ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без руху
16 вересня 2016 року № 813/3034/16
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич А.З., перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Інтергал» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача:
- №0001694205 від 25.07.2016 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем «податок на прибуток приватних підприємств» у сумі 5583550,00 грн., в тому числі: за основним платежем - 3332844,00 грн. (основний платіж);
- №0001704205 від 25.07.2016 року про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) за платежем «податок на додану вартість» у сумі 6203944,00 грн.
Одночасно з позовною заявою подав клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання цього позову. Клопотання обґрунтовує тим, що внаслідок скрутного матеріального становища позивач не має можливості сплатити судовий збір. Зазначає, що на даний час підприємство господарської діяльності фактично не здійснює, починаючи з січня 2016 року значно скоротився штат товариства. До того ж, у підприємства наявна значна кредиторська заборгованість перед контрагентами. Станом на момент звернення до суду з даним адміністративним позовом, поступлення від господарської діяльності позивача не покривають у повному обсязі операційних витрат, з огляду на що сплата судового збору за подання цього позову для ТОВ «Торгова компанія «Інтергал» є надзвичайно важким фінансовим тягарем й може бути проведена лише після накопичення коштів на поточному рахунку товариства. У зв'язку із наведеним, просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у даній справі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору.
За змістом ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підп. 1 п. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати. Згідно зі ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 року №928-VIII у 2016 році місячний розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2016 року встановлено в розмірі 1378,00 грн.
А тому, враховуючи, що ціна позову становить 11787494,00 грн., позивач за подання даної позовної заяви повинен сплатити судовий збір у розмірі 176812,41 грн. (11787494,00 *1,5%).
Щодо клопотання представника позивача про відстрочення сплати судового збору за подання цього позову, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Наведене положення кореспондується з приписами ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом дій, зазначених у ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 8 Закону України «Про судовий збір», є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Разом з тим, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Проте, таких доказів, на думку суду, позивачем до клопотання не додано. Відсутні, у тому числі й докази, які б свідчили про те, що після відстрочення сплати судового збору відпадуть обставини, які позбавляють особу можливості сплатити судовий збір одночасно з поданням позовної заяви та позивач зможе сплатити судовий збір.
Суд також звертає увагу позивача, що сплата судового збору є його обов'язком, а тому зловживання правом на відстрочення від його сплати є неприпустимим. Крім того, обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду.
У свою чергу, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду позов. Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у задоволенні клопотання представника позивача про відстрочення сплати судового збору за подання цього позову слід відмовити.
Окрім того, згідно з ч. 5 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Дана позовна заява підписана представником позивача ОСОБА_1 (згідно довіреності №10/08-2 від 10.08.2016 року представнику надано таке право), проте в позовній заяві не зазначено його поштової адреси, а також номера засобу зв'язку та адреси електронної пошти, якщо такі є, що свідчить про неналежне виконання наведених вище вимог процесуального закону при зверненні до суду.
Відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин, враховуючи виявленні недоліки, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу встановити строк для їх усунення.
Керуючись ст.ст. 106, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
у задоволенні клопотання представника позивача про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Інтергал» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків шляхом подання в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2) в строк до 26 вересня 2016 року включно:
- оригіналу документа про сплату судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру;
- позовної заяви та її копії для відповідача із зазначенням імені представника, його поштової адреси, номера його засобу зв'язку та адреси електронної пошти, якщо такі є.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.