Справа № 500/4960/16-а
Провадження № 2-а/500/141/16
Іменем України
15 вересня 2016 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Присакар О.Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області про визнання дій протиправними та передачі квартири в порядки приватизації,-
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду із адміністративним позовом до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області про визнання дій виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області по відмові ОСОБА_1, ОСОБА_2 в приватизації квартири АДРЕСА_1 протиправними та зобов'язання виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області прийняти рішення про передачу ОСОБА_1, ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_1 в порядку приватизації.
Відповідно до частини 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно зі статтями 1, 3, 15 Цивільного процесуального кодексу України завданням цивільного судочинства є захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, що виникають, зокрема, з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Статтею 9 Житлового кодексу України визначено, що до житлових прав громадян відноситься право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Отже, поняття «житлові відносини» охоплює і право на приватизацію квартир державного житлового фонду.
У свою чергу, частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) визначає, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
З огляду на положення статей 3, 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цього суб'єкта, відповідно прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.
Таким чином, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один із його учасників - суб'єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Натомість визначальні ознаки приватноправових відносин - юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Згідно із частинами першою та четвертою статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Згідно із пунктом 10 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Вбачається, що спірні правовідносини виникли у в зв'язку з відмовою позивачам в передачі у власність (приватизації) квартири АДРЕСА_1.
Таким чином, дана справа стосується невизнаного права, що виникає із житлових відносин, у зв'язку з чим підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 01.06.2016 року (справа № 2-а-1, головуючий Сорока М.О., реєстраційний № 58160198) та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.02.2016 року (справа № 804/3622/15, головуючий Розваляєва Т.С., реєстраційний № 55835853).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.108 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, вважаю, що у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області про визнання дій виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області по відмові ОСОБА_1, ОСОБА_2 в приватизації квартири АДРЕСА_1 протиправними та зобов'язання виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області прийняти рішення про передачу ОСОБА_1, ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_1 в порядку приватизації необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 4, 17, 108, КАС України, суддя, -
У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області про визнання дій виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області по відмові ОСОБА_1, ОСОБА_2 в приватизації квартири АДРЕСА_1 протиправними та зобов'язання виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради Одеської області прийняти рішення про передачу ОСОБА_1, ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_1 в порядку приватизації - відмовити.
Роз'яснити позивачам, що даний позов необхідно подавати в порядку цивільного судочинства.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга яка подається до Одеського апеляційного адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_3