донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
06.09.2016р. справа №905/1690/16
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого: суддівОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3
секретаря ОСОБА_4
від позивача: від відповідача:ОСОБА_5 - предст. за дов. №ББУ/ЦОФД60/СЛ/15 від 10.12.2015р. ОСОБА_6 - предст. за дов. №1166 від 14.03.2016р.
не з"явивсяне з»явивс
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця м.Красний Лиман, Донецька область
на рішення господарського судуДонецької області
від11.07.2016 року
у справі№ 905/1690/16 (суддя Паляниця Ю.О.)
за позовомПублічного акціонерного товариства «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» м.Добропілля, Донецька область
до відповідачаПублічного акціонерного товариства «Українська залізниця» м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця м.Красний Лиман, Донецька область
простягнення вартості недостачі вугілля у розмірі 3153,85грн.
11.05.2016р. позивач, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» м.Добропілля, Донецька область, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» м.Красний Лиман, Донецька область про стягнення вартості нестачі вугілля у розмірі 3153,85 грн. (т.1 а.с.3-4).
Відповідач, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» м.Красний Лиман, Донецька область проти позову заперечив, просив суд замінити неналежного відповідача, ПАТ «Українська залізниця» на належного відповідача - «ДП «Донецька залізниця» (т.1 а.с.25-26).
Рішенням господарського суду Донецької області від 11.07.2016р. у даній справі позов задоволений частково (т. а.с.218-221).
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» м.Красний Лиман, Донецька область на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» м.Добропілля, Донецька вартість нестачі вугілля вантажу у розмірі 1173,17грн., 1378,00грн. судовий збір.
Судове рішення мотивовано обґрунтованістю та доведеністю позовних вимог щодо стягнення нестачі вартості вугілля з особи, яка відповідальна за збереження вантажу. За висновком суду позивач припустився помилки при здійснені розрахунку збитків, а відтак судом позовні вимоги задоволені частково та стягнуто вартість недостачі вугілля у сумі 1 173,17грн.
Відповідач, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» м.Красний Лиман, Донецька область, звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського Донецької області від 11.07.2016р. по справі №905/1690/16 та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі (т.2 а.с.6-8).
Апелянт зазначає, що погоджується з висновком суду щодо застосування 2% норми природної втрати вантажу, замість 1%, але в іншій частині не погоджується та вважає його таким, що ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права та з неповним з»ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Апелянт зазначає, що суд не здійснив заміну відповідача, хоча під час розгляду справи відповідачем були подані заперечення про заміну неналежного відповідача на належного - ДП «Донецька залізниця».
Таким чином, апелянт вважає, що ПАТ «Укрзалізниця» є неналежним відповідачем по справі, оскільки ПАТ «Укрзалізниця» не стало правонаступником підприємств залізничного транспорту, розташованих на тимчасово окупованої території ( в тому числі і ДП «Донецька залізниця»), оскільки процедура реорганізації цих підприємств та передача всіх їх прав та обов»язків до ПАТ «Укрзалізниця» відповідно до Постанови КМУ від 12.11.2014р. №604 призупинена до завершення проведення АТО.
Крім того, апелянт вказує, що при винесенні рішення місцевим господарським судом порушені норми процесуального права в частині розподілу судових витрат, оскільки задовольняючи частково позовні вимоги суд не здійснив пропорційний розподіл судових витрат, що є, на його думку, порушенням ст.49 ГПК України.
Позивач у судове засідання з"явився, просив суд у задоволенні апеляційної скарги відмовити, рішення господарського суду Донецької області від 11.07.2016р. по справі №905/1690/16 залишити без змін.
Апелянт у судове засідання з»явився, наполягав на задоволенні апеляційної скарги та просив скасувати рішення господарського суду Донецької області від 11.07.2016р. по справі №905/1690/16 та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до частини другої статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Відповідно до ст.81-1 ГПК України здійснено запис судового засідання за допомогою засобів технічної фіксації та складено протокол.
Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та правильність застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.
Позивач, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» є юридичною особою (ідентифікаційний код 00176472), що підтверджено Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та спеціальним витягом з ЄДР (т.1 а.с. 24, 34-35).
Відповідач, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» є юридичною особою (ідентифікаційний код 40075815), що підтверджено спеціальним витягом з ЄДР (т.1 а.с.36-38).
Регіональна філія «Донецька залізниця» м.Красний Лиман, Донецька область є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (ЄДРПОУ 40150216), що підтверджено витягом з ЄДР
31.12.2013р. між ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (за договором - замовник) та ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» (за договором - виконавець) був укладений договір №13-15/75-У, відповідно до умов якого, замовник зобов»язався передати (поставити) виконавцю вугілля для збагачення, оплатити послуги виконавця, пов»язані з збагаченням вугілля та прийняти концентрат. Виконавець зобов»язується прийняти вугілля, здійснити його збагачення і передати (поставити) отриманий у результаті збагачення вугілля концентрат замовнику, в строки і на умовах обумовлених даним договором і/або Специфікаціями (п.1.1 договору) (т.1 а.с.12-13).
Додатковою угодою до договору №13-15/75-У від 31.12.2013р. сторони продовжили строк дії договору та прийшли згоди викласти п.10.1 договору у наступній редакції: договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами (дата початку дії договору). Сторони встановили, що дата закінчення строку дії договору визначається: при належному виконанні сторонами своїх зобов»язань, обумовлених договором, датою закінчення строку дії договору є 31.12.2015р., а у випадку невиконання (неналежного виконання) сторонами своїх зобов»язань, датою закінчення строку дії договору є дата повного та належного виконання сторонами всіх прийнятих на себе зобов»язань за договором (т.1 а.с.14).
Договір підписаний сторонами у встановленому порядку та скріплений печатками підприємств.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.12.2015р. за залізничною накладною №50358431 Публічне акціонерне товариство “ДТЕК Добропільська ЦЗФ” (вантажовідправник) зі станції відправлення Добропілля Донецької залізниці на станцію Сороче Донецької залізниці відвантажило в адресу Відокремленого підрозділу “Зуївська теплова електрична станція” Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго” (вантажоодержувач) у вагонах №53501102, №53536355 вугілля кам'яне. Виходячи зі змісту відомості вагонів накладної №50358431, маса нетто у вагоні №53501102 - 69000 кг, у вагоні №53536355 - 69000 кг. (т.1 а.с.10).
Під час прибуття вагону на станцію призначення Сороче Донецької залізниці на підставі ст.24 Статуту залізниць України була проведена перевірка та виявлена невідповідність фактичної маси вантажу тій масі, яка зазначена вантажовідправником у накладній.
Так, з посиланням на складені вказаною станцією Акти загальної форми №109 від 04.12.2015р., №110 від 04.12.2015р. було здійснено комісійне переваження вагонів №53501102, №53536355, про що складені Комерційні акти №БИ570958/65 від 04.12.2015р., №БИ570959/66 від 04.12.2015р., відповідно до яких встановлено наступне:
- вагон №53501102: брутто - 90100 кг, тара - 22400 кг, нетто - 67700 кг, що менше документу на 1300 кг;
- вагон №53536355: брутто - 88750 кг, тара - 21900 кг, нетто - 66850 кг, що менше документу на 2150 кг (т.1 а.с.8, 9).
У вказаних Комерційних актах також було засвідчено завантаження у спірних вагонах на рівні бортів, маркування вантажу однією повздовжньою бороздою, катка ущільнювача; порушення маркування; відсутність течі вантажу.
Крім того, у вагоні №53501102 спостерігалось поглиблення по ходу потяга довжиною сьомого люка по всій ширині вагона, поглиблення вантажу 1000 мм; у вагоні №53536355 спостерігалось поглиблення по ходу потяга довжиною першого люка по всій ширині вагона, поглиблення вантажу 900 мм.
Переваження вантажу здійснювалось на вагах вантажовідправника ВВЭТ-150-К №0056 (повірка 22.10.2015р.).
Згідно з довідкою відправника ПАТ «ДТЕК Добропільська ЦЗФ» вартість 1 тони відвантаженого вугілля у вагонах №53501102, №53536355 по накладній №50358431 становить 1523грн. з урахуванням ПДВ (т.1 а.с.11).
Як вказує у позовній заяві позивач, оскільки вартість недостачі, виявленої у вагонах №53501102, №53536355 з урахуванням норми природної втрати складає 3 153,85грн, останній звернувся до суду з вимогами про стягнення з відповідача суми вартості нестачі вугілля у розмірі 3 153,85грн.
Спірні правовідносини регулюються нормами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Закону України «Про залізничний транспорт», Статутом залізниць України.
Відповідно до ст.908 Цивільного кодексу України, перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення.
Загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ч.1 ст.909 Цивільного кодексу України за договором перевезення перевізник зобов'язаний доставити довірений йому відправником вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язний сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Згідно з ч.3 ст. 909 Цивільного кодексу України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.
Як зазначено в ст. 6 глави 1 Статуту залізниць України (далі-Статут залізниць) накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів, і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи-одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.
Згідно зі ст. 24 Статуту залізниць вантажовідправник несе відповідальність за всі наслідки невірності, неточності або неповноту відомостей, зазначених ним у накладній.
Як вже зазначалось вище, 01.12.2015р. за залізничною накладною №50358431 Публічне акціонерне товариство “ДТЕК Добропільська ЦЗФ” (вантажовідправник) зі станції відправлення Добропілля Донецької залізниці на станцію Сороче Донецької залізниці відвантажило в адресу Відокремленого підрозділу “Зуївська теплова електрична станція” Товариства з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Східенерго” (вантажоодержувач) у вагонах №53501102, №53536355 вугілля кам'яне. Виходячи зі змісту відомості вагонів накладної №50358431, маса нетто у вагоні №53501102 - 69000 кг, у вагоні №53536355 - 69000 кг.
Під час прибуття вагону на станцію призначення Сороче Донецької залізниці на підставі ст.24 Статуту залізниць України була проведена перевірка та виявлена невідповідність фактичної маси вантажу тій масі, яка зазначена вантажовідправником у накладній.
Так, з посиланням на складені вказаною станцією Акти загальної форми №109 від 04.12.2015р., №110 від 04.12.2015р. було здійснено комісійне переваження вагонів №53501102, №53536355, про що складені Комерційні акти №БИ570958/65 від 04.12.2015р., №БИ570959/66 від 04.12.2015р., відповідно до яких встановлено наступне:
- вагон №53501102: брутто - 90100 кг, тара - 22400 кг, нетто - 67700 кг, що менше документу на 1300 кг;
- вагон №53536355: брутто - 88750 кг, тара - 21900 кг, нетто - 66850 кг, що менше документу на 2150 кг.
У вказаних Комерційних актах також було засвідчено завантаження у спірних вагонах на рівні бортів, маркування вантажу однією повздовжньою бороздою, катка ущільнювача; порушення маркування; відсутність течі вантажу.
Крім того, у вагоні №53501102 спостерігалось поглиблення по ходу потяга довжиною сьомого люка по всій ширині вагона, поглиблення вантажу 1000 мм; у вагоні №53536355 спостерігалось поглиблення по ходу потяга довжиною першого люка по всій ширині вагона, поглиблення вантажу 900 мм.
Переваження вантажу здійснювалось на вагах вантажовідправника ВВЭТ-150-К №0056 (повірка 22.10.2015р.).
Дані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення з відповідача завданих збитків у сумі 3153,85грн.
Статтею 12 Закону України “Про залізничний транспорт” та ст.110 Статуту залізниць України передбачено, що залізниці забезпечують збереження вантажів на шляху слідування та на залізничних станціях. Стаття 110 Статуту залізниць України також передбачає, що залізниця несе відповідальність за збереження вантажу з часу його прийняття до перевезення і до моменту видачі одержувачу.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України “Про залізничний транспорт” перевізники несуть відповідальність за зберігання вантажу з моменту його прийняття і до видачі одержувачу в межах, визначених Статутом залізниць України. Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що за незбереження (втрату, нестачу, псування, пошкодження) прийнятого до перевезень вантажу перевізники несуть відповідальність у розмірі фактично заподіяної шкоди, якщо не доведуть, що втрата, нестача, псування, пошкодження виникли з незалежних від них причин. Аналогічні за змістом приписи містяться у ст.113 Статуту залізниць України, ч.2 ст.924 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст.111 Статуту залізниць України залізниця звільняється від відповідальності за втрату, нестачу вантажу у разі, коли вантаж прибув у непошкодженому вагоні і якщо немає ознак втрати вантажу під час перевезення.
Згідно п. 27 Правил видачі вантажів, затверджених наказом МТУ від 21.11.2000р. № 644, вантаж вважається доставленим без утрати, якщо різниця між масою, вказаною в пункті відправлення в залізничній накладній, та масою, визначеною на станції призначення, не перевищує норми природної втрати і граничного розходження у визначенні маси нетто.
При видачі вантажів, маса яких унаслідок їх властивостей зменшується при перевезенні, норма недостачі (сума норми природної втрати та граничного розходження визначення маси нетто) становить 2% маси, зазначеної в перевізних документах для вантажів здатних до перевезення у вологому стані.
Вартість вантажу визначається на підставі загальної суми рахунка або іншого документа відправника, який підтверджує кількість і вартість відправленого вантажу (ст. 115 Статуту Залізниць України).
Статтею 920 Цивільного кодексу України встановлено, що у випадку порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
Відповідно до ст.26 Закону України “Про залізничний транспорт” обставини, які можуть служити підставою для матеріальної відповідальності перевізників вантажу, засвідчуються актами; порядок і терміни складення актів визначаються Статутом залізниць України.
Згідно з ч.1 ст.115 Статуту залізниць України вартість вантажу визначається на підставі загальної суми рахунка або іншого документа відправника, який підтверджує кількість і вартість відправленого вантажу.
В силу норм ч.2 ст.114 Статуту залізниць України недостача маси вантажу, за яку відшкодовуються збитки, в усіх випадках обчислюється з урахуванням граничного розходження визначення маси вантажу і природної втрати вантажу під час перевезення.
У графі 20 залізничної накладної №50358431 “Найменування вантажу” зазначено, що вологість спірного вантажу (вугілля кам'яного) дорівнює 7%.
За приписами п.27 Правил видачі вантажів, які затверджені наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000р., при видачі вантажів, маса яких унаслідок їх властивостей зменшується при перевезенні, норма недостачі (сума норми природної втрати та граничного розходження визначення маси нетто) для вантажів рідких або зданих до перевезення в сирому (свіжому) або у вологому стані становить 2%.
Таким чином, при розрахунку суми збитків від втрати частини вантажу судом застосовано підп.3 п.27 Правил видачі вантажів, відповідно до якого норма природної втрати мінерального палива, до якого відноситься вугілля кам'яне, складає 2%, оскільки останнє було відвантажено у стані 7% вологості.
За даними комерційних актів №БИ570958/65 від 04.12.2015р., №БИ570959/66 від 04.12.2015р., недостача у вагоні №53501102 складає 1300 кг, у вагоні №53536355 - 2150 кг.
Дослідивши розрахунок позовних вимог в частині стягнення збитків за відправкою у вагонах №53501102, №53536355, суд встановив, що вартість недостачі вантажу у вагоні №53536355 складає 1173,17 грн, виходячи з наступного розрахунку: 69000 кг * 2% = 1380 кг; 2150 кг - 1380 кг = 770 кг; 770 кг : 1000 = 0,77 т; 0,77 т * 1523,60 грн = 1173,17 грн, де
69000 кг - маса нетто у напіввагоні №67867218,
2150 кг - розмір недостачі за комерційним актом №БИ570959/66 від 04.12.2015р.,
1380 кг - норма природної втрати,
1523,60 грн. - вартість 1 т спірного вантажу відповідно до довідки б/н б/д Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Добропільська ЦЗФ”.
Крім того, враховуючи, що Комерційним актом №БИ570958/65 від 04.12.2015р. встановлений розмір недостачі у вагоні №53501102 на рівні 1300 кг, що не перевищує гранично допустимої норми природної втрати вказаного вантажу (69000 кг * 2% = 1380 кг), колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про часткове задоволення позовних вимог у сумі 1 173,17грн. В решті вимог у сумі 1980,68грн. місцевим господарським судом правомірно відмовлено у задоволенні стягнення суми нестачі, приймаючи до уваги, що позивач припустився помилки при здійснені розрахунку.
Щодо доводів апелянта відносно правонаступництва стосовно прав та обов»язків Державного підприємства «Донецька залізниця», колегія суддів зазначає на таке.
Частиною 3 статті 2 Закону України “Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” №4442 - VI від 23.02.2012 року зазначено, що Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі - підприємства залізничного транспорту).
Відповідно до ч. 6 ст. 2 Закону України “Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 року “Про утворення Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” створено Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1.
Згідно додатку 1 вказаної Постанови визначено перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”, до якого ввійшло й Державне підприємство “Донецька залізниця”.
Статтями 1, 2 Статуту Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015р. № 735 зазначено, що Приватне акціонерне товариство “Українська залізниця” є юридичною особою, що утворене відповідно до Закону України “Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, Постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 року “Про утворення Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 07.12.2015 року за № НОМЕР_1 до ЄДР внесено інформацію щодо юридичної особи - Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” м. Київ (код за ЄДРПОУ 40075815) з місцезнаходженням - 03680, м. Київ, Печерський район, вул. Тверська, буд. 5 (т.1 а.с. 36-38).
Відповідно до розділу “ОСОБА_3 про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа”, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб, Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”, м. Київ є правонаступником Державного підприємства “Донецька залізниця”, (код за ЄДРПОУ 01074957), 83000, Донецька область, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. Артема, 68.
Таким чином, беручи до уваги положення ч. 6 ст. 2 Закону України “Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, а також факт реєстрації Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, положення статей 1, 2 статуту якого визначають положення щодо правонаступництва, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що всі права та обов'язки Державного підприємства “Донецька залізниця”, як відповідача у даній справі, перейшли до його правонаступника - Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.
За змістом зведеного передавального акту від 06.08.2015р., затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015р., комісією з утворення Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (до складу якої входив голова комісії з реорганізації Державного підприємства “Донецька залізниця”), на підставі ст.107 Цивільного кодексу України складено та підтверджено вартість і склад активів та зобов'язань. При цьому, визначено, що майно, яке розташовано на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції не включено до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображено в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюються в частині активів за Публічним акціонерним товариством “Українська залізниця” на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України №604 від 12.11.2014р.
При цьому, розмежування таких прав та обов'язків Державного підприємства “Донецька залізниця” баланс (звіт про фінансові результати) та розшифровки його статей не містять.
Одночасно, твердження апелянта відносно порушення судом при винесенні рішення ст. ст. 104, 107 Цивільного кодексу України, а також незастосування п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №200 “Про утворення Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” та п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №604 “Про деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції” не приймається колегією суддів до уваги, оскільки:
- по-перше, ч.6 ст.2 Закону України “Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” має спеціальний (пріоритетний у застосуванні) характер по відношенню до загальних норм ст. ст. 104, 107 Цивільного кодексу України, що вбачається з п.2 Перехідних та прикінцевих положень цього Закону, і за своїм змістом не покладає факт правонаступництва створеного Приватного акціонерного товариства “Українська залізниця” за правами і обов'язками визначених підприємств Укрзалізниці в залежність від обов'язкового попереднього припинення означених підприємств (у тому числі і відповідача);
- по-друге, системний аналіз ч.ч. 3, 9 ст. 2 Закону України “Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” та послідовності дій зі створення Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, визначений Постановою КМУ №200 від 25.06.2014 року, дає підстави для висновку, що злиття підприємств, на базі яких мало створюватися Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”, у тому числі: складання відповідних передавальних актів та формування статутного фонду, мало хронологічно передувати державної реєстрації їх правонаступника - Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, тобто, моменту набуття ним статусу суб'єкта правовідносин у розумінні ст.ст. 91, 92 Цивільного кодексу України. Отже, факт створення правонаступника за умов чинності ч. 3 ст. 2 Закону і перебування відповідача серед переліку підприємств, на базі яких мало бути створено Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” як їх правонаступник, є цілком самодостатнім для правонаступництва;
- по-третє, за відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які за ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” презюмуються достовірними, Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” визначено правонаступником, у тому числі і відповідача у цій справі, що узгоджується і зі змістом ч. 2 п. 2 Статуту Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, затвердженого постановою КМУ №735 від 02.09.2015 року, які не були змінені чи скасовані у встановленому діючим законодавством порядку на підтвердження наведених скаржником аргументів щодо відсутності правонаступництва;
- по-четверте, ч.1 ст.2 Закону України “Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” уповноважує Кабінет Міністрів України прийняти рішення про створення означеного Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”, проте його статус як правонаступника відповідних підприємств (у тому числі відповідача) безпосередньо визначений цим Законом і можливість запровадження винятків чи обмежень щодо такого правонаступництва за підприємствами визначеного переліку, у тому числі - в залежності від здійснення/нездійснення дій з інвентаризації майна у розумінні Постанови КМУ №604 від 12.11.2014 року, на яку посилається апелянт, вказаним Законом не передбачена.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду вважає цілком обґрунтованим висновок місцевого господарського суду щодо того, що належним відповідачем у справі є саме Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”, м. Київ в особі Регіональної філії “Донецька залізниця”, м. Красний Лиман, Донецька область.
Щодо доводів апелянта стосовно порушення норм процесуального права в частині розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 ГПК України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Зазначена норма виступає процесуальною санкцією, яка застосовується господарським судом незалежно від того, чи заявлялося відповідне клопотання заінтересованою стороною.
Згідно абзацу 2 п. 4.7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. № 7 (із відповідними змінами) "Про деякі питання практики застосування розділу V1 Господарського процесуального кодексу України, у такому застосуванні суду слід виходити з широкого розуміння даної норми, маючи на увазі, що передбачені нею наслідки можуть наставати і в разі неправомірної бездіяльності винної особи, яка не вжила заходів до поновлення порушених нею прав і законних інтересів іншої особи, що змусило останню звернутися за судовим захистом.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновок місцевого господарського суду, а відтак підстав для скасування рішення господарського суду Донецької області від 11.07.2016р. у справі №905/1690/16 та задоволення апеляційної скарги немає.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
Керуючись статями 43, 49, 83, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» м.Київ в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» м.Красний Лиман, Донецька область на рішення господарського суду Донецької області від 11.07.2016р. у справі №905/1690/16 залишити без задоволення, а рішення господарського суду Донецької області від 11.07.2016 року у справі №905/1690/16 без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий О.О.Радіонова
Судді І.В.Зубченко
ОСОБА_3
Надр.5 прим:1 -у справу; 1-позивачу; 1 -відповідачу; 1 -ДАГС; 1-ГС Дон. обл.