про повернення позовної заяви
14 вересня 2016 р.
Справа № 818/1139/16
Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Гелета С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Політичної партії «Успішна країна» до Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення ,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася Політична партія «Успішна країна» із позовною заявою до Сумської міської ради в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 470 від 06.09.2016р.
Дослідивши матеріали адміністративного позову та зміст позовних вимог, суд вважає за необхідне повернути вказаний позов позивачу, виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Як вбачається із позовної заяви, в якості відповідача, позивачем зазначено Сумську міську раду, предмет оскарження є рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2016р. №470.
Відповідно до ч.4 ст.6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом. Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 3 КАС України адміністративний суд - суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна вона даному адміністративному суду.
В даному випадку, нормами Кодексу адміністративного судочинства України, в т.ч. і ст. 183 КАС України, не встановлена підсудність розгляду даних позовних вимог саме окружними адміністративними судами.
Предметна підсудність даної категорії спорів встановлена п. 1 ч.1ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини фраза «встановленого законом», крім іншого, поширюється на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність; у разі перевищення судом повноважень, які чітко викладені в процесуальному законі, такий суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у значенні п.1 ст.6 Конвенції (справа «Сокуренко і Стригун проти України», заяви № 29458/04 та № 29465/04). У рішенні Європейського суду з прав людини від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» також зазначено, словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність повернути позовну заяву позивачу, оскільки дана адміністративна справа щодо скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2016р. №470 належить до предметної підсудності місцевих загальних судів як адміністративних судів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 108, 165, 185 КАС України, -
Адміністративний позов Політичної партії «Успішна країна» до Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №470 від 06.09.2016р. - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що він не позбавлений можливості звернутися до місцевого загального суду як адміністративного суду із даним адміністративним позовом в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Гелета