: голова комісії - підполковник податкової міліції Верясов О.В. - в.о. першого заступника начальника Головного управління ДФС в області; заступник голови комісії - Ворошилова З.А. - начальник відділу персоналу Головного управління ДФС в області; члени комісії: майор податкової міліції Кухар О.П. - начальник слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в області, підполковник податкової міліції Барановський М.В. - начальник відділу внутрішньої безпеки Головного управління ДФС в області, майор податкової міліції Палилюлько А.О. - заступник начальника відділу внутрішньої безпеки Головного управління ДФС в області; секретар комісії підполковник податкової міліції ОСОБА_13 - старший інспектор з ОД відділу персоналу Головного управління ДФС в області.

В подальшому, наказом в.о. начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області Марценюка А.А. від 22.04.2016 року №109-о "Про проведення засідань атестаційної комісії по роботі з особовим складом податкової міліції", у зв'язку з організаційно - штатними змінами в підрозділах податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області та у відповідності до розділу 5 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991р. №114 та п.16.3 Положення про атестаційну комісію по роботі з працівниками податкової міліції Державної фіскальної служби затвердженого наказом ДФС України від 18.01.2016р. №44, наказано у період з 27.04.2016р. по 29.04.2016р. провести позачергове атестування для всього особового складу підрозділів податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

31.05.2016 року атестаційна комісія по роботі з особовим складом податкової міліції, розглянувши атестаційний лист на лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3, прийняла рішення про невідповідність його займаній посаді, та звільнення з органів податкової міліції.

На підставі рішення атестаційної комісії в.о. начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області Марценюк А.А. наказом №142-о від 31.05.2016 року "Про звільнення ОСОБА_3" звільнив лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3, оперуповноваженого відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області з органів податковій міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в запас Збройних Сил України (із постановкою на військовий облік) за пп. "д" п.64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991р. №114 (через службову невідповідність).

Не погодившись з рішенням атестаційної комісії та наказом про звільнення, позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до ст. 348 Податкового кодексу України, податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Посадова чи службова особа податкової міліції у межах повноважень, наданих цим Кодексом та іншими законами, несе за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну відповідальність згідно із Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ або іншу передбачену законом відповідальність (п. 354.1 ст. 354 ПК України).

Посадова чи службова особа податкової міліції, яка порушила вимоги закону або неналежно виконує свої обов'язки, несе відповідальність у встановленому законом порядку (п. 354.4 ст. 354 ПК України).

Відповідно до статті 3 Кодексу законів про працю України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Статтею 353 ПК України визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Таким чином, питання проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, звільненням із неї, права і обов'язки таких осіб визначені та урегульовані спеціальним законодавством, зокрема Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29 липня 1991 року № 114 (далі - Положення № 114).

За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Відповідно до підпункту «д» пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29 липня 1991 року № 114, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через службову невідповідність.

Як встановлено, у зв'язку з організаційно - штатними змінами в підрозділах податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в.о. начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області Марценюком А.А. прийнято наказ від 22.04.2016 року №109-о "Про проведення засідань атестаційної комісії по роботі з особовим складом податкової міліції".

В атестаційному листі складеному 25.04.2016 року заступником начальника - начальником відділу організації викриття економічних злочинів ОУ ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області майором податкової міліції Коваль В.А. на лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 за період з 26.09.2013 року по 25.04.2016 року зазначено, що лейтенант податкової міліції ОСОБА_3 за період проходження служби в органах податкової міліції на займаній посаді зарекомендував себе з негативної сторони. До виконання службових обов'язків відноситься поверхнево. Результати роботи в напрямку виявлення злочинів та правопорушень в сфері оподаткування та бюджетній сфері відсутні. Неодноразово притягувався до дисциплінарної відповідальності. Висновок безпосереднього начальника (керівника) - займаній посаді не відповідає.

Із змістом атестаційного листа ОСОБА_3 ознайомлений 31.05.2016 року, про що свідчить його запис "не погоджуюсь" та підпис.

У розділі II атестаційного листа (висновок старшого начальника (керівника)), зазначено, що ОСОБА_3 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню з органів податкової міліції. У розділі ІІІ (результати атестування) - підлягає звільненню з податкової міліції через службову невідповідність.

Встановлено, що наказом ГУ Міндоходів у Хмельницькій області від 31.07.14 № 648 лейтенанту податкової міліції ОСОБА_3 за порушення вимог Інструкції по організації чергувань добового наряду оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому оголошено догану, підстава: висновок службової перевірки від 07.07.14 та пояснення ОСОБА_3 від 07.07.14.; наказом ГУ Міндоходів у Хмельницькій області від 19.09.14 №770 «Про накладення дисциплінарних стягнень», ОСОБА_3 за порушення норм ст.1 та п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», вимог п.1.7.1 відомчої інструкції, п.п 2.2 та 2.4 Посадової інструкції оголошено догану, підстава висновок службового розслідування та пояснення ОСОБА_3; наказом ГУ Міндоходів у Хмельницькій області від 30.12.14 №1043 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», відповідно до п.1.2 ОСОБА_3 за неналежне виконання своїх посадових обов'язків, порушень п.2.5 Посадової інструкції та вимог ст.41 КПК України під час виконання слідчих дій у кримінальному провадженні ОСОБА_3 оголошено зауваження, підстава письмове доручення заступника прокурора області, висновок службового розслідування; наказ ГУ ДФС у Хмельницькій області від 26.06.15 № 294 «Про результати складання заліків по професійній підготовці підрозділів податкової міліції за 2014 - 2015 навчальний рік», де вказано, що під час здачі заліків по професійній підготовці показано незадовільний рівень знань: п.1 оперативне управління ДПІ у м. Хмельницькому лейтенант податкової міліції ОСОБА_3; наказом ГУ ДФС у Хмельницькій області від 14.07.15 №319 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_3», за порушення службової дисципліни, вимог Регламенту ДПІ у м. Хмельницькому на підставі п.3 ст. 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України - ОСОБА_3 оголошено догану, підстава: висновок службового розслідування, пояснення ОСОБА_3, подання оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому; наказом ГУ ДФС у Хмельницькій області від 13.11.15 №494, відповідно до пп.1.1 п.1 оперуповноваженому відділу організації викриття економічних злочинів ОУ ДПІ у м. Хмельницькому лейтенанту податкової міліції ОСОБА_3 за неналежне виконання посадових обов'язків в січні-вересні 2015 року, передбачених Посадовою інструкцією оголошено попередження про неповну посадову відповідність, підстава: рішення підсумкової наради ОУ та слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Хмельницькій області, висновок службового розслідування, подання оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому, пояснення ОСОБА_3.

Судом враховано, що вказані догани оголошені ОСОБА_3 ним не оскаржені, а тому є діючими.

В службовій характеристиці на ОСОБА_3 складеній в.о. першого заступника начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області підполковником податкової міліції Верясовим О.В. зазначено, що за період проходження служби в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області ОСОБА_3 зарекомендував себе з негативної сторони. До виконання посадових обов'язків відносився неналежно. Результати роботи в напрямку виявлення злочинів в сфері оподаткування та бюджетній сфері за період проходження служби відсутні. Виконавська дисципліна знаходилася на вкрай низькому рівні. Незважаючи на те, що з боку керівництва неодноразово вказувалося на наявні недоліки в роботі, ОСОБА_3 не зроблено відповідних висновків щодо виправлення становища. Результати службової діяльності ОСОБА_3, в період 2014-2015 р.р. та 2015-2016 р.р. атестаційними комісіями визнані незадовільними та такими, що не відповідають займаним посадам. Крім того, ОСОБА_3 у вказані періоди, неодноразово притягувався до дисциплінарної відповідальності. У зв'язку з притягненням до дисциплінарної відповідальності затримувалося присвоєння чергового спеціального звання.

Як вбачається із витягу Протоколу №6 від 31.05.2016 року засідання атестаційної комісії по питанню проведення позачергового атестування працівників оперативного управління ДПІ у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області, зокрема лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3, головою атестаційної комісії наголошено на наявності діючих дисциплінарних стягнень, відсутності практичних показників в роботі, напрацювань, перспектив в службовій діяльності в 2015 - 2016 роках, що свідчить про недоцільність подальшого перебування на службі в підрозділах податкової міліції лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3

Також в судовому засіданні допитано свідка ОСОБА_13 - секретаря комісії по роботі з особовим складом податкової міліції, підполковника податкової міліції старшого інспектора з ОД відділу персоналу Головного управління ДФС в області. ОСОБА_13 зазначив, що ОСОБА_3 неодноразово притягувався до дисциплінарної відповідальності, у зв'язку з чим затримувалося присвоєння чергового спеціального звання, та вказав на наявні діючі дисциплінарні стягнення щодо нього, тому комісією було порушено клопотати перед в.о. начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області про звільнення лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 з займаної посади та органів податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області через службову невідповідність.

За приписами п. 23 Положення № 114, особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну та кримінальну відповідальність згідно з законодавством.

Сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень визначені Законом України від 22.02.2006 р. № 3460-ІV "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України".

Згідно зі ст. 1 Закону України № 3460-ІV, службова дисципліна - це дотримання особами рядового начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України. Службова дисципліна в органах внутрішніх справ досягається, зокрема, забезпеченням гласності та об'єктивності під час проведення оцінки результатів службової діяльності, дотриманням законності і статутного порядку, належним виконанням умов контракту про проходження служби.

Відповідно до ст. 7 Закону України № 3460-ІV, службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу, у тому числі, дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ і України, статутів і наказів начальників. У разі виявлення порушень законодавства, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності особа рядового або начальницького складу повинна вжити заходів щодо припинення цих порушень та доповісти про це безпосередньому або старшому прямому начальникові.

Положення ст. 2 Закону України № 3460-ІV встановлюють, що дисциплінарним проступком визнається невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.

За вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом (ст. 5 ЗУ № 3460-ІV).

Види дисциплінарних стягнень, які можуть бути накладені на осіб рядового начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни передбачені в ст. 12 Закону України № 3460-ІV, серед яких зазначено такий вид дисциплінарного стягнення як звільнення.

Таким чином, атестаційна комісія по роботі з особовим складом податкової міліції, розглянувши атестаційний лист на лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3, 31.05.2016 року прийняла рішення про невідповідність його займаній посаді, та підлягає звільненню з органів податкової міліції.

Отже, на підставі рішення атестаційної комісії в.о. начальника Головного управління ДФС у Хмельницькій області Марценюк А.А. наказом №142-о від 31.05.2016 року "Про звільнення ОСОБА_3", звільнив лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3, оперуповноваженого відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області з органів податковій міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в запас Збройних Сил України (із постановкою на військовий облік) за пп. "д" п.64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991р. №114 (через службову невідповідність).

Підстави для визнання зазначеного наказу протиправним в судовому засіданні не встановлено. Надані відповідачем докази, на думку суду, є належними та допустимими в розумінні положень ст. 70 КАС України. В свою чергу, позивач, на виконання приписів ст. 71 ч. 1 КАС України, не надав таких доказів на підтвердження своїх позовних вимог.

Окрім того, суд зазначає, що правовідносини з проходження служби в органах податкової міліції унормовані спеціальними актами законодавства, у зв'язку з чим, підстави для поширення на спірні правовідносини дій норм Кодексу законів про працю України відсутні - трудовий договір між позивачем та органом доходів і зборів не укладався, а інших підстав для виникнення трудових правовідносин закон не передбачає.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного вище, суд приходить висновку, що в даному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що дає суду підстави для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 19 вересня 2016 року о 09 год. 00 хв.

Суддя/підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер