Постанова від 16.09.2016 по справі 802/1254/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

16 вересня 2016 р. Справа № 802/1254/16-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Альчука Максима Петровича, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області

до: товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрій+"

про: застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрій+", про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Позов мотивовано тим, що відповідачем порушено вимоги законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Зазначене, на думку позивача, свідчить про наявність підстав для застосування заходів у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та складу паливно-мастильних матеріалів, що розташовані за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с Лаврівка, вул. Богдана Хмельницького, 138, шляхом відключення від джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері будівель та опломбування запірних вентилів резервуарів, до повного усунення порушень.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження, оскільки в силу п. 5 ч. 1 ст. 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, застосовується скорочене провадження.

Ухвалою суду від 30.08.2016 року про відкриття скороченого провадження, яку згідно поштового повідомлення відповідач отримав 02.09.2016 року, останньому встановлено строк для подачі заперечень проти позову. В десятиденний термін з дня її одержання відповідач своїм правом заперечити проти позовних вимог не скористався, хоча і заяви про визнання позову через канцелярію суду теж подано не було.

Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд дійшов висновку про задоволення позову, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р. №1052 від 16.12.2015р. №1052 (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Серед основних завдань ДСНС, зокрема є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п.3. Положення №1052).

Разом з тим, згідно із п. 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 18.08.2014 року № 474 (далі - Положення №474), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (скорочена назва -ГУ ДСНС України у Вінницькій області) (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) у Вінницькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

В силу вимог п.п. 64 п. 4 вказаного Положення до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області віднесено здійснення безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

В свою чергу, відповідно до ст. 66 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Так, ч. 6 ст. 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом (ч.7. статті 7 Закону № 877-V ).

В свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 70 Закону № 877-V, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Більш детально порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів передбачає порядок оформлення матеріалів при застосуванні органами держпожнагляду запобіжних заходів, права посадових осіб органів держпожнагляду, обов'язки керівників (власників) об'єктів під час застосування запобіжних заходів, порядок та умови їх застосування, а також здійснення контролю за дотриманням законності в цій сфері діяльності регламентується Інструкцією про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженою наказом МНС України від 21 жовтня 2004 р. N 130 (далі - Інструкція №130).

Так, в розумінні абзацу другого розділу 2 "Основні поняття" Інструкції №130 запобіжні заходи - заходи, направлені на забезпечення пожежної безпеки шляхом зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, опалювальних приладів, дільниць електричної мережі, проведення пожежонебезпечних робіт та дії виданих дозволів на право проведення таких робіт, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, випуску і застосування проектів, проведення будівельно-монтажних робіт.

Разом з тим, зупинення - захід, що застосовується на підставі вмотивованого письмового рішення уповноваженої посадової особи органу держпожнагляду, яка унеможливлює подальшу роботу підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатацію будівель, споруд та інших об'єктів, окремих приміщень, опалювальних приладів, дільниць електричної мережі, випуск та реалізацію пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, проведення пожежонебезпечних робіт та дію виданих дозволів на право проведення таких робіт, виконання проектів будівництва, а також проведення будівельно-монтажних робіт, до повного усунення порушень (абз. 4 розділу 2 "Основні поняття" Інструкції №130 ).

Відповідно до п. 6.2. Інструкції №130, постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Дата приведення постанови в дію визначається посадовою особою органу держпожнагляду, яка її виносила, і не може бути меншою ніж п'ятнадцять днів з дня винесення постанови. При цьому враховується протипожежний стан об'єкта, загроза виникнення пожежі, пожежне завантаження, характеристика об'єкта, характер технологічного процесу тощо.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей (п.12. ч.1. статті 67 КЦЗ України).

Крім того, ч. 2 ст. 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Разом з тим, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення (п.1-2, ч.1 статті 70 Закону № 877-V).

Судом встановлено, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області з 27.07.2016 року по 09.08.2016 року здійснено планову перевірку складу паливно-мастильних матеріалів, що розташовані за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с Лаврівка, вул. Богдана Хмельницького, 138, що експлуатуються ТОВ "Аграрій+".

В ході перевірки виявлені численні порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які задокументовані актом перевірки від 09.08.2016 року № 56, а саме:

Адміністративний корпус

1.Приміщення та коридори корпусу не обладнано системою пожежної сигналізації, сертифікованою в Україні (розділ 5 пункт 1 підпункти 1.2, 1.4, розділ 1 пункт 7 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України 30.12.2014 №1417, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 (далі - ППБУ) (п. 1 Акту).

2.Не проведено вогнезахисну обробку дерев'яних елементів конструкцій горища (розділ 3 пункт 2 підпункти 2.5, 2.6 ППБУ) (п. 2 Акту).

3.Будівлю не забезпечено адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасаді будівель або іншому видному місці та освітлюваним у темний час доби (розділ 3 пункт 2 підпункт 2.22 ППБУ) (п. 4 Акту).

4.Будівлю не обладнано зовнішньою установкою від прямого попадання блискавки та вторинних її проявів (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.21 ППБУ) (п. 5 Акту).

5.На шляхах евакуації корпусу не демонтовано горюче облицювання та не надано протокол випробування по визначенню групи горючості (розділ З пункт 2 підпункти 2.17, 2.23, 2.37 ППБУ) (п. 6 Акту).

6.Приміщення, коридори не доукомплектовано первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, сертифікованими в Україні), згідно норм належності (розділ 5 пункт 3 підпункти 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, розділ 1 пункт 7 ППБУ) (п. 7 Акту).

7.Приміщення та коридори корпусу не забезпечено знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (розділ 2 пункт 8 ППБУ) (п. 8 Акту).

8.Не розроблено журнал обліку вогнегасників (розділ 3 пункт 3.5 додаток 2 Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом МНС України 02.04.2004 №152, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за № 555/9154) (п. 9 Акту).

9.Відповідним наказом не встановлено протипожежний режим (розділ 2 пункти 3,11 ППБУ) (п. 10 Акту).

10.Керівником та відповідальним за пожежну безпеку не пройдено навчання з пожежної безпеки у встановленому порядку Постановою КМУ 26.06.2013 №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях (розділ 2 пункт 16 ППБУ) (п. 12 Акту).

11.Не надано акт проведення прихованих робіт електропроводки, яка прокладена під підвісною стелею в приміщеннях корпусу (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.12 ППБУ) (п. 13 Акту).

12.Не проведено технічне обслуговування вогнегасників (розділ 5 пункт 3 підпункт 3.17 ППБУ) (п. 14 Акту).

13.Вогнегасники не встановлено у легкодоступних та видних місцях, а також у пожежонебезпечних місцях, де найбільш вірогідна поява осередків пожежі. При цьому не забезпечено їх захист від потрапляння прямих сонячних променів та дії опалювальних та нагрівальних приладів (розділ 5 пункт 3 підпункт 3.15 ППБУ) (п. 15 Акту).

14.Не забезпечено навішування вогнегасників на кронштейни, розміщення їх у тумбах або пожежних шафах так, щоб можливо було прочитування маркувальних написів на корпусі (розділ 5 пункт 3 підпункт 3.16 ППБУ) (п. 16 Акту).

15.Розпорядчим документом не визначено спеціальне місце для куріння, яке не забезпечене знаком або написом, та місця, де встановлюють урну або попільницю з негорючих матеріалів (розділ 3 пункт 1 підпункт 1.19 ППБУ) (п. 17 Акту).

16.Не виконано замір опору ізоляції електромережі (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.20 ППБУ) (п. 18 Акту).

17.З'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів і кабелів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.6 ППБУ) (п. 19 Акту).

18.Допускається експлуатація електророзеток, вимикачів, перемикачів та інших подібних апаратів на горючій основі (конструкції) (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.17 ППБУ) (п. 20 Акту).

Виробниче приміщення (ремонтні, складські приміщення)

19.Приміщення та коридори корпусу не обладнано системою пожежної сигналізації (розділ 5 пункт 1 підпункти 1.2, 1.4, розділ 1 пункт 7 ППБУ) (п. 21 Акту).

20.Не проведено вогнезахисну обробку дерев'яних елементів конструкцій горища (розділ 3 пункт 2 підпункти 2.5, 2.6 ППБУ) (п. 22 Акту).

21.Будівлю не обладнано зовнішньою установкою від прямого попадання блискавки та вторинних її проявів (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.21 ГШБУ) (п. 25 Акту).

22.Приміщення не доукомплектовано первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, сертифікованими в Україні), згідно норм належності (розділ 5 пункт 3 підпункти 3.6, 3.7, 3.8, 3.9; розділ 1 пункт 7 ППБУ) (п. 26 Акту).

23.Приміщення та коридори корпусу не забезпечено знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (розділ 2 пункт 8 ППБУ) (п. 27 Акту).

24.Не проведено технічне обслуговування вогнегасників (розділ 5 пункт 3 підпункт 3.17 ППБУ) (п. 28 Акту).

25.Вогнегасники не встановлено у легкодоступних та видних місцях, а також у пожежонебезпечних місцях, де найбільш вірогідна поява осередків пожежі. При цьому необхідно забезпечити їх захист від потрапляння прямих сонячних променів та дії опалювальних та нагрівальних приладів (розділ 5 пункт 3 підпункт 3.15 ППБУ) (п. 29 Акту).

26.Не забезпечено навішування вогнегасників на кронштейни, розміщення їх у тумбах або пожежних шафах так, щоб можливо було прочитування маркувальних написів на корпусі (розділ 5 пункт З підпункт 3.16 ППБУ) (п. 30 Акту).

27.Не виконано замір опору ізоляції електромережі (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.20 ППБУ) (п. 31 Акту).

28.З'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів і кабелів не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.6 ППБУ) (п. 32 Акту).

29.Електричні машини, апарати, обладнання, електропроводи та кабелі не виконано відповідно до ПУЕ та не забезпечено захистом від струмів короткого замикання та інших аварійних режимів (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.2 ППБУ) (п. 34 Акту).

30.В електропроводках відгалужувальні та з'єднувальні коробки не закрито кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.7 ППБУ) (п. 35 Акту).

31.Не забезпечено відстань від електрокабелів до горючих основ (конструкцій, деталей) не менше 0,01 метра, або не відокремлено від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра (розділ 4 пункт 1 підпункти 1.12 ППБУ) (п. 36 Акту).

32.Допускається встановлення на горючі основі електророзеток, вимикачів, перемикачів та інших подібних апаратів (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.17 ППБУ) (п. 37 Акту).

33.Для приміщень не встановлено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки «Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони за «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), у тому числі два зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні (розділ 3 пункт 2 підпункт 2.9 ППБУ) (п. 38 Акту).

34.Допускається проведення вогневих робіт на тимчасових місцях без наряд-допуску на виконання тимчасових вогневих робіт (розділ 7 пункт 1 підпункт 1.1, додаток 1 ППБУ) (п. 40 Акту).

35.Допускається спільне зберігання в одній секції з каучуком або автомобільною гумою, а також ЛЗР та ГР будь-яких інших товарів і матеріалів незалежно від однорідності застосовуваних вогнегасних речовин (розділ 6 пункт 9.1 підпункт 4 ППБУ) (п. 41 Акту).

36.Допускається стоянка та ремонт вантажно-розвантажувальних і транспортних засобів (розділ 6 пункт 9.1 підпункт 13 ППБУ) (п. 42 Акту).

Склад паливно-мастильних матеріалів

37.Не забезпечено вимірювання рівня нафтопродуктів у резервуарах спеціально призначеним для цієї мети стандартним вимірювальним приладом (пристроєм) (розділ 6 пункт 10 підпункт 10.6 ППБУ) (п. 43 Акту).

38.Не проведено ревізію зовнішніх установок від прямого попадання блискавки і вторинних її проявів (розділ 4 пункт 1 підпункт 1.21 ППБУ) (п. 44 Акту).

39.Обвалування (стінки), їх перехідні містки, сходи, огорожі не приведено в працездатний стан (розділ 5 пункт 3 підпункт 1 «Правила пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів», затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України 24.12.2008 №658, зареєстрованого Міністерством юстиції України 16.03.2009 за №235/16251 (далі-НАПБ В.01.058-2008/112)) (п. 45 Акту).

40.Майданчики всередині обвалувань не вирівняно, не утрамбовано та не посипано піском (розділ 5 пункт 3 підпункт 1 НАПБ В.01.058-2008/112) (п. 46 Акту).

41.Наземні резервуари для нафтопродуктів не пофарбовано білою (сріблястою) фарбою для запобігання впливу сонячного проміння (розділ 5 пункт 3 підпункт 2 НАПБ В.01.058-2008/112) (п. 47 Акту).

42.Кожний резервуар не забезпечено технологічною картою, в якій не вказано номер резервуара, його конструктивний тип, максимальний рівень наливання (наливу), мінімальний залишок, швидкість наповнення (спорожнення) (розділ 5 пункт 3 підпункт 2 НАПБ В.01.058-2008/112) (п. 48 Акту).

43.Не встановлено постійний контроль за герметичністю резервуарів та їх обладнанням. Виявлені несправності не усуваються (розділ 5 пункт З підпункт 5 НАПБ В.01.058-2008/112) (п. 49 Акту).

44.Випадково пролиті нафтопродукти не прибираються, а місця розлиття не посилаються піском, який після просочення нафтопродуктом не збирається та не вивозиться в спеціально відведене місце (розділ 5 пункт 3 підпункт 8 НАПБ В.01.058-2008/112) (п. 51 Акту).

45.Територію не забезпечено зовнішнім протипожежним водопостачанням відповідно до ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі» (розділ 5 пункт 2 підпункт 2.1 ППБУ) (п. 52 Акту).

46.На дихальних трубках резервуарів для зберігання ЛЗР, на трубопроводах газової обв'язки резервуарів і на трубопроводах для зливу ЛЗР із транспорту не встановлено вогнезатримуючі пристрої (розділ 6 пункт 9.2 підпункт 4 ППБУ) (п. 53 Акту).

47.Склад резервуарного парку не забезпечено запасом вогнегасних речовин, а також засобами їх подавання в кількості, необхідній для гасіння пожежі в найбільшому резервуарі (розділ 6 пункт 9.2 підпункт 11 ППБУ) (п. 54 Акту).

48.Допускається експлуатація резервуарів, що мають перекоси, тріщини, підтікання, а також несправні контрольні прилади, стаціонарні протипожежні пристрої, продуктопроводи, для яких минули строки зачищення і випробовування на міцність (розділ 6 пункт 9.2 підпункт 25 ППБУ) (п. 55 Акту).

49.Допускається розливання нафтопродуктів, зберігання пакувального матеріалу і порожньої тари безпосередньо у сховищах та на обвалованих майданчиках (розділ 6 пункт 9.2 підпункт 25 ППБУ) (п. 56 Акту).

Територія

50.Пожежні щити не доукомплектовано протипожежним інвентарем, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - З шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт (розділ 5 пункт З підпункт 3.11 ППБУ) (п. 58 Акту).

51.Пожежні щити не пофарбовано у відповідний колір згідно з ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (розділ 5 пункт 3 підпункт 3.11 ППБУ) (п. 59 Акту).

52.На пожежних щитах (стендах) не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (розділ 5 пункт 3 підпункт 3.12 ППБУ) (п. 60 Акту).

53.Немеханізований пожежний ручний інструмент, розміщений на об'єкті у складі комплектації пожежного щита, не забезпечено періодичному обслуговуванню, яке включає такі операції: очищення від пилу, бруду та слідів корозії; відновлення фарбування з урахуванням вимог стандартів; випрямлення ломів та суцільнометалевих гаків для виключення залишкових деформацій після використання; відновлення потрібних кутів загострювання інструмента з дотриманням вимог стандартів (розділ 5 пункт 3 підпункт 3.14 ППБУ) (п. 61 Акту).

Забезпечення техногенної безпеки

54.Не розроблено та не узгоджено повідомлення про результати ідентифікації потенційно небезпечного об'єкту (п. 3.1.1 «Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.0902007 року за №1006/14273 (далі - ПТБ)); п. 10 Методики ідентифікації ПНО, затвердженої наказом МНС України 23.02.2006 №98, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2006 №286/12160) (п. 63 Акту).

55.Не розроблено та один екземпляр Повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки не надано до ГУ ДСНС України у Вінницькій області (ст. 9 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», п. 18 Постанови КМУ «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» 11.07.2002 №956) (п. 64 Акту).

56.Не проведено підготовку працівників та практичне відпрацювання діям у надзвичайних ситуаціях. Не видано необхідні накази та не підготовлено документи (ст. 20, 39, 40 Кодексу ЦЗУ; Постанова КМУ 26.06.2013 №444 «Про здійснення навчання населення діям по надзвичайним ситуаціям») (п. 65 Акту).

57.Не розроблено та не вивішено на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії) (пункт 4.5.5 ПТБ) (п. 66 Акту).

58.Не проведено функціональне навчання посадових осіб у сфері цивільного захисту відповідно до встановлених вимог (ст. 91 Кодексу ЦЗУ; Постанова КМУ «Порядок проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту» 23.10.2013 №819) (п. 68 Акту).

59.Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами радіаційного та хімічного захисту відповідно до номенклатури і норм забезпечення та у відповідності до небезпек об'єкта (ст. 20, 35 Кодексу ЦЗУ; пункт 4.3.1, 4.3.3 ПТБ; Постанова КМУ «Порядок забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, доземитричного і хімічного контролю» 19.08.2002 №1200) (п. 69 Акту).

60.Не розроблено та не затверджено встановленим порядком План захисту працівників від надзвичайних ситуацій (пункт 3.1 ПТБ) (п. 71 Акту).

Акт перевірки 09 серпня 2016 року вручено директору ТОВ «Аграрій+» Тітієвській О.О., про що свідчить власноручний підпис. Зауважень або заперечень щодо Акту перевірки до Головного управління не надходило (а.с. 15-24).

Як зазначалось вище, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

За таких обставин та враховуючи те, що під час проведення перевірки ТОВ "Аграрій+" виявлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрій+" (23210, Вінницька область, Вінницький район, смт. Стрижавка, вул. Присадибна, 7, код ЄДРПОУ 32624086) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та складу паливно-мастильних матеріалів, що розташовані за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Лаврівка, вул. Богдана Хмельницького, 138, шляхом відключення від джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері будівель та опломбування запірних вентилів резервуарів, до повного усунення порушень у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили в порядку визначеному ст. 254 КАС України.

Суддя Альчук Максим Петрович