про зупинення провадження у справі
16 вересня 2016 року
Справа № 803/1351/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Приватного підприємства «Імпортавто» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області звернулася з позовом до приватного підприємства «Імпортавто» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.
В судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, натомість представником позивача подано суду письмове клопотання від 16 вересня 2016 року про проведення даного судового засідання за її відсутності.
Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, враховуючи неприбуття представника відповідача, подане представником позивача клопотання, судове засідання проведено без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Представником відповідача 16 вересня 2016 року подано суду клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Волинського кружного адміністративного суду у справі № 803/1290/16 за позовом приватного підприємства «Імпортавто» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу. Вказане клопотання мотивоване тим, що ПП «Імпортавто» оскаржено в судовому порядку наказ від 23 серпня 2016 року № 921 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», а наявність законних підстав для проведення перевірки є обов'язковою передумовою для адміністративного арешту активів платника податків.
Клопотання представника відповідача про зупинення провадження підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідно до підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (ПК України), Луцькою ОДПІ було видано наказ № 921 від 23 серпня 2016 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» ПП «Імпортавто» (а.с. 7). У зв'язку з недопуском до перевірки посадовими особами контролюючого органу було складено відповідний акт від 25 серпня 2016 року (а.с. 10).
Як встановлено судом з долученої відповідачем до клопотання ухвали суду про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду 30 серпня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі № 803/1290/16 за позовом Приватного підприємства «Імпортавто» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу. Предметом дослідження в даній адміністративній справі є правомірність наказу Луцької ОДПІ № 921 від 23 серпня 2016 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».
Таким чином, судом встановлено, що ПП «Імпортавто» оскаржено в судовому порядку наказ № 921 від 23 серпня 2016 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», на підставі якого посадовим особами Луцької ОДПІ було організовано заходи для проведення перевірки підприємства. При цьому, відмова від допуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки 25 серпня 2016 року стала підставою для винесення позивачем рішення про застосування адміністративного арешту платника податків та подальше звернення Луцької ОДПІ до суду з даним адміністративним позовом про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України ( КАС України) суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Суд вважає, що неможливо розглянути дану справу до набрання законної сили рішенням у справі Волинського окружного адміністративного суду № 803/1290/16 за позовом Приватного підприємства «Імпортавто» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу № 921 від 23 серпня 2016 року, а тому провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись частиною четвертою статті 122, пунктом 3 частини першої статті 156, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Зупинити провадження в адміністративній справі № 803/1351/16 за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Приватного підприємства «Імпортавто» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна до набрання законної сили судовим рішенням у справі Волинського окружного адміністративного суду № 803/1290/16 за позовом Приватного підприємства «Імпортавто» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу № 921 від 23 серпня 2016 року.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Дмитрук