Справа № 686/17229/16-а
іменем України
15 вересня 2016 року
Хмельницький міськрайонний суд
в складі:головуючого судді - Салоїд Н.М.,
при секретареві - Лоб І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницький справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до
Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
про визнання дій протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
У вересні місяці 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, в якому просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому неправомірними щодо відмови у проведенні перерахунку розміру її пенсії з 01.12.2015 року з врахуванням довідки Державної фінансової служби у Хмельницькій області за № 93 від 08.08.2016 року, в обґрунтування якого вказала, що одержує пенсію, призначену її Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 89 % заробітної плати державного службовця.
У серпні місяці 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку із підвищенням посадового окладу за посадою заступник начальника управління-начальника відділу. Однак, їй було відмовлено із посиланням на те, що відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01.06.2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає таку відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови у перерахунку пенсії необгрунтованою, незаконною та неправомірною, у зв'язку з чим звернулась до суду та просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною та просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2015 року в розмірі 89 відсотків відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області за № 93 від 08.08.2016 року.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просить їх задовольнити. Посилається на те, що Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на дату призначення пенсії) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 58 Конституції України, передбачено, що Закон зворотної дії не має.
Представник управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому в судове засідання не з»явився, повідомлений про час і місце судового розгляду у передбаченому порядку, подав заяву у якій позовні вимоги викладені у позові підтримав повністю та просить справу розглядати за відсутності повноважного представника.
Суд, перевіривши доводи позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, приходить до висновку, що позовні вимоги щодо перерахунку пенсії позивача задоволенню не підлягають.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому та отримує пенсію з 21.07.2011 року призначену за нормами Закону України «Про державну службу» в розмірі 89% від заробітку на час призначення пенсії.
Згідно довідки Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області за № 93 від 08.08.2016 року позивач працювала в Державній фінансовій інспекції у Хмельницькій області на посаді начальника відділу інспектування у соціальній сфері, з якої призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу».
У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу за її посадою з 01 грудня 2015 року збільшився, про що свідчить означена довідка позивачка 12 серпня 2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте листом від 18 серпня 2016 року отримала відмову у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому з 01.06.2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає таку відмову необґрунтованою та незаконною просила визнати її протиправною та здійснити перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
У відповідності до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015, був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а 5 змінений.
При цьому, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям, і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивача до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії (12.08.2016 року), Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту прийнято не було.
Оскільки чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 №76-VIIІ) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав у відповідача для перерахунку пенсії позивачу не має.
При цьому, суд зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 21.07.2011 року у розмірі 89% від заробітної плати.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії законодавцем не визначено іншого, ніж існувало на час призначення позивачу пенсії, порядку та підстав для її перерахунку, але скасовано механізм його реалізації.
До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
За наведених обставин суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 22 Конституції України, ст. 37, 37-1,90 Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов»язання управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2015 року в розмірі 89 відсотків відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ відповідно до довідки Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області від 08.08.2016 року за № 93 відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: