12 вересня 2016 року м. Київ
Суддя Верховного Суду України Коротких О.А., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2016 року у справі за його позовом до інспектора роти № 4 батальйону № 3 УПП в м. Харкові ДПП рядового поліції Ткаченка Д.О. про визнання дій протиправними, скасування рішення про притягнення до адміністративної відповідальності,
До Верховного суду України надійшла заява ОСОБА_1 на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2016 року, якою відмовлено у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 5 частини 5 статті 214 КАС.
Відповідно до статті 235 КАС Верховний Суд України переглядає судові рішення в адміністративних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 236 КАС сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право подати заяву про перегляд судових рішень: 1) в адміністративних справах після їх перегляду в касаційному порядку; 2) Вищого адміністративного суду України з питань, передбачених статтею 1711 цього Кодексу.
У статті 237 КАС передбачено мотиви, з огляду на які може бути ініційований перегляд судових рішень Верховним Судом України. Зокрема, після касаційного перегляду адміністративна справа переглядається тільки з підстави неоднакового застосування касаційним судом одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах (пункт 1 частини першої); неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм процесуального права - при оскарженні судового рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі або яке прийнято з порушенням правил підсудності справ або встановленої законом юрисдикції адміністративних судів (пункт 2 частини першої); невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права (пункт 5 частини першої).
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 239 КАС у заяві про перегляд судових рішень зазначаються обґрунтування підстав для перегляду судових рішень, передбачених статтею 237 цього Кодексу.
Проте у заяві відсутнє обґрунтування неоднакового застосування касаційним судом норм права, а її зміст зводиться до викладення фактичних обставин справи.
До заяви не додано копії різних за змістом судових рішень, якщо заява подається з підстав, передбачених пунктами 1, 2 статті 237 КАС (пункт 3 частини першої статті 2391 КАС).
Крім того, заява не відповідає вимогам статті 2391 КАС України. Зокрема, до заяви не додано документ про сплату судового збору, а долучено клопотання про звільнення від сплати судового збору, однак наведенні в ньому причини не можна визнати достатніми для задоволення клопотання.
За таких обставин скарга ОСОБА_1 потребує усунення вищезгаданих недоліків та уточнення підстав перегляду судового рішення.
Відповідно до вимог частини другої статті 2392 КАС України скаргу слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення її недоліків до 12 жовтня 2016 року.
Скаргу буде повернуто заявнику, якщо він не усуне її недоліки протягом установленого строку (пункт 1 частини четвертої статті 2392 КАС України).
Керуючись статтями 239, 2391 , 2392 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2016 року залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви до 12 жовтня 2016 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Верховного Суду України О.А. Коротких