Постанова від 06.09.2016 по справі 188/1643/15-а

Справа № 188/1643/15-а

Провадження № 2-а/188/4/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2016 року Петропавлівський районний суду Дніпропетровської області

у складі :

головуючого судді Полубан М.П. ,

при секретарі Філіповій В.С.

розглянувши у судовому засіданні в смт. Петропавлівка Дніпропетровської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації , Регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р. про визнання дій незаконними та протиправними щодо розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідача та зазначає наступні обставини.

Після загальновідомих подій на Чорнобильській АЕС, які мали місце 26 квітня 1986 році, з 26 жовтня 1986 року по 11 грудня 1986 року він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, де отримав дозу опромінювання 22,21 рентген, і на даний час має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильськії АЕС 1-ої категорії, інвалідність третьої групи внаслідок ліквідації, що підтверджується доданою до позову копією військового квитка, копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобльській АЕС з вкладкою, копією архівної довідки з Центрального архіву Міністерства оборони України від 14.10.1993 року, копією довідки МСЕК.

Згідно п.п.3 п.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 23.11.2011 року №1210 (надалі - Порядок), у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.

Згідно п.5 Постанови КМ України від 23.11.2011 року №1210 ця постанова набирає чинності з 01 січня 2012 року.

В зв'язку з тим, що внаслідок реформування законодавства з 01.01.2012 року розмір його пенсії став залежати від розміру заробітної плати за період роботи в зоні відчуження і він почав цікавитись вірністю нарахування мені заробітної плати.

В 2015 році йому стало відомо від інших учасників в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС про те, що деяким колишнім учасникам в 1986, 1987, 1988 роках невірно було розраховано та виплачено заробітну плату за період роботи в зоні відчуження.

В зв'язку з цим з власної ініціатививін вирішив перевірити вірність розрахунку виплат, що були проведені роботодавцем і з'ясував, що його роботодавець ліквідований без правонаступника 27.04.2011 року, що підтверджується доданою до позову копією витягу з ЄДРЮОтаФОП.

Також він звертався до Управління пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області, що підтверджується доданою до позову копією заяви від 03.02.2015 року, та отримав відповіді від 16.02.2015 року та від 23.02.2015 року, копії яких додано до позову, з яких йому стало відомо, що він не отримую пенсію з вірно нарахованої заробітної плати за період роботи в зоні відчуження згідно Постанови КМ України від 23.11.2011 року №1210.

Згідно п.8 Типового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 р. № 886 (надалі - Типове положення) регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

В зв'язку з тим, що його роботодавець ліквідований без правонаступника, для отримання довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, 23.03.2015 року він звернувся до відповідача через Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА , що підтверджується доданою до позову копією його заяви з відміткою про отримання та копією безпосередньо заяви від 23.03.2015 року.

Рішенням Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках йому було видано витяг з протоколу цієї комісії від 07 квітня 2015 року №16, довідку №91 від 10.04.2015 року про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та розрахунок до цієї довідки, копії яких додано до позову. Ці протокол та довідку він отримав в квітні місяці 2015 року.

Перевіривши дані в довідці №91 від 10.04.2015 року він з ними не погодився.

Не погодившись з рішенням цієї комісії, керуючись п.12 Типового положення, 07.05.2015 він звернувся із відповідним запереченням для розгляду його незгоди з рішенням комісії до Центральної комісії Міністерства соціальної політики України через Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської державної адміністрації, що підтверджується доданою безпосередньо до позову копією супровідної заяви з копією заяви від 07.05.2015 року.

Він отримав відповідь з Міністерства соціальної політики від 04.08.2015 року за вих..№835/20/112-15, яким його особова справа надсилалась до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації для доопрацювання. Копія цього листа додана до позову.

24.11.2015 року поштою він отримав відповідь з Міністерства соціальної політики від 03.11.2015 року за вих..№1124/20/112-15 та копію протоколу від 29.10.2015 року, яким його особова справа поверталась до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації без виправлення порушень в зв'язку з підтвердженням рішення регіональної комісії. Копії цього листа, протоколу та конверту додані до позову.

Згідно п. 15 Типового положення, за наявності підстав для задоволення заяви центральна комісія приймає рішення про видачу довідки про заробітну плату і повідомляє про це протягом трьох робочих днів регіональну комісію.

Він вимушений звернутися з цим позовом до суду для відновлення своїх порушених прав по вірному нарахуванню середнього заробітку за період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та подальшого звернення до Управління пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області для перерахування розміру пенсії (статус пенсіонера підтверджується доданою до позову копією пенсійного посвідчення), бо Відповідачі зробили невірний розрахунок його заробітної плати.

Такі висновки він робить з наступного:

Постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 153/10-43 для працівників, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії в зоні радіоактивного випромінювання, був встановлений 6-годинний робочий день та 6-ти денна робоча неділя.

Згідно ст.72 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок» за весь період зборів за працівником зберігається за місцем роботи середній заробіток і підлягає виплаті на підставі даних відповідного документа.

Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС № 665-195 від 05.06.1986 року «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, залучених до робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків на ЧАЕС і запобіганню забрудненню навколишнього середовища» передбачається зберігання за працівником, направленим для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, середньої заробітної плати. (п.1 цієї Постанови).

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 року №524-156 (п.1)

1. Предоставить право руководителям предприятий и организаций производить оплату труда работников, непосредственно занятых на работах по устранению последствий аварии на Чернобыльской АЭС, по повышенным до 100 процентов тарифным ставкам (сдельным расценкам) и должностным окладам. Конкретные размеры повышения указанных ставок (расценок) и окладов устанавливаются с учетом сложности и срочности выполняемых работ.

Постановою Ради Міністрів УССР і УРРПС № 207-7 від 10 червня 1986 року «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, занятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків на ЧАЕС і запобіганню забрудненню навколишнього середовища» (п.4, п.5) передбачається, що

«3) решили выделять в распоряжение Министерства энергетики и электрификации СССР для поощрения работников предприятий, организаций и учреждений /независимо от их ведомственной подчиненности/, непосредственно участвующих в работах, указанных в пункте 1 постановления Совета Министров СССР и ВЦСПС, средства в размере 1 млн. рублей в месяц до полного завершения этих работ. Размер премии, выплачиваемой одному работнику за счет указанных средств, не должен превышать 400 рублей в месяц /сверх установленных максимальных размеров премий/.

«4) Установили работникам предприятий, организаций и учреждений, выполняющих работы, связанные с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды, дополнительную оплату труда за работу в ночное время в размере 35 процентов часовой тарифной ставки (оклада) за каждый час работы в ночное время и максимальный размер премии - 60 процентов тарифной ставки (оклада) в месяц.»

«5) Разрешили предприятиям, организациям и учреждениям привлекать работников на работы, связанные с ликвидацией последствий аварии, в выходные и праздничные дни с оплатой труда в двойном размере.»

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. N 665-195 (v0665400-86) "Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 (207с-86-п) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. N 964 (v0964400-86) - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Перелік населених пунктів і виробничих об'єктів, де оплата праці провадилась відповідно до зон небезпеки, затверджено рішеннями Урядової комісії від 07.08.86 р. N 87 (лист Держкомпраці УРСР від 13.08.96 р. N 115), від 19.08.86 р. N 108 (лист Держкомпраці УРСР від 26.08.86 р. N 124), від 18.09.86 р. N 173 (лист Держкомпраці УРСР від 24.09.86 р. N 140), від 05.01.87 р. N 339 (лист Держкомпраці УРСР від 09.01.87 р. N 1).

Згідно рішення Урядової комісії від 18.09.1986 року №137, керівником 912 оперативної групи Міністерства СССР від 19 вересня 1986 року №038 «Про об'явлення зон небезпеки на території підлеглої ради активному забрудненню внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, на термін часу з 01 жовтня 1986 року до 1987 року зона небезпеки №3 рівень радіації більш 100 мр/год. в м. Припять, чорнобильська АЕС, промислова територія станції, північна частина ставку-охолоджувача, район рудого лісу в третій зоні небезпеки в 5-ти кратному розмірі оплата праці.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 оплата праці працівників підприємств, установ і організацій, відряджених у зону відчуження, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-, 3-, 2-кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи.

Згідно висновку судово-економічної експертизи №1283 від 09.06.2016 року, який міститься в матеріалах цієї справи, встановлено, що:

Оплата за жовтень 1986

1. Збережений середній заробіток за 5 робочих днів жовтня (з 26 по 31 жовтня 1986) - 65,75 крб.

2. Оплата у 4-х кратному розмірі за 3 дня виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 109,15 крб.

3. Премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 65,49 крб.

Всього за жовтень 1986 - 240,39 крб.

Оплата за листопад 1986

1. Збережений середній заробіток за період з 01.11.1986 по 30.11.1986 (за 19 робочих днів) - 249,85 крб.

2. Оплата у 4-х кратному розмірі за 21 день виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 764,06 крб.

3. Доплата у 4-х кратному розмірі за 2-а вихідні або святкові дні виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 72,77 крб.

4. Премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 458,44 крб.

Всього за листопад 1986 - 1545,12 крб.

Оплата за грудень 1986

1. Збережений середній заробіток за 9 робочих днів грудня (з 01 по 11 грудня 1986) - 118,35 крб.

2. Оплата у 4-х кратному розмірі за 2 дня виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 72,77 крб.

3. Премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 43,67 крб.

Всього за грудень 1986 - 234,79 крб.

Всього за весь період - 2020,30 крб.

В зв'язку з тим, що центральна комісія підтвердила рішення регіональної комісії і йому не вдалось вирішити спір в досудовому порядку, він вимушений звернутись з цим позовом до суду.

Просить суд :

1. Визнати дії відповідача Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках щодо розрахунку моєї заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 26 жовтня 1986 року по 11 грудня 1986 року, зазначеного в довідці №91 від 10.04.2015 року незаконними та протиправними.

2. Зобов'язати відповідача Дніпропетровську обласну державну адміністрацію, Регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видати мені довідку про заробітну плату за період участі у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС з 26 жовтня 1986 року по 11 грудня 1986 року, зразок якої затверджено наказом Міністерства соціальної політики України №536 від 03.09.2012 року «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках», Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2012 р. за № 1605/21917, зазначивши в цій довідці заробітну плату в розмірі:

- за жовтень 1986 року - 240,39 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за 5 робочих днів жовтня (з 26 по 31 жовтня 1986) - 65,75 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 3 дня виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 109,15 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 65,49 крб.

за листопад 1986 року 1545,12 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за період з 01.11.1986 по 30.11.1986 (за 19 робочих днів) - 249,85 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 21 день виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 764,06 крб., доплата у 4-х кратному розмірі за 2-а вихідні або святкові дні виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 72,77 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 458,44 крб.

за грудень 1986 року - 234,79 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за 9 робочих днів грудня (з 01 по 11 грудня 1986) - 118,35 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 2 дня виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 72,77 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 43,67 крб.

Сторони в судове засідання не з"явилися .

Позивач в своїй заяві від 06.09.2016 р. просить суд справу заслухати без його участі.

Представник відповідача про час та місце слухання справи був належним чином повідомлений , про що свідчить запис у поштовому повідомлені від 05.08.2016 р.

Частиною четвертою ст. 128 КАСУ встановлено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних в ній доказів.

Оскільки відповідач був повідомлений належним чином, справу слід вирішувати на підставі наявних в ній доказів за відсутності представника відповідача.

Представник відповідача в своєму письмовому запереченні просить суд на підставі ст. 71 КАСУ в задоволені позову відмовити .

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. ст. 41, 122, 128 КАС України, суд дійшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно матеріалів справи, спір виник з приводу неправомірності дій відповідача щодо видачі позивачу довідки про розмір заробітку позивача, одержаного за роботу в зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії ЧАЕС.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС .

Даний факт підтверджується наступними доказами :

- посвідченням особи , яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ( категорія 1 ) , серії НОМЕР_1 , виданого 18.12.2013 р. Дніпропетровською обласною державною адміністрацією ;

- вкладкою № НОМЕР_2 до посвідчення громадянина , який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи , виданою 18.12.2013 р. Дніпропетровською обласною державною адміністрацією ;

- довідкою Центрального Архіву МО України від 14.10.1993 р. , де зазначається , що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при в/ч 32207 с. Оране. Проводив роботи по дезактивації приміщень на ЧАЕС небезпечної зони. Відпрацював - жовтень 1986 р. - 3 дні , листопад 1986 р. - 21 день , грудень 1986 р. ;

- довідкою МСЕК серії АВ № 02363009 від 02.12.2013 р. Де зазначено , що позивачу встановлена третя група інвалідності з 20.11.2013 р. Причина інвалідності - захворювання пов"язане з виконанням військової служби . Ступінь втрати професійної працездатності - 40 % . Безстроково.

Позивач в своїй заяві до Управління Пенсійного Фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області ( далі Управління ) від 03.02.2015 р. просить ретельного роз"яснення щодо розрахунку його пенсії.

На дану заяву Управління повідомляє позивача про те , що пенсію йому призначено відповідно до чинного законодавства та надається письмове обгрунтування.

В листі на ім"я позивача від 23.02.2015 р. ( вих. № 04/г/23 ) Управляння зазначає , що в Пенсійній справі позивача відсутні будь-які довідки про заробітну плату за період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

23.03.2015 р. позивач звертався до Дніпропетровської регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в ЧАЕС .

На дану заяву позивач отримав відповідну довідку з наданими розрахунками. А саме - комісія вирішила - видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з розрахунку : згідно з довідкою приватного акціонерного товариства " Ракус " часова тарифна ставка художника-оформлювача 6 розряду складала 0.742 крб. , збережена заробітна плата у 1986 р. за серпень - 183.74 крб. , за вересень - 362.45 крб. , з урахуванням днів , згідно довідки ГДА МОУ від 14.10.1993 р. № 51/12374 ; в зоні № 3 в кратності 4 у жовтні 3 дні , у листопаді - 21 день , у грудні 2 дні.

Однак , позивач не погодився з наданими розрахунками про збережену заробітну плату за дні роботи в зоні відчуження у жовтні- грудні 1986 р. і звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА . В даній заяві позивач викладає фактичні обставини справи , правове обгрунтування та просить Управління праці та соціального захисту населення визнати дії Регіональної комісії у Дніпропетровській області щодо надання довідки про заробітну плату ... неправомірними , відхилити довідку № 91 від 10.04.2015 р. про заробітну плату у зоні відчуження в 1986-1990 р. за період з 26жовтня 1986 р. по 11 грудня 1986 р. надану Дніпропетровською ОДА та надати довідку з вірним розрахунком про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Згідно Витягу з протоколу № 25 від 25.10.2015 р. засідання центральної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 р. вбачається , що вказана комісія вирішила підтвердити рішення регіональної комісії про видачу позивачу довідки про заробітну плату , оскільки :

- підстав для 100% збільшення окладу немає , так як оплата праці за роботу в зоні відчуження спочатку регулювалася постановою ЦК КПРС , Президії Верховної Ради СРСР , РМ СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 р. № 524-156 , тобто проводилась підвищеними на 100% тарифними ставками ( посадовими окладами ) незалежного населеного пункту , а після визначення зон небезпеки ( І-ІІІ ) ( розпорядження СРСР від 17.05.1986 р. № 964 ) оплата праці з зоні відчуження проводилась в 5-4-3 кратному розмірах тарифної ставки ( посадового окладу ) ;

- у виданій довідці про заробітну плату застосована 4-кратна оплата праці плюс збережений заробіток , оскільки для працівників , які були відряджені для роботи в зоні відчуження коєфіцієнт кратності зменшувався на одиницю , так як за ними за основним місцем роботи зберігався середньомісячний заробіток ... .

Суд не погоджується з діями відповідача в силу наступного .

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до листа Міністерства праці України від 24.04.1997 № 06-1695 «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в 1986-1990 роках» на військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, порядок і розміри підвищеної оплати праці, передбачені розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 (оплата в 5-ти, 4-х, 3-х і 2-хкратному розмірах), було поширено розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 № 1031. При цьому, грошове утримання в підвищених розмірах виплачувалось, виходячи з посадових окладів, а особам офіцерського і начальницького складу, прапорщикам і мічманам також з окладів за військове чи спеціальне звання. Всі інші надбавки, підвищення і компенсації, що виплачувались за основним місцем роботи, нараховувались тільки на одинарний посадовий оклад.

На решті території зони відчуження, що не була віднесена до зон небезпеки оплата праці проводилась з дня аварії, виходячи з підвищених до 100% тарифних ставок (посадових окладів) відповідно до постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 № 524-156 (постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 № 168).

Відповідності до ст. 54 Закону України «Про соціальний статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 року, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з п. 7 Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Таким чином, зі змісту пункту 7 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Форма довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження затверджена листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 за № 01/3/241 -013-2. Згідно цієї форми стверджуючі документи про роботу в зоні відчуження додаються в копії.

Згідно п. 8 листа Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996, роз'яснено, що Довідку Форми № 122 подавати для призначення пенсій у відповідності зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не обов'язково, оскільки період роботи в зоні відчуження вказано в довідці про заробіток.

Ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'передбачено, що видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами.

Відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 р. № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

У разі ліквідації підприємства, на якому працювала особа, право визначення даних

про заробітну плату покладено на Регіональні комісії з визначення даних про заробітну

плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, які діють на підставі

Положення, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2012р. №886. ц

Згідно записів трудової книжки позивача ( НОМЕР_3 ) вбачається , що він з 27.03.1986 р. по 01.04.1992 р. працював художником -оформлювачем в Петропавлівському райсільгосп -комунгоспі.

В первісній позовній заяві позивач зазначає , що його роботодавець ліквідований без правонаступника . Дана обставина підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридични х осіб та фізичних осіб - підприємців.

В даному Витягу зазначається , що ТОВ " Петропавлівський Райсільгоспкомунгосп " ( 52700. Дніпропетровська обл. Петропавлівський район селище міського типу Петропавлівка вул. 40 років Жовтня , 2-а ) припинив діяльність за судовим рішення про припинення юридичної особи у зв"язку з визнанням її банкрутом , 0704.2011 р. ( Б26/1-1-. Господарський суд Дніпропетровської області.

В той же час відповідач взяв до уваги тарифну ставку художника-оформлювача 6 розряду з довідки ПАТ " Ракурс" .

Крім того , Міністерство праці та соціальної політики України в своєму листі від 06.03.2012 року № 544/20/132-12 надало роз'яснення, а саме: «...Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах можуть мати, а отже й надавати виключно підприємства, установи, організації (далі - підприємства), де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Згідно статті 15 цього ж Закону видача довідок про заробітну плату у період роботи (служби) з ліквідації наслідків аварії па Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами (військкоматами), які відповідно до ч. 2 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» несусь матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її».

Листом Міністерства праці України від 22.11.1995 року № 09-3815 повідомлялося, що у разі неправильного нарахування заробітної плати особам, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії па ЧАЕС у 1986-1987 роках, згідно з листом Міністерства праці України від 29 10.1992 № 09-3751 Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС від 29.10.1992 року № 1082/ЗК та Міністерства фінансів України від 29.10.1992 року № 13-412/308 на підставі стверджуючих документів підприємство (організація), яке відряджало працівника в зону відчуження (або його правонаступник), має зробити перерахунок заробітної плати і надати довідку про новий розмір заробітної плати в зоні відчуження для подання до органу Пенсійного Фонду України за місцем проживання особи - для перерахунку розміру пенсії.

Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

Ст. 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

У ст. 2 цього ж Закону передбачено, що основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

У ст. 2 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що грошові компенсаційні виплати у вигляді добових віднесено до додаткової заробітної плати.

Згідно із ч. 2 ст. 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Суд звертає увагу, що відповідач не взяв до уваги вищезазначені нормативно-правові акти , чим порушив право позивача на соціальний захист, визначений у ст. 46 Конституції України, оскільки з вини відповідача до нього не включено цілий ряд виплат, які належали позивачу до виплати, і з вини ж відповідача або не були взагалі нараховані, або не включені у довідку.

Також суд бере до уваги і висновок судово-економічної експертизи № 1283 від 09.06.2016 р. та погоджується з його обгрунтуванням . В даному висновку , з резолютивної частини вбачається наступне :

- по першому питанню. В обсязі наданих документів , розмір оплати праці ОСОБА_1 за період перебування на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 26.10.1986 р. по 11.12.1986 р. , зазначений у архівній довідці вих. № 37 від 30.01.2015 р. обчислено підприємством не у відповідності до норм чинного на той час законодавства.

У зв"язку з тим , що у архівній довідці вих. № 37 від 30.01.2015 р. щомісячна оплата праці вказана загальними сумами без розшифровки проведених нарахувань по видам оплат , експерту не надається за можливе визначити норми , яких нормативних актів недотримувалися підприємством при обчислені заробітку за роботу у Чорнобилі.

- по другому питанню. В обсязі наданих документів у разі , що суд вважатиме за можливе визначити заробіток ОСОБА_1 за період перебування на спеціальних військових зборах по перерахованій та мінімально підвищеній на 80% годинній тарифній ставці у зв"язку з проведенням робіт на території з найвищим рівнем радіаційного забруднення території ізотопами цезію ( понад 30 Ки на кв. кілометр )та нарахуванні премії в розмірі 60% у відповідності до норм чинного на той час законодавства , оплата праці складатиме загальну суму - 2020,30 руб. ( дві тисячі двадцять руб. 00 коп. ) в тому числі :

- жовтень 1986 р. - 240.39 руб.

- листопад 1986 р. - 1545.12 руб.

- грудень 1986 р. - 234.79 руб.

З урахуванням індексу інфляції та перерахуванням у гривню , заробіток ОСОБА_1 за період перебування на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків на аварії на ЧАЕС з 26.10.1986 р. по 11.12.1986 р. станом на 01.05.2016 р. обчислено в загальній сумі 36019.09 ( тридцять шість тисяч дев"ятнадцять грн. 06 коп.) .

- по третьому питанню. Різниця між заробітком ОСОБА_1 за період перебування на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 26.10.1986 р. по 11.12.1986 р. обчисленим експертом та заробітком , зазначеним у архівній довідці вих. № 37 від 30.01.2015 р. складає 1424.40 ( одна тисяча чотириста двадцять чотири руб. 40 коп. ).

З урахуванням індексу інфляції та перерахунком у гривню , різниця між заробітком обчисленим експертом та заробітком , зазначеним у архівній довідці вих. № 37 від 30.01.2015 р. станом на 01.05.2016 р. визначена в загальній сумі - 25395.02 грн. ( двадцять п"ять тисяч триста дев"яносто п"ять грн. 02 коп. ).

- по четвертому питанню . Заробіток , із якого обчислюється розмір пенсії ОСОБА_1 складає 1885.42 ( одна тисяча вісімсот вісімдесят п"ять руб. 42 коп. ).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій та рішень.

З огляду на наведені обставини справи, у суду не виникає сумнівів щодо правомірності проведення призначеної експертизи та обґрунтованості і об'єктивності зроблених висновків щодо предмету спору

Таким чином, суд визнає висновок експерта належним та допустимим доказом у справі.

Крім того , в своєму письмовому запереченні на адміністративний позов представник відповідача на обгрунтування невизнання позову посилається на ту обставину , що Дніпропетровська обласна рада , регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р.облдержадміністрації є місцевими органами виконавчої влади.

Тобто представник відповідача вважає , що дана справа не підсудна Петропавлівському районному суду , як місцевому загальному суду , підсудна окружному адміністративному суду.

Суд не погоджується з даної позицією представника відповідача в силу наступного .

У відповідності до положень частин першої, другої та третьої статті 18 КАС України предметна підсудність адміністративних справ визначається залежно від того, який суб'єкт владних повноважень є стороною у справі.

Відповідно до ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

Як зазначалося вище , спір виник з приводу неправомірності дій відповідача щодо видачі позивачу довідки про розмір заробітку позивача, одержаного за роботу в зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, а тому даний позов, за предметною підсудністю, підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду, а відтак у клопотанні представника відповідача слід відмовити.

Щодо судових витрат ?

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАСУ визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Виходячи з положень частина першої та другої ст. 87 КАСУ, витрати, пов'язані із проведенням судових експертиз, належать до витрат, пов'язаних з розглядом справи, та, відповідно, до судових витрат.

У справі проводилася вищезазначена судово-економічна експертиза . Згідно рахунку № 647 від 02.03.2016 р. та касового чеку " Приватбанку " позивач оплатив проведення даної експертизи в сумі 4620 ( чотири тисячі шістьсот двадцять ) грн. Суд вважає , що дані витрати слід покласти на рахунок відповідача .

На підставі викладеного , керуючись ст. ст.2, 9,94 ,128, 158-163, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації , Регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р. про визнання дій незаконними та протиправними щодо розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження - задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках щодо розрахунку моєї заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 26 жовтня 1986 року по 11 грудня 1986 року, зазначеного в довідці №91 від 10.04.2015 року незаконними та протиправними.

Зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію, Регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видати мені довідку про заробітну плату за період участі у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС з 26 жовтня 1986 року по 11 грудня 1986 року, зразок якої затверджено наказом Міністерства соціальної політики України №536 від 03.09.2012 року «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках», Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2012 р. за № 1605/21917, зазначивши в цій довідці заробітну плату в розмірі:

- за жовтень 1986 року - 240,39 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за 5 робочих днів жовтня (з 26 по 31 жовтня 1986) - 65,75 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 3 дня виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 109,15 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 65,49 крб.

за листопад 1986 року 1545,12 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за період з 01.11.1986 по 30.11.1986 (за 19 робочих днів) - 249,85 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 21 день виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 764,06 крб., доплата у 4-х кратному розмірі за 2-а вихідні або святкові дні виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 72,77 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 458,44 крб.

за грудень 1986 року - 234,79 крб., які складаються з: збережений середній заробіток за 9 робочих днів грудня (з 01 по 11 грудня 1986) - 118,35 крб., оплата у 4-х кратному розмірі за 2 дня виїзду в 3-тю зону небезпеки по перерахованій та підвищеній на 80% годинній тарифній ставці - 72,77 крб., премія за фактично відпрацьований час в зоні небезпеки в розмірі 60% - 43,67 крб.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровської обласної адміністрації на користь ОСОБА_1 судові витрати , а саме витрати пов"язані з проведенням по справі судово-економічної експертизи в сумі 4620 ( чотири тисячі шістьсот двадцять ) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя М. П. Полубан