15 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/129/16
Категорія: 8.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
Суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Шевчук О.А., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 р. по справі № 821/129/16
позивач Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона"
відповідач Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19 травня 2016 р. адміністративний позов задоволено частково. На зазначену постанову суду Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області подала апеляційну скаргу.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2016 р. зазначена апеляційна скарга була залишена без руху у з'вязку з тим, що по справі не сплачено судовий збір за подачу апеляційної скарги та був наданий апелянту строк для усунення недоліків до 25 липня 2016 р..
Згідно поштового повідомлення Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області отримала копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху 05 липня 2016 р. (т. 3 а.с. 13).
29 липня 2016 року до суду надійшло клопотання від Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, в якому апелянт просить враховуючи майновий стан, продовжити Херсонській ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області строк для усунення недоліків апеляційної скарги, посилаючись на те, що станом на 25.07.2016 року у Херсонській ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області існувала об'єктивна неможливість сплати судового збору, оскільки сума коштів в 210 тис. грн. є дуже значною для одноразової сплати і не була акумульована на відповідному рахунку. Відповідно до службової записки головного бухгалтера Херсонської ОДПІ від 25.07.2016 року № 77/21-03-05-31 станом на 25.07.2016 залишок коштів на розрахунковому рахунку по КЕКВ 2800 для сплати судового збору складає 193599,11 грн. Зазначене, на думку апелянта, унеможливлює станом на 25.07.2016 Херсонській ОДПІ усунити недоліки апеляційної скарги шляхом сплати судового збору.
17 серпня 2016 року до суду надійшло клопотання від Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, в якому апелянт просить прийняти клопотання та відстрочити Херсонській ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Додатково зазначено, що на вересень 2016 року закладені асигнування для сплати судового збору.
01 вересня 2016 року до суду надійшло клопотання від Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, в якому апелянт просить враховуючи майновий стан, відстрочити Херсонській ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області сплату судового збору до ухвалення рішення по справі, посилаючись на те, що станом на 29.08.2016 року у Херсонській ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області існує об'єктивна неможливість сплати судового збору, оскільки сума коштів в 210 тис. грн. є дуже значною для одноразової сплати та не акумульована на відповідному рахунку. Зазначене, на думку апелянта, унеможливлює станом на 29.08.2016 Херсонській ОДПІ усунити недоліки апеляційної скарги шляхом сплати судового збору.
Суд вважає доводи апелянта, викладені у вищезазначених клопотаннях, безпідставними та не приймає до уваги, оскільки відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (в редакції з 01.09.2015 року) пільги щодо сплати судового збору ДФС України та її територіальним органам не передбачені.
Згідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Крім того, відстрочення сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду відповідно до ч.1 ст.88 КАС України та ч.1,2 ст.8 ЗУ "Про судовий збір", апелянт є державним органом, а тому, посилання на майновий стан у зв'язку з відсутністю фінансування в даному випадку є недоречним та не являється достатньою підставою для відстрочення.
Строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги судом було визначено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Згідно з ч.3 ст.108 та ч.3 ст.189 КАС України апеляційна скарга повертається особі, що її подала якщо цією особою не усунуто недоліків, залишеної без руху апеляційної скарги.
Крім того, норма ст. 108 КАС України не позбавляє права повторного звернення з апеляційною скаргою до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Станом на 15 вересня 2016 року Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області не виконала вимоги ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2016 р., а тому є підстави для повернення апеляційної скарги.
Керуючись ч.3 ст.108, ст.187, ч.3 ст.189 КАС України, суддя -
Апеляційну скаргу Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області повернути апелянту.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її постановлення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту отримання копії ухвали суду апеляційної інстанції.
Суддя: Шевчук О.А.