Справа № 2-а-122/09
02 вересня 2009 року м. Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львiвської області в складі головуючого судді Бонецького Л.Й., при секретарі Шайда Н.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області про перерахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
Позивач - ОСОБА_1 звенрулась в суд з адміністративним позовом до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації Львівської області про перерахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У позовній заяві посилається на те, що має дитину ОСОБА_2, 11.07.2005року народження, на яку до досягнення трьохрічного віку у відповідності із Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” їй належить допомога у розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років.
Проте Законом України „Про державний бюджет України на 2007 рік” був встановлений менший розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і відповідач, у якого перебуває на обліку, нараховував і виплачував їй згадану допомогу за правилами, визначеними саме цим Законом.
Просила зобовязати відповідача стягнути в її корсить нараховану суму державної допоомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, 11.07.2005року народження до досягнення трирічного віку, з липня 2007 по липень 2008року.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, від неї в матеріалах справи знаходиться заява у якій просить розглядати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але до суду поступила заява в.о. начальника Управління праці і соціального захисту населення Старосамбірської РДА ОСОБА_3 із проханням вирішити спір у відсутності представника управління з врахуванням долучених до справи заперечень проти позову, які полягають у тому, що у спірний період позивачу виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в порядку, передбаченому Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із врахуванням змін, встановлених Законами України „Про державний бюджет України на 2007 рік” та „Про державний бюджет України на 2008 рік”. Оскільки така допомога виплачується за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету, а після визнання деяких положень Закону „Про державний бюджет на 2007 рік” неконституційними, зміни до бюджету не вносилися, додаткові кошти на забезпечення виплат допомоги по догляду за дітьми не поступали, то управління праці і соціального захисту населення Старосамбірської РДА, враховуючи положення ст.7,23 Бюджетного кодексу України, якими передбачено тільки цільове використання коштів та здійснення платежів із бюджету і тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, не має можливості задовольнити позовні вимоги. ОСОБА_1 того, позивач пропустила річний строк для звернення до суду за захистом своїх прав, що є підставою для відмови в адміністративному позові.
Вислухавши позивача, дослідивши докази суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Згідно долученого до справи свідоцтва про народження (а.с.5) позивач має дитину ОСОБА_2, 11.07.2005року народження, який перебуває на її утриманні.
Згідно ст.5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків, а ст.15 цього Закону така допомога визначена у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Аналогічну по суті вимогу щодо права та розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку містять ст.42,43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Стаття 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" був затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 01 січня - 434 гривні, з 01 квітня - 463 гривні, з 01 жовтня - 470 гривень.
Проте ст.56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом з розозрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабміном України.
ОСОБА_2 цього п.7 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" зупинив на 2007 рік дію статтей 41,43 За-кону України "Про загальнообов'зкове державне соціальне стра-хування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витра-тами, зумовленими народженням та похованням”, ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Однак Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56,71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік”.
У відповідності з ч.2 ст.150 Конституції України рішення Конституційного Суду України щодо питань відповідності Конституції України законів та інших правових актів Верховної Ради України є обов'язковими на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Згідно ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Отже позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, тобто на підставі ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та ст.62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік".
Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не може прийняти до уваги посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення допомоги по догляду за дітьми з огляду на те, що у відповідності з рішенням Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" реалізація особою права, що пов"язане з отриманням бюджетних ко-штів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Не заслуговує на увагу твердження відповідача про те, що управління праці і соціального захисту населення Старосамбірської РДА не може бути відповідачем по цій справі, оскільки у відповідності зі ст.5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" функції з призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюють органи праці та соціального захисту населення за місцем проживання батьків, а позивач знаходиться на обліку у відповідача (за місцем проживання) та тут отримує допомогу по догляду за дітьми до досянення ними трирічного віку, отже вірно визначила відповідачем управління праці та соціального захисту населення Старосамбірської РДА.
Оскільки позивач зайнята вихованням і утриманням малолітньої дитини, то суд приймає на віру її твердження про те, що довідалася про порушення своїх прав тільки у вересні 2008 року із повідомлення у газеті „Експрес” про занижені виплати допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, отже її звернення до суду із цим позовом вкладається у встановлений ч.2 ст.99 КАС України річний строк.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивачки слід стягнути витрати по сплаті нею судового збору в розмірі 3.40 гривні.
Керуючись ст.ст.6-10,17,94,99,104,158-160,162 КАС України, За коном України „Про державний бюджет України на 2007рік”, ст.ст. 1,3,5,15 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007, ст.150,ч.2 ст.152 Конституції України, суд,
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці і соціального захисту населення Старосамбірської районної державної адміністрації щодо нарахування допомоги ОСОБА_1 подогляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня до 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Старосамбірської РДА здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, 11.07.2005року народження, до досягнення ним трирічного віку, допомоги за період з 09 липня до 31 грудня 2007 року у відповідності до ст.15 Закону Укра-їни „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та провести відповідні виплати в десятиденний строк з часу набрання постановою законної сили.
Стягнути судові витрати з Державного бюджету України в сумі 03(три гривні) 40 копійок в користь ОСОБА_1, жительки: інд.82063, с.Лопушанка Старосамбірського району Львівської області.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністрати-вного суду Львівської області через Старосамбірський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з часу її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя - підпис -
Копія вірна:
Суддя Л.Й.Бонецький