Головуючий у 1 інстанції - Аляб'єв І.Г.
Суддя-доповідач - Чебанов О.О.
14 вересня 2016 року справа № 805/195/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представників позивача - Стрілецького М.Г., Кавуна І.О., представника відповідача - Котлярова Л.П., представника третьої особи - Кононова Д.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «МИКОЛАЇВ-АВТО» та Державної служби України з безпеки на транспорті на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 липня 2016 року у справі № 805/195/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТО-ЕКСПРЕС» до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «МИКОЛАЇВ-АВТО» про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТО-ЕКСПРЕС» (далі - позивач, ТОВ «АВТО-ЕКСПРЕС») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «МИКОЛАЇВ-АВТО», в якому просило: визнати протиправними дії Укртрансбезпеки щодо допущення ТОВ «Миколаїв-Авто» до участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, що виходять за межі території області, який відбувся 04 березня 2015 року; визнати протиправним рішення Укртрансбезпеки про визначення ТОВ «Миколаїв - Авто» переможцем вказаного конкурсу на об'єкт № 48, рейси 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса; скасувати наказ Укртрансбезпеки від 10 квітня 2015 року № 122 про введення в дію рішення про визначення ТОВ «Миколаїв - Авто» переможцем вказаного конкурсу на об'єкт № 48, рейси 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса; зобов'язати Укртрансбезпеку достроково позбавити ТОВ «Миколаїв - Авто» дозволу на здійснення автомобільних перевезень рейсами 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса; зобов'язати Укртрансбезпеку видати ТОВ «Авто-Експрес» (як перевізнику, що зайняв у конкурсі друге місце) дозвіл на здійснення автомобільних перевезень рейсами 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса на строк дії дозволу, якого має бути позбавлене ТОВ «Миколаїв - Авто» (т. 1, а.с. 5-8).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 липня 2016 року позов було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправними дії Державної служби України з безпеки на наземному транспорті, що полягають у допущені до участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут), який відбувся 04 березня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Миколаїв - Авто»; визнано протиправним пункт 45 (48) рішення Конкурсного комітету Державної служби України з безпеки на наземному транспорті № 37 від 04 березня 2015 року про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаїв - Авто» переможцем конкурсу, що відбувся 04 березня 2015 року на об'єкт № 48, рейси 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса; скасовано наказ Державної служби України з безпеки на наземному транспорті від 10 квітня 2015 року № 122, в частині введення в дію пункту 45 (48) рішення Конкурсного комітету Державної служби України з безпеки на наземному транспорті від 04 березня 2015 року № 37; зобов'язано Державну службу України з безпеки на наземному транспорті достроково позбавити Товариство з обмеженою відповідальністю «Миколаїв - Авто» дозволу на здійснення автомобільних перевезень рейсами 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса та видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» дозвіл на здійснення автомобільних перевезень рейсами 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса на строк до 10 квітня 2020 року (т. 3, а.с. 59-61).
Не погодившись з таким рішенням, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просять постанову місцевого суду скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог (т. 3, а.с. 64-68, 73-78).
Представники позивача у судовому засіданні просили апеляційні скарги залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін.
Представник відповідача підтримав вимоги своєї апеляційної скарги, просив її задовольнити.
Представник третьої особи у судовому засіданні підтримав доводи своєї апеляційної скарги, просив її задовольнити.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши пояснення сторін, дослідивши доводи апеляційних скарг, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
09 лютого 2015 року ТОВ «Миколаїв-Авто» подало до Укртрансбезпеки пакет документів для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, що виходять за межі території області за рейсами 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса.
У анкеті, поданій ТОВ «Миколаїв - Авто» (т. 1, а.с. 142-143), вказано, що необхідна кількість автобусів для перевезень, які повинні виконуватися ТОВ «Миколаїв - Авто» відповідно до чинних договорів становить 71: 33 одиниці + 7 одиниць резерву по міжміським міжобласним маршрутам; 20 одиниць + 4 одиниці резерву по внутрішньообласним маршрутам; 6 одиниць + 1 одиниця резерву по приміським маршрутам.
Крім того, ТОВ «Миколаїв - Авто» заявило до участі у конкурсі 4 транспортні засоби - 3 основні та 1 резервний.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, станом на 09 лютого 2015 року ТОВ «Миколаїв-Авто» володіло 78 ліцензованими транспортними засобами (т. 2, а.с. 203-208) та здійснювало обслуговування 43 міжобласних маршрутів (т. 2, а.с. 231), 49 міжміських внутрішньообласних маршрутів, 11 приміських внутрішньообласних маршрутів (т. 1, а.с. 20-22).
Крім того, ТОВ «Миколаїв - Авто» здійснювало перевезення за 3 сезонними внутрішньообласними маршрутами.
При цьому, ТОВ «Миколаїв - Авто» в анкеті не вказано необхідної кількості автобусів для здійснення перевезень за маршрутами, що мають сезонний характер (діють з 01 червня по 31 серпня).
Згідно з листом Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації від 19 лютого 2016 року № 113-02 ТОВ «Миколаїв - Авто» обслуговує 15 таких рейсів по 3 маршрутам (т. 1, а.с. 188-189).
У судовому засіданні в суді першої інстанції та при розгляді апеляційних скарг представник ТОВ «Миколаїв-Авто» пояснив, що автобуси, необхідні для обслуговування сезонних рейсів дійсно не вказані у анкеті, оскільки конкурс проводився навесні, а не влітку, коли здійснюються відповідні перевезення та підтвердив, що на момент проведення конкурсу Товариство не мало достатньої кількості транспортних засобів для обслуговування ще й сезонних маршрутів, та планувало з наближенням літа орендувати або придбати додаткові автобуси.
Також пояснив, що законодавство дозволяє ТОВ «Миколаїв-Авто» відмовитися від виконання перевезень за окремими рейсами (наприклад, сезонними), а тому недостатня кількість автобусів не могла б перешкодити виконанню перевезень за рейсами, що виставлені на спірний конкурс.
Пунктом 45 (48) протоколу № 37 засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському та приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області від 04 березня 2015 року визнано ТОВ «Миколаїв - Авто» переможцем конкурсу на самостійне виконання рейсів 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса. Визнано таким, що зайняв друге місце ТОВ «Авто-Експрес».
Наказом Укртрансбезпеки від 10 квітня 2015 року вказане рішення конкурсного комітету введено в дію.
На підставі цього наказу ТОВ «Миколаїв-Авто» отримало дозвіл № 001597 на самостійне виконання рейсів 71/72, 73/74, 75/76 за маршрутом Миколаїв - Одеса з 11 квітня 2015 року до 10 квітня 2020 року.
Спірні відносини врегульовані Законом України від 05 квітня 2011 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344) та постановою Кабінету міністрів України від 03 грудня 2008 року № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» (далі - Порядок № 1081).
За правилами частини третьої статті 35 Закону № 2344 перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з частиною першою статті 43 цього ж Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 1081 організатором на автобусному маршруті загального користування є Укртрансбезпека - на міжміському і приміському маршрутах, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут).
Пунктом 8 Порядку № 1081 встановлено, що рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом.
Статтею 45 Закону № 2344 передбачено, що у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Аналогічна норма щодо підстав для не допуску до участі у конкурсі міститься також у пункті 12 Порядку № 1081.
Пунктом 32 Порядку № 1081 передбачено, що до заяви автомобільного перевізника (для участі у конкурсі) додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Відповідно до пункту 37 цього Порядку достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
З викладеного вбачається, що Укртрансбезпека, як організатор конкурсу, зобов'язана була перевірити достовірність даних, вказаних ТОВ «Миколаїв-Авто» у анкеті.
Вирішуючи питання, чи мало місце у спірному випадку зазначення ТОВ «Миколаїв-Авто» неправдивих відомостей про кількість необхідних транспортних засобів для здійснення перевезень за вже діючими договорами, колегія суддів виходить з такого.
Сторонами та третьою особою у суді першої інстанції не заперечувалося, що у анкеті ТОВ «Миколаїв-Авто» відсутні посилання на транспортні засоби, необхідні для здійснення сезонних міжміських внутрішньообласних перевезень (15 рейсів за 3 маршрутами).
Позивач вважав, що для здійснення таких рейсів необхідно від 9 до 15 автобусів. Представник ТОВ «Миколаїв - Авто» не спростовував вказане твердження.
Представник ТОВ «Миколаїв - Авто» у судовому засіданні підтвердив, що станом на момент проведення конкурсу, якщо враховувати сезонні рейси, у ТОВ «Миколаїв-Авто» не було достатньої кількості транспортних засобів, що могло бути вирішено шляхом придбання нових автобусів, або взяття їх в оренду ближче до літа.
Зі змісту форми анкети, що подається перевізником до участі у конкурсі (додаток № 5 до Порядку № 1081), вбачається, що заявник має вказати необхідну кількість автобусів для перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів).
Порядок № 1081 не містить виключень з наведеного правила щодо окремих видів маршрутів, в тому числі і щодо періодичності виконання перевезень (сезонні маршрути).
Це означає, що ТОВ «Миколаїв-Авто» у своїй анкеті мало зазначити про необхідну кількість автобусів для перевезень в тому числі і за сезонними договорами, оскільки вони були чинними, а ТОВ «Миколаїв-Авто» мало зобов'язання згідно вказаних договорів.
Колегіє суддів зазначає, що недостовірність відомостей щодо кількості необхідних автобусів для здійснення перевезень могла прямо вплинути на результат конкурсу, оскільки відсутність достатньої кількості автобусів може призвести до неможливості виконання договірних зобов'язань перевізником.
Згідно з пунктами 12 та 37 Порядку № 1081 Укртрансбезпека повинна була перевірити достовірність даних, вказаних у анкеті позивача, та, виявивши недостовірність відповідної інформації, відмовити у допуску до конкурсу. Цей обов'язок Укртрансбезпекою належно не був виконаний.
Виходячи з викладеного, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про визнання протиправними бездіяльність Укртрансбезпеки щодо перевірки відомостей, вказаних у анкеті ТОВ «Миколаїв-Авто», а також дії відповідача щодо допущення цього перевізника до участі у конкурсі.
Згідно з поясненнями Укртрансбезпеки для обслуговування 49 міжміських та 11 приміських внутрішньообласних маршрутів ТОВ «Миколаїв-Авто» достатньо 60 транспортних засобів із наявних 78. При цьому, відповідачем не враховано, що ТОВ «Миколаїв-Авто» здійснює перевезення ще і за 43 міжміськими міжобласними маршрутами, для обслуговування яких (за інформацією самого Товариства) необхідно 33 основних та 7 резервних транспортних засоби.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційних скарг не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «МИКОЛАЇВ-АВТО» та Державної служби України з безпеки на транспорті на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 липня 2016 року у справі № 805/195/16-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 липня 2016 року у справі № 805/195/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складення у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 15.09.2016.
Головуючий суддя О.О. Чебанов
Судді І.В. Сіваченко
О.О. Шишов