Справа №2-а-60-09/2004
10 вересня 2009 року
Богодухівський районний суд Харківської області в складі головуючого судді Сащенко І.С., при секретарі Макушинській О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації, Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахунку та виплати державної соціальної допомоги, -
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації, Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахунку та виплати державної соціальної допомоги, мотивуючи тим, що вона є матір"ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження.
На даний час вона, знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримує допомогу по догляду за дитиною, яка нараховується не відповідно до діючого законодавства. У березня 2009 року вона звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації з заявою про перерахунок допомоги та надання довідки про розмір виплаченої допомоги, але отримала відмову. Позивачка вважає, що такі дії порушують діюче законодавство та її законні права на отримання вище вказаної соціальної допомоги в повному об"ємі.
Позивачка в судове засідання не з"явилася, але надала суду заяву про слухання справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації в судове засідання не з"явився, надав заперечення, просить слухати справу в його відсутність, проти позову заперечував, просив в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх доводів зазначив, що ст. 56 Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народження та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, (встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців , але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року положення п. 30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано неконституційним, але кошти на виплати зазначеної допомоги та механізм її виплати не передбачені. Відповідно до п. 8 ст. 23 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України від 27 грудня 2008 року " Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року " Питання призначення і виплати допомоги сім"ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між : з 1 січня 2008 року - 50 % , з 1 січня 2009 року - 75 %, з 1 січня 2010 року - 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень. Тому, механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008 році визначений.
Представник Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації в судове засідання не з"явився, надав заперечення, просить слухати справу в його відсутність, просив в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї відмови зазначив, що абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році допомога при народження дитини складає 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народження дитини в сумі 3400 грн. Решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України , допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, (встановленого для працездатних осіб , та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців , але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заявлені вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного:
Як було встановлено судом, позивачка має неповнолітнього сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження.
За 2007 рік позиваці була виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 61грн.762 коп. За 2008 рік їй була виплачена допомога по догляду за дитиною в сумі 1729 грн. 20 коп.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" позивачка має право на отримання щомісячної виплати допомоги на дитину з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп : дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн.00 коп., з 1 квітня - 463 грн. З 1 жовтня - 470 грн., встановлено ч.2 ст.61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Із заперечень відповідача встановлено, що відповідач не здійснював зазначених виплат, посилаючись на відсутність у нього коштів та на невизначеність розрахункової величини для розрахунку допомоги матерям по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав:
Відповідно до ч. І ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та щомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але НЕ менше 130 гривень. Згідно зі ст.4 цього Закону, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до п.14 ст.71 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" було зупинено.
Відповідно до ч.2 статті 56 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" у 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України ( конституційності) положень статей 29, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 23.29 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 , статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" ( справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09.07. 2007 року абзац третій частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для застрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку встановленому Кабінетом Мініметрів України було визнано такими, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним).
Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв"язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного "Суду України є обов"язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Виходячи з приписів ч.2 ст. 152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України відповідач повинен був нараховувати та сплачувати позивачу місячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ч. І ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" з 09.07.2007 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пункту 14 ст.71 та абзацу 3 ч.2 ст.56 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", ця норма втратила чинність і не підлягала застосуванню.
Отже відповідач Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації з 09.07.2007 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ч. І ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" з урахуванням положень ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", нараховувати та здійснювати виплату позивачу відповідної допомоги.
Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Посилання представника відповідача на відсутність коштів та механізму здійснення вказаних виплат не може бути взято до уваги судом з огляду на наступне:
Конституцією України статтею 46 передбачено, що пенсії та інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Преамбулою Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" № 2811 -XII від 21.11.1992 року передбачено, що цей Закон відповідно до Конституції України встановлює гарантований державною рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім "ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Суд зазначає, що Закон України "Про державну допомогу; сім"ям з дітьми" № 2811 -XII від 2 1.1 1.1992 року не ставить виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в залежність від наявності чи відсутності механізму його виплати.
Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення виплат щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку із урахуванням прожиткового мінімуму, а також відсутність коштів на ці виплати, не можуть бути підставою для їх нездійснення або відмови в задоволенні позову.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги частково, суд виходить з того, що вимоги про стягнення з відповідача сум недосплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у визначеній позивачкою грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були їй нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування зазначених виплат замість органу, якому надані такі повноваження.
Оскільки відповідно до ст.5 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" всі види державної допомоги сім"ям з дітьми, окрім допомоги у зв"язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків ( усиновителів, опікуна, піклувальника), тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації здійснити нарахування та виплату зазначеної допомоги.
Щодо строку звернення до адміністративного суду необхідно зазначити наступне.
Порушення прав позивачки, за захистом яких вона звернулася до суду, тривало з 06.10.2007 року по 31.12.2007 року і припинилось лише 01.01.2008 року , після внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми".
Таким чином, суд не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку.
Виходячи з вище викладеного, заявлений позов підлягає частковому задоволенню. Є підстави для визнання неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації та спонукання його до здійснення нарахування та виплати позивачці за період з 06.10.2007 року по 31.12.2007 року щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розмірів, встановлених ч. І ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" в редакції станом на 09.07.2007 року, з урахування сум, що були отримані позивачкою відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік".
Керуючись ст.ст.9, 11, 99-100, 128, 159 - 163 КАС України, ст.ст.8, 19, 22 Конституції України, ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 р. Віл 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян", суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації, Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації.
Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Богодухівської районної державної адміністрації здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 за період з 06.10.2007 року по 31.12.2007 року щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розмірів, встановлених ч. І ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" в редакції закону, яка діяла станом на 09.07.2007 року.
В іншій частині в задоволення позову відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Богодухова на користь ОСОБА_1 3,40 грн. 00 коп. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Богодухівський районний суд Харківської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 15 вересня 2009 року
Суддя