07 вересня 2016 р. м. Чернівці Справа № 824/500/16-а
12 год 22 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лелюка О.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кіщук О.І.,
представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача - Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області Бурлаки Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, атестаційної комісії №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі,
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач №1), атестаційної комісії №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач №2), в якому, враховуючи заяву про зміну предмету позову, просив суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про невідповідність ОСОБА_3 займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом від 10 червня 2016 року;
2) визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 29 серпня 2016 року №133 о/с «По особовому складу» про звільнення підполковника поліції ОСОБА_3, начальника Шевченківського відділення поліції Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, з 29 серпня 2016 року зі служби поліції за пунктом 5 (через службову невідповідність) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»;
3) поновити ОСОБА_3 на службі в поліції на посаді начальника Шевченківського відділення поліції Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що він проходив службу в поліції, звідки його незаконно звільнили з займаної посади. Зазначав, що вважає протиправними дії органу Національної поліції України з його атестування та винесення рішення атестаційної комісії про невідповідність займаній посаді у зв'язку із тим, що він не підлягав атестуванню.
Крім цього, зазначав про порушення процедури проведення атестування, передбаченої Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських. Вказував, що комісією не враховано професійних якостей позивача, його характеристик, висновку безпосереднього керівника; наявності заохочень та відсутності дисциплінарних стягнень.
На думку позивача, оскаржуваний ним висновок атестаційної комісії є необґрунтованим, прийнятим без урахування усіх обставин, які мали значення для його прийняття.
За відсутності підстав для проведення атестації та за необґрунтованості оскаржуваного висновку атестаційної комісії, позивач вказував і про незаконність наказу про звільнення із займаної посади.
Просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач №1 заперечував проти позову. При цьому вказував про правомірність оскаржуваного наказу, оскільки такий було прийнято у відповідності до статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» та згідно вимог Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських.
Також зазначав, що атестування поліцейського проводилось атестаційними комісіями органів поліції, відповідно частини першої статті 57 Закону України «Про національну поліцію» з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей та, зокрема, з метою визначення відповідності посадам, на які вони призначені, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Вважає твердження позивача про відсутність правових підстав для його атестування помилковим, оскільки стаття 57 Закону України «Про Національну поліцію» закріплює не підстави, а цілі, кінцеву мету.
Відповідач стверджував, що атестування позивача проведене атестаційною комісією у межах наданих повноважень та у спосіб, який передбачений Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських.
Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідач №2 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується наявними у справі рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Однак в судове засідання жодного разу не з'явися (не забезпечив явку свого представника). Про причини неявки суд не повідомив. Клопотань від атестаційної комісії №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області до суду не надходило. Свою позицію відносно даного спору відповідач №2 не повідомив.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи та підтверджено представниками сторін в судовому засіданні, відповідачам відомо щодо заяви позивача про зміну предмету позову.
Згідно частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 26 серпня 1996 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року - в органах поліції на посаді начальника Шевченківського відділення поліції Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з присвоєнням в порядку переатестування спеціального звання підполковник поліції відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 07 листопада 2015 року № 3 о/с.
03 червня 2016 року Головним управлінням Національної поліції в Чернівецькій області видано наказ №584, яким відповідно до вимог статті 57 Закону України «Про Національну поліцію», підпункту 2 пункту 2 розділу II Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, затверджено персональний склад атестаційних комісій з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області та визначено, що засідання атестаційних комісій проводитиметься за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 54.
З наданих відповідачем документів також вбачається, що персональний склад атестаційних комісій Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області затверджено Головою Національної поліції України підполковником поліції Х.Деканоідзе. До персонального складу указаної комісії вносились зміни, зокрема згідно наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 08 червня 2016 року №602.
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 07 червня 2016 року №596 «Про відрядження» у зв'язку з службовою необхідністю позивача відрядили з 08 червня 2016 року по 11 червня 2016 року у місто Київ, де було проведено його атестацію.
Згідно матеріалів справи у відношенні позивача складений атестаційний лист і його запрошено на засідання атестаційної комісії №3 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області.
За змістом атестаційного листа від 07 червня 2016 року ОСОБА_3 за період служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції України зарекомендував себе кваліфікованим та професійно підготовленим співробітником і керівником. До вирішення службових питань підходить об'єктивно та принципово, проявляючи розумну ініціативу та рішучість, що дає можливість досягати ефективних показників у службовій діяльності. Під час перебування на посаді начальника відділення поліції показав себе наполегливим, здібним керівником, здатним виділити головні напрямки в роботі і організувати підлеглих на виконання поставлених завдань. Вживає заходів щодо підвищення професійної підготовки особового складу ввіреного підрозділу. У службовій діяльності суворо підтримується культури спілкування та службової етики, працює над підвищенням свого освітнього та професійного рівня.
Атестаційний лист підписаний начальником Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області полковником поліції Паращуком В.В. Висновок прямого керівника (розділ ІІ атестаційного листа) - «займаній посаді відповідає» підписаний т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області полковником поліції Пілігрімом С.В.
У розділі ІІІ атестаційного листа «Результати тестування» зазначено «тестування загальних навичок 17/60, професійне тестування 22/60».
Згідно з протоколом від 10 червня 2016 року ОП№ 15.00006122.0035681 засідання атестаційної комісії №3 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області були присутні голова комісії, секретар та 4 члена комісії.
Членами комісії під час проведення атестації досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 5 Закону України «Про очищення влади», інформацію з відкритих джерел.
В протоколі також зазначено, що членами Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області Атестаційна комісія № 3 особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення головою атестаційної комісії поставлено на голосування рішення, а саме: 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність». За результатами голосування за - 6, проти - 0.
На підставі указаного висновку атестаційної комісії № 3 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 10 червня 2016 року, наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 29 серпня 2016 року №133о/с «По особовому складу» відповідно до статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої (через службову невідповідність) підполковника поліції ОСОБА_3, начальника Шевченківського відділення поліції Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, з 29 серпня 2016 року.
Не погоджуючись із наведеним рішенням (висновком) атестаційної комісії, оформленим протоколом від 10 червня 2016 року, та прийнятим на його підставі наказом про звільнення від 29 серпня 2016 року, ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх трудових прав.
Вирішуючи спір, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 2 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Статтями 1 та 2 Закону №580-VIII передбачено, що Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом. Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно з частиною першою статті 48 Закону №580-VIII призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону.
Статтею 47 Закону №580-VIII встановлено, що призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України. У разі проведення конкурсу для визначення кандидата для призначення на відповідну посаду призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції згідно з номенклатурою посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України, та відповідно до результатів конкурсу.
Пунктом 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Згідно пункту 10 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Таким чином, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою або шляхом проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Судом встановлено, що на підставі особистої заяви ОСОБА_3 від 07 листопада 2015 року наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 07 листопада 2015 року №3 о/с позивача без проведення конкурсу призначено на посаду начальника Шевченківського відділення поліції Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з присвоєнням в порядку переатестування спеціального звання підполковник поліції.
Отже, позивач був прийнятий на службу до поліції на умовах, визначених пунктом 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII шляхом видання наказу про призначення за його згодою.
Указаний вище наказ не містить умов про проведення конкурсу та тимчасовість призначення на посаду.
Статтею 58 Закону №580-VIII передбачено, що призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладення контракту.
Щодо посилань у наказі від 07 листопада 2015 року №3 о/с про призначення позивача на посаду в порядку переатестування, то суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII видання наказу про призначення є самостійною і достатньою підставою для призначення колишніх працівників міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.
Вказаний пункт Закону №580-VIII не передбачає процедури переатестування колишніх працівників міліції на предмет відповідності посаді як під час прийняття, так і після такого прийняття під час подальшого проходження служби в поліції.
Водночас мету та підстави атестування поліцейських визначено статтею 57 Закону №580-VIII.
Відповідно до частини першої статті 57 Закону №580-VIII атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Тобто, указаною частиною статті 57 Закону №580-VIII визначено мету атестування поліцейських.
Згідно частини другої статті 57 Закону №580-VIII атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Тобто, указаною частиною статті 57 Закону №580-VIII визначено вичерпні підстави атестування поліцейських.
Суд зазначає, що метою проведення атестування із будь-яких зазначених вище підстав є вирішення можливості в той чи інший спосіб залишення особи на службі і, як крайній захід, пропозиція щодо звільнення зі служби у зв'язку зі службовою невідповідністю виходячи з професійних, моральних і особистих якостей.
Кожна з зазначених трьох підстав для проведення атестування повинна бути зв'язана з певними передумовами, зокрема, атестування яке призначається для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність повинне бути зумовлене існуванням реальних підстав до звільнення, як то неналежне виконання службових обов'язків, порушення установленого чинним законодавством порядку і правил несення служби тощо.
Відповідно до частини четвертої статті 57 Закону №580-VIII рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
В ході судового розгляду справи представником Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області було зазначено, що як такий письмовий наказ про проведення атестації позивача не видавався. Проведення атестації здійснено у зв'язку із прийняттям наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 03 червня 2016 року №584 «Про затвердження персонального складу атестаційних комісій Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області».
Зі змісту указаного наказу вбачається, що він не містить посилань на підстави для атестування поліцейських, передбачені частиною другою статті 57 Закону №580-VIII. В ньому вказано лише про мету проведення атестування.
На підставі наявних у справі матеріалів та пояснень сторін судом встановлено, що позивач пропрацював на займаній до звільнення посаді менше одного року, питання щодо призначення його на вищу посаду або переведення на нижчу посаду, притягнення його до відповідальності в межах дисциплінарного проступку відповідачами не вирішувалось; обставин, які б свідчили про невідповідність позивача займаній посаді, зокрема, в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби не було.
Водночас встановлено, що атестування позивача проведено у порядку атестації усіх поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з метою оцінки їх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, що відповідає положенням частини першої статті 57 Закону №580-VIII.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що мета атестування, визначена у частині першій статті 57 Закону №580-VIII, не утворює самостійну підставу для проведення атестування і перебуває у системному взаємозв'язку з вичерпними підставами, визначеними у частині другій статті 57 Закону №580-VIII.
Цей Закон не передбачає проведення атестування без настання обставин, визначених частиною другою статті 57 Закону №580-VIII.
Закріплену у частині першій статті 57 Закону №580-VIII мету атестування відповідач №1 необґрунтовано розцінює як самостійну і достатню підставу для проведення атестування поліцейських, серед яких був і позивач, з ціллю визначення можливості їх звільнення через службову невідповідність, хоча наявності конкретних передумов (порушення порядку і правил несення служби тощо) для призначення атестування у такому контексті відповідач не довів.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про те, що позивача протиправно включено до списку поліцейських, які підлягають атестуванню. Правових підстав для проведення атестації позивача не було.
Відтак, рішення (висновок) атестаційної комісії №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про невідповідність ОСОБА_3 займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом від 10 червня 2016 року й прийняте за результатом проведення атестації, є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Крім цього, оскаржуване позивачем рішення (висновок) атестаційної комісії є протиправним, виходячи також з наступного.
Частиною п'ятою статті 57 Закону №580-VIII визначено, що порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за №1445/27890, затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських (далі - Інструкція №1465 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 2 розділу І Інструкції №1465 встановлено, що керівники всіх рівнів зобов'язані забезпечити атестування на високому організаційному та правовому рівні з додержанням принципу відкритості (крім випадків, установлених законом) та об'єктивності в оцінці службової діяльності поліцейських, які атестуються.
Розділом ІV Інструкції №1465 визначений порядок організації, підготовки, проведення атестування.
Згідно з пунктом 11 розділу IV Інструкції №1465 атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.
Відповідно до пункту 3 розділу IV Інструкції №1465 атестаційні листи на поліцейських складають безпосередні керівники.
За змістом пунктами 7-9 Розділу ІV Інструкції №1465 керівники, які складають атестаційний лист, зобов'язані: 1) ознайомитися з вимогами цієї Інструкції; 2) проаналізувати проходження служби, професійну та спеціальну підготовку, а також конкретні показники служби поліцейського; 3) вивчити матеріали (характеристики) на осіб, які відряджені до державних (міждержавних) органів, установ та організацій із залишенням на службі в поліції; 4) на підставі всебічного вивчення особистих, професійних та ділових якостей поліцейського, який атестується, заповнити атестаційний лист за формою, визначеною в додатку 1 до цієї Інструкції.
В атестаційному листі зазначаються такі відомості про поліцейського, який атестується: 1) результати службової діяльності згідно з функціональними обов'язками; 2) дисциплінованість, принциповість у вирішенні службових питань, уміння будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі, здатність працювати над усуненням особистих недоліків, авторитет у колективі та серед населення; 3) прагнення до вдосконалення службової діяльності, почуття особистої відповідальності, стійкість моральних принципів, сміливість, рішучість, організованість, здатність контролювати власні емоції, поведінка поза службою; 4) володіння іноземними мовами; 5) культура в службі та ставлення до підвищення свого освітнього та культурного рівнів; 6) стан здоров'я та фізична підготовленість, уміння володіти табельною вогнепальною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатність переносити психофізичні навантаження та труднощі служби; 7) основні найбільш характерні та істотні недоліки в службовій діяльності та особистій поведінці; 8) інші дані, які, на думку керівника, заслуговують на увагу для більш повної характеристики підлеглого; 9) результати проходження підвищення кваліфікації.
Прямі керівники зобов'язані всебічно розглянути зміст атестаційного листа, з'ясувати відповідність викладених у ньому даних дійсному стану справ у службовій діяльності поліцейського, який атестується, та внести до відповідного розділу атестаційного листа один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Атестаційний лист після розгляду прямими керівниками передається на розгляд до атестаційної комісії.
Відповідно до пункту 10 Розділу ІV Інструкції №1465 з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.
За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест), та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийнятті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Згідно з пунктом 11 Розділу ІV Інструкції №1465 атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.
Пунктом 12 Розділу ІV Інструкції №1465 встановлено, що за рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Атестаційна комісія за підписом голови має право робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.
Атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність (пункт 15 Розділу ІV Інструкції № 1465).
При цьому відповідно до пункту 16 Розділу ІV Інструкції № 1465 атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, зокрема, про те, що атестування поліцейських фактично включає два етапи: тестування та співбесіду. Тестування передбачає професійний тест (тест на знання законодавчої бази) та тест на загальні здібності та навички. Інструкція №1465 не містить конкретного порядку проведення співбесіди, у той же час, виходячи з її змісту та мети під час співбесіди, Атестаційна комісія повинна розглянути атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського; оцінити ділові, професійні, особисті якості поліцейського, його освітній та кваліфікаційний рівень, а також з'ясувати відповідність особи поліцейського критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції №1465, для чого поліцейському, який проходить атестування, можуть ставитись питання.
Згідно з пунктами 20-23 Розділу ІV Інструкції №1465 усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення. У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу. Протоколи засідань атестаційної комісії підписуються головою, секретарем, присутніми на її засіданні членами комісії.
Судом встановлено, що атестаційною комісією №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області проведено тестування позивача та проведено з ним співбесіду, що оформлено протоколом від 10 червня 2016 року.
Як вбачається зі змісту вказаного протоколу, членами атестаційної комісії №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області під час проведення атестування позивача було досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 5 Закону України «Про очищення влади», інформацію з відкритих джерел.
Відповідно до названого протоколу членами атестаційної комісії позивачу поставлені питання, які стосувались його професійної діяльності на займаній посаді (щодо специфіки району, кримінальної ситуації тощо), причини низьких балів, отриманих на тестуванні, а також задавались питання для перевірки теоретичних знань законодавства.
Розглянувши вказані матеріали, заслухавши відповіді на поставлені питання та врахувавши результати тестування, атестаційна комісія №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області прийняла рішення, що ОСОБА_3 займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Як зазначеного в протоколі від 10 червня 2016 року, до такого висновку відповідач №2 прийшов виходячи з низького рівня теоретичних знань та професійних якостей, незнання Законів України, низьких результатів тестування позивача.
Між тим, вказаний протокол відповідача №2 не містить мотивів, якими комісія керувалась під час прийняття такого рішення, зокрема, посилань на обставини, що свідчать про недостатній рівень теоретичних знань та професійних якостей позивача, чи інші дані, які б свідчили про його низький професійний потенціал; невідповідність позивача оновленим вимогам суспільства до професії поліцейського, інших обставин, що свідчать про несумісність особи позивача посаді, яку він займає.
Натомість з атестаційного листа та інших матеріалів, які були предметом дослідження атестаційної комісії видно, що позивач характеризується виключно позитивно, безпосередній начальник позивача вважає його таким, що відповідає займаній посаді.
Так, зі змісту атестаційного листа позивача вбачається, що за період служби в органах внутрішніх справ та в Національній поліції на займаній посаді ОСОБА_3 зарекомендував себе кваліфікованим та професійно підготовленим співробітником і керівником. До вирішення службових питань підходить об'єктивно та принципово, проявляючи розумну ініціативу та рішучість, що дає можливість досягати ефективних показників у службовій діяльності. Під час перебування на посаді начальника відділення поліції показав себе наполегливим, здібним керівником, здатним виділити головні напрямки в роботі і організувати підлеглих на виконання поставлених завдань. Під керівництвом позивача впродовж 2016 року поліцейськими Шевченківського відділення поліції зареєстровано 6868 заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, до ЄРДР внесено інформацію щодо 1229 кримінальних правопорушень, скоєних на території району, з яких 323 тяжкі та особливо тяжкі. Слідчими відділення поліції за результатами розслідування до суду направлено 125 кримінальних проваджень, закрито 746, направлено за підслідністю 25, вжито заходів щодо об'єднання 219 проваджень. Поліцейськими кримінальної поліції розкрито 140 кримінальних правопорушень, прийнято участь у розкритті 258 кримінальних правопорушень, розшукано 5 осіб, які перебували у розшуку зі скоєння злочинів та 30 безвісно відсутніх осіб. Дільничними поліцейськими безпосередньо розкрито 76 кримінальних правопорушення, службою ювенальної превенції - 29. Особовим складом підпорядкованого позивачу відділення поліції забезпечено публічний порядок під час проведення 127 масових заходів у яких прийняло участь близько 30 тисяч осіб.
Крім того, атестаційний лист ОСОБА_3 містить відомості щодо налагодження та підтримування позивачем дієвих робочих стосунків з керівниками органів виконавчої влади Чернівецької області та органів місцевого самоврядування міста Чернівці. Наголошено про позитивні ділові та особисті якості позивача, про загальноприйнятий спосіб життя поза службою, стійкі моральні принципи та здатність контролювати власні емоції, прагнення до вдосконалення службової діяльності. Вказано, що позивач користується заслуженим авторитетом і повагою серед населення та особового складу. В лист внесено відомості про придатність позивача за станом здоров'я до військової служби. Відомості про володіння на належному рівні табельною вогнепальною зброєю, прийомами рукопашного бою та спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатність переносити фізичні навантаження, стійкість до труднощів служби.
Вище вказані відомості про позивача також підтверджуються його службовою характеристикою та довідкою про персональні результати службової діяльності.
Також вбачається, що за час служби в органах Національної поліції України позивач до дисциплінарної відповідальності не притягався. Не має діючих дисциплінарних стягнень.
Довідкою про нагородження та заохочення підтверджується, що позивач за період служби в органах внутрішніх справ був заохочений та нагороджений за сумлінну службу, зразкову дисципліну, професійну майстерність та досягнення в роботі 20 разів, у тому числі нагороджений нагрудним знаком «За відзнаку в службі» І ступеня, медалями «За сумлінну службу» II та III ступенів.
Між тим, указане при прийнятті рішення про невідповідність позивача займаній посаді відповідачем №2 не було враховано. Мотивів не врахування зазначеного, а також того, чому результат тестування має перевагу над іншими критеріями, які мають враховуватись, в протоколі від 10 червня 2016 року не відображено.
Частиною першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд наголошує, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип обов'язковості суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність оскаржуваних бездіяльності, дій чи рішень.
Однак відповідач №2 не надав суду жодних доводів на підтвердження обґрунтованості та правомірності оскаржуваного позивачем рішення (висновку).
Крім цього, відповідачами не було надано обґрунтованих доводів щодо неможливості прийняття відносно позивача іншого, ніж передбаченого підпунктом 4 пункту 15 Розділу ІV Інструкції №1465, висновку (займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність).
Поряд з цим суд зазначає, що Інструкцією №1465 не передбачено обов'язку у разі не набрання поліцейським за результатом тестування необхідного мінімуму балів приймати висновок саме про невідповідність займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Зміст протоколу від 10 червеня 2016 року не дає підстав вважати, що атестаційною комісією рішення про службову невідповідність ОСОБА_3 приймалось на підставі повного, всебічного розгляду та дослідження всіх матеріалів, що були надані до атестування, і що за результатами розгляду цих матеріалів були встановлені обставини, що свідчать про невідповідність особи позивача критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції №1465.
Щодо посилань відповідача №1 на незадовільні результати тестування як на обставину, що свідчить про службову невідповідність позивача, то суд оцінює їх критично, оскільки згідно положень Інструкції №1465 результати тестування обов'язково враховуються атестаційною комісією, однак вони не мають вирішального значення та мають оцінюватись разом з іншими матеріалами, що були подані до атестування.
Відповідачами не було надано належних та допустимих доказів, які підтверджують те, що отримані позивачем під час тестування бали, свідчать про професійну невідповідність позивача.
Оскільки негативне рішення атестаційної комісії тягне за собою правові наслідки у вигляді звільнення особи зі служби через службову невідповідність, таке рішення, незалежно від форми його оформлення (протокол, окремий акт), повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали вплив на його прийняття.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що при прийнятті оскаржуваного рішення (висновку), оформленого протоколом від 10 червня 2016 року, відповідач №2 діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття; недобросовісно й нерозсудливо, що, у свою чергу, свідчить про протиправність такого рішення.
Відтак, заявлені позивачем вимоги про визнання протиправним та скасування рішення (висновку) атестаційної комісії №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про невідповідність ОСОБА_3 займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом від 10 червня 2016 року, - обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Щодо вимог ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 29 серпня 2016 року №133 о/с «По особовому складу», поновлення на посаді, то такі також підлягають задоволенню, оскільки фактично є похідними від позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення (висновку) атестаційної комісії, які суд визнав обґрунтованими.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що згідно пункту 24 Розділу ІV Інструкції №1465 за результатами атестування висновки, зазначені в протоколі атестаційної комісії, заносяться до атестаційного листа, який підписується головою та секретарем комісії та в місячний строк направляється до керівника, якому надано право на призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції.
Відповідно до пункту 28 Розділу ІV Інструкції №1465 керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобов'язані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом 3 або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу.
Отже, атестаційний лист, у якому міститься висновок атестаційної комісії про невідповідність особи поліцейського займаній посаді, підлягає обов'язковому виконанню шляхом видання наказу про звільнення з підстав, визначених пунктом 5 частини першої статті 77 Закону №580-VIII (через службову невідповідність).
Враховуючи те, що єдиною підставою прийняття відповідачем №1 оскаржуваного наказу є оскаржуване і згідно викладеного вище протиправне рішення (висновок) відповідача №2, то суд вважає про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування наказу від 29 серпня 2016 року №133о/с «По особовому складу», а також для поновлення позивача на службі в поліції на займаній до звільнення посаді, що є належним захистом порушених трудових прав позивача.
Відповідно до частини третьої статті 77 Закону №580-VIII день звільнення вважається останнім днем служби.
Оскільки позивача згідно оскаржуваного наказу звільнено з 29 серпня 2016 року, тобто останнім днем служби є 29 серпня 2016 року, то він підлягає поновленню на ній з 30 серпня 2016 року.
Частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до частини першої та другої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частиною першою статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено незаконність звільнення зі служби в поліції.
Водночас доводи відповідача №1, з огляду на вищевикладене, є безпідставними й такими, що не свідчать про законність звільнення позивача. При цьому відповідач №2 не надав суду жодних доводів в обґрунтування правомірності оскаржуваного рішення.
Вирішуючи спір у межах заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Керуючись статтями 2, 8, 69, 70, 71, 86, 158 - 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії №3 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про невідповідність ОСОБА_3 займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом від 10 червня 2016 року.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 29 серпня 2016 року №133о/с «По особовому складу» щодо звільнення ОСОБА_3 зі служи в поліції з посади начальника Шевченківського відділення поліції Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з 29 серпня 2016 року.
Поновити ОСОБА_3 на службі в поліції на посаді начальника Шевченківського відділення поліції Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з 30 серпня 2016 року.
Постанову в частині поновлення ОСОБА_3 на службі в поліції на посаді начальника Шевченківського відділення поліції Чернівецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області допустити до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Лелюк
Постанова у повному обсязі складена 12 вересня 2016 року.