Справа № 819/674/16
06 вересня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Ковальової Н. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Тернопільській області про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, суд,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Тернопільській області про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що 04.05.2016 року його звільнили з роботи у зв'язку із скороченням штату працівників, п. 64 підпункт «Г», ст. 40 КЗпП України.
Дане звільнення вважає незаконним та таким, що не відповідає чинному законодавству з огляду на наступне: - звільнення не погоджено з первинною профспілковою організацією, без врахування переважного права залишення на роботі та не було запропоновано рівнозначної або нижчої посади, а посаду яку він займав не була скорочена.
Виходячи з вище вказаного просить скасувати наказ № 130-о від 04.05.2015 року в частині його звільнення та просить поновити його на роботі і стягнути заробітну плату за час вимушеного прогулу.
Просять позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, що ОСОБА_1 було звільнено відповідно до чинного законодавства та у зв'язку із скороченням штату працівників Державної фіскальної служби.
Просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти:
Наказом начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області № 188-о від 25.09.2015 року ОСОБА_1 призначено на посаду старшого оперуповноваженого відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів оперативного управління Головного управління ДФС в Тернопільській області.
04.05.2016 року відповідно до постанови КМУ від 21 жовтня 2015 року № 840 «Про внесення змін у додаток 1 до постанови КМУ від 5 квітня 2014 року № 85» та наказу ДФС від 02.11.2015 року № 834 «Про затвердження Плану заходів із скорочення штатної чисельності працівників ДФС», наказів Головного управління ДФС у Тернопільській області від 01.02.2016 року № 81 «Про введення в дію організаційної структури та штатного розпису Головного управління ДФС у Тернопільській області» та від 02.02.2016 року № 11-о «Про попередження про наступне вивільнення з роботи працівників податкової міліції», відповідно до Постанови КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого Постановою КМУ УРСР від 29 липня 1991 року № 114, у зв'язку зі скороченням штату, за відсутності можливості подальшого використання на службі, згідно Наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області від 04.05.2016 року № 130-о звільнено з посади та з органів податкової міліції в запас Збройних сил України лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1.
Також встановлено, що ОСОБА_1 з 28 вересня 2015 року працював в ГУ ДФС у Тернопільській області на посаді старшого оперуповноваженого відділу з незаконним обігом підакцизних товарів. Відповідно до штатного розпису на 2015 рік у відділі протидії незаконного обігу підакцизних товарів рахувалось 7 штатних посад, проте відповідно до наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області від 01.02.2016 року № 81 «Про введення в дію організаційної структури та штатного розпису Головного управління ДФС у Тернопільській області» та самої організаційної структури Головного управління ДФС у Тернопільській області затвердженої головою ДФС України 18 січня 2016 року у відділі протидії незаконного обігу підакцизних товарів на 2016 рік передбачено лише 5 штатних посад.
Отже, враховуюче з вище наведеного у відділі протидії незаконного обігу підакцизних товарів скороченню підлягало дві посади.
Відповідно до п. 1, ч.1, ст. 40 КЗпПУ трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Відповідно до частини 1 ст. 42 КЗпПУ визначено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
Відповідно до протоколу засідання атестаційної комісії із розгляду питань проходження служби в податковій міліції Головного управління ДФС у Тернопільській області одноголосно прийнято рішення звільнити з органів податкової міліції в запас ЗС України лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого відділу протидії незаконного обігу підакцизних товарів.
Позивач посилається на те, що в Головному управлінні податкової міліції ДФС в Тернопільській області на час його звільнення були вакантні посади і дані посади йому не були запропоновані.
Однак як встановлено в судовому засіданні станом на час звільнення позивача, а саме на 04.05.2016 року у відділі протидії незаконного обігу підакцизних товарів було передбачено по штатному розпису 5 посад, а саме начальник відділу і три посади старших уповноважених з особливо важливих справ і одна посада старшого уповноваженого, а працювало 6 осіб тобто звільненню підлягала одна особа.
Звільняючи ОСОБА_1 у зв'язку із скороченням штатів відповідачем була застосована перегрупування кадрів, а саме заступник начальника відділу ОСОБА_3 посада якого була скорочена був переведений на посаду старшого оперуповноваженого поскільки він мав більший досвід роботи і вищу кваліфікацію, а ОСОБА_1 який працював на даній посаді був звільнений у зв'язку із скороченням штатів, що не суперечить діючому законодавству про працю.
На час звільнення ОСОБА_1, а саме 04.05.2016 року інших вакантних посад на які міг би він претендувати в Головному управлінні податкової міліції не було, що підтверджується довідкою Головного управління ДФС в Тернопільській області.
Так, із даної довідки вбачається, що станом на 04.05.2016 року в оперативному управлінні Головного управління ДФС у Тернопільській області було 6 вакантних посад з яких три особи перебували в зоні АТО, одна посада начальника відділу, одна посада особи, що перебувала в декретній відпустці і одна посада вакантна.
Однак як вбачається із довідки станом на 04.05.2016 року сім осіб оперативного управління (податкової міліції) ДФС в Тернопільській області перебувають в зоні АТО і відповідно до діючого законодавства за ними зберігається місце роботи.
Отже після повернення працівників із зони АТО крім трьох вакантних посад в відділі протидії незаконному обігу підакцизних товарів в оперативному управлінні ДФС в Тернопільській області необхідно працевлаштувати, ще чотири особи, а є одна вакантна посада.
Таким чином твердження ОСОБА_1 про наявність вакантних посад в судовому засіданні не знайшло свого підтвердження.
Виходячи з вище наведеного суд вважає, що звільнення ОСОБА_1 проведено відповідно до вимог діючого законодавства, а тому в позові слід відмовити.
Керуючись статтями 159-163 КАС України, суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Тернопільській області про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.