12.2
Іменем України
15 вересня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/912/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Національної поліції в Луганській області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, -
08 серпня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (далі - Відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Національної поліції в Луганській області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що з 05.08.2004 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ та наказом від 06.11.2015 № 399 о/с був звільнений у запас Збройних сил України. Зазначив, що з в період з 12.06.2014 по 29.08.2014 та з 06.09.2014 по теперішній час дійсно фактично безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області.
З інформації, викладеної у листі - відповіді від 01.08.2016 № 4720/111/43-2016 ліквідаційної комісії Старобільського РВ ГУМВС України у Луганської області встановив, що за період з червня по грудень 2014 року не нараховувалась та не перераховувалась винагорода за участь в АТО. У відповідності з наданим розрахунком просив стягнути на свою користь з Відповідача винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, а саме: за червень 2014 року - 1922,58 грн, за липень 2014 року - 00,00 грн, за серпень 2014 року - 2479,40 грн, за вересень 2014 року - 3402,00 грн; за жовтень 2014 року - 3772,44 грн; за листопад 2014 року - 3862,56 грн; за грудень 2014 року - 4929,08 грн; загальна сума складає - 20368,06 грн.
Позивач в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 37).
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, про що подав заперечення (а.с. 33-34), просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування зазначив, що наказами АТЦ при СБУ від 13.12.2014 № 98 та 07.06.2015 № 158 Позивач був включений до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 30.08.2014 по 05.09.2014, з 12.06.2014 по 29.08.2014 та з 06.09.2014 відповідно. Однак оскільки наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 виданий вже по закінченню бюджетного періоду, тому Відповідач був позбавлений можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 31), в запереченнях серед іншого просив провести розгляд справи без участі представника Старобільського районного відділу ГУМВС України у Луганській області (а.с. 34).
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 30).
Ухвалою суду від 15 вересня 2016 року вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Згідно з пунктом 15 частини першої статті 3 КАС України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини другої статті 17 КАС України).
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), 05.08.2004 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці (а.с. 43).
Відповідно до інформації, зазначеній в довідках від 24.06.2015 № ВДЗ/6132/А та від 11.08.2016 № 2266/111/19-2016, ОСОБА_1 наказами АТЦ при СБУ від 13.12.2014 № 98 та від 07.06.2015 № 158, з 12.06.2014 був включений до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення. Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 № 321 з 07.11.2015 Позивач був виключений зі складу сил та засобів, які залучалися та брали безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення (а.с. 35).
Наказом начальника Головного управління МВС України у Луганській області від 06.11.2015 № 399 о/с Позивача звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом 64 «з» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади(установи, організації) (а.с. 8).
Зазначена інформація кореспондується з інформацією, зазначеною у довідці про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 24.06.2015 № ВДЗ/6132/А (а.с. 9).
Згідно зі статтею 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108), заробітна плата виплачується працівникові власником або уповноваженим органом, та виплата заробітної плати проводиться за місцем роботи (статті 24 цього Закону). Крім того, відповідно до пункту 27 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» судам необхідно враховувати, що згідно зі статтею 21 Кодексу законів про працю України належним відповідачем у справі за позовом про оплату праці є та юридична особа (підприємство, установа, організація), з якою позивачем укладено трудовий договір.
Оскільки Позивач безпосередньо перебував у трудових відносинах та отримував заробітну плату в Старобільському районному відділі ГУМВС України у Луганській області, врахуванням вищевикладеного належним відповідачем у справі є Старобільський районний відділ ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону № 108 форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
У відповідності до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Відповідно до статті 1 Закону України від 20.03.2003 № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом» антитерористична операція (далі - АТО) - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.
Так, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» військовослужбовцям у 2014 році виплачувалась винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях.
Вказана постанова регулює розмір та порядок перерозподілу видатків державного бюджету для виплати винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях.
Відповідно до пункту 2 вказаної постанови (діючої на момент виникнення спірних правовідносин) за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Відповідно до пункту 3 наказу МВС України від 31.12.2007 № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 № 499, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.
З матеріалів справи вбачається, що Позивачу за період з червня 2014 року по грудень 2014 року включно не нараховувалась та не перераховувалась винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції.
З викладеної норми пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 та інформації, зазначеної в довідці Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 02.08.2016 № 4735/111/43-2016 (а.с. 10), судом встановлено, що Позивачеві не нарахована та не виплачена винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, у розрахунку на місяць.
Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ встановлений наказом МВС України від 31.12.2007 № 499, яким затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція).
Згідно інформації, зазначеній в довідці від 02.08.2016 № 4735/111/43-2016, яка видана Старобільським районним відділом ГУМВС України у Луганській області, грошове забезпечення Позивача у червні 2014 року становило - 3204,36 грн, у липні 2014 року - 3456,56 грн, у серпні 2014 року - 3341,81 грн, у вересні 2014 року - 4252,79 грн, у жовтні 2014 року - 4176,79 грн, у листопаді 2014 року - 4456,81 грн, у грудні 2014 року - 4929,08 грн (а.с. 10).
Враховуючи, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 Позивача залучено до безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Луганської області з 12.06.2014, а тому винагорода Позивачу за участь в Антитерористичної операції повинна була сплачуватись саме з вказаного періоду.
Згідно інформації, зазначеній у довідці Старобільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області від 01.08.2016 № 4721/111/43-2016 Позивач в період з 20.10.2014 по 22.10.2014 перебував у черговій відпустці, з 30.06.2016 по 06.08.2016 та з 11.11.2014 по 14.11.2014 знаходився на лікарняному (а.с. 12).
Позивачем виконаний розрахунок позовних вимог з урахуванням розміру грошового забезпечення та тривалості його участі в АТО (а.с. 6-7).
Відповідач фактично не спростовує розмір винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, але посилається на відсутність можливості її сплатити. Зазначене є предметом спору у справі.
Таким чином, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО, яка підлягає стягненню на користь Позивача за 2014 рік повинен становити за червень 2014 року (з 12.06.2014) - 1922,58 грн (3204,36 грн (сума грошового забезпечення за червень 2014 року) : 30 діб = 106,81 грн (за одну добу) х 18 діб); за липень 2014 року - 0,00 грн (перебував 31 добу на лікарняному); за серпень 2014 року - 2479,40 грн (3341,81 грн (сума грошового забезпечення за серпень 2014 року) : 31 добу = 107,80 грн х 23 доби (6 діб перебував на лікарняному з 17.07.2014 по 06.08.2014); за вересень 2014 року (з 06.09.2014) - 3402,00 грн (4252,79 грн (сума грошового забезпечення за вересень 2014 року) : 30 діб = 141,75 грн (за одну добу) х 24 доби); за жовтень 2014 року - 3772,44 грн (4176,79 грн (сума грошового забезпечення за жовтень 2014 року) : 31 добу = 134,73 грн х 28 доби (3 доби перебував у відпустці з 20.10.2014 по 22.10.2014); за листопад 2014 року - 3862,56 грн (4176,79 грн (сума грошового забезпечення за листопад 2014 року) : 30 діб = 148,56 грн (за одну добу) х 26 діб) (4 доби перебував на лікарняному з 11.11.2014 по 14.11.2014); за грудень 2014 року - 4929,08 грн, всього за 2014 рік - 20368,06 грн.
З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованою суму винагороди в розмірі 20368,06 грн.
В своїх заперечення Відповідач зазначає, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 був виданий по закінченню бюджетного періоду, а тому Відповідач по справі був позбавлений можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період. Для виплати винагороди були виділені кошти з резервного фонду із зазначенням сум, які виділяються для проведення виплат, тобто кошти були надані за окремою бюджетною програмою.
Суд не приймає посилання представника відповідача на відсутність у ліквідаційної комісії видатків на виплату Позивачеві винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, оскільки Європейський Суд з прав людини у справі «Кечко проти України» зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до статті 32 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, юрисдикція Європейського Суду з прав людини поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї.
Відповідно до пункту 1 Закону України від 17.07.1997 № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» Україна повністю визнає на своїй території юрисдикцію Європейського Суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції. Відповідно до статті 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до пункту 2 наказу від 23.07.2014 № 719 «Про виплату винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України».
Винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників), начальників органів внутрішніх справ.
Згідно до вимог статті 2 Закону № 108 в структуру заробітної плати входять: основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
На підставі викладеного, сума винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», входить до структури заробітної плати.
З урахуванням наведеного суд вважає позовні вимоги про стягнення з Відповідача винагороди за безпосередню участь в Антитерористичної операції в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення обґрунтованими, однак, у зв'язку з тим, що позивач залучений до участі в АТО з 12.06.2014, а в період з 20.10.2014 по 22.10.2014 перебував у черговій відпустці, з 30.06.2016 по 06.08.2016 та з 11.11.2014 по 14.11.2014 перебував на лікарняному, суд вважає за необхідне стягнути з Відповідача на користь Позивача винагороду за безпосередню участі в антитерористичній операції за період з 12.06.2014 по 31.12.2014 у розмірі 20368,06 грн , а тому вимоги підлягають повному задоволенню.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється у зв'язку з їх відсутністю.
Керуючись статтями 2, 8, 10, 11, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Національної поліції в Луганській області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції задовольнити повністю.
Стягнути зі Старобільського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (код ЄДРПОУ 08670935, місцезнаходження: 92700, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Фрунзе, буд. 20) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 92762, АДРЕСА_1) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період червень 2014 року та серпень - грудень 2014 року включно у загальному розмірі 20368 (двадцять тисяч триста шістдесят вісім) гривень 06 копійок, в тому числі - за червень 2014 року - 1922 (одна тисяча дев'ятсот двадцять дві) гривні 58 копійок, за серпень 2014 року - 2479 (дві тисячі чотириста сімдесят дев'ять) гривень 40 копійок, за вересень 2014 року - 3402 (три тисячі чотириста дві) гривні, за жовтень 2014 року - 3772 (три тисячі сімсот сімдесят дві) гривні 44 копійок, за листопад 2014 року - 3862 (три тисячі вісімсот шістдесят дві) гривень 56 копійок, за грудень 2014 року - 4929 (чотири тисячі дев'ятсот двадцять дев'ять) гривень 08 копійок; з відрахуванням податків та обов'язкових платежів до бюджетів всіх рівнів.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя С.М. Чиркін